XXIII Kwesta na Rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków w Zakopanem - podsumowanie - podhale24.pl
Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Marii, Konrada
Czarny Dunajec
Clouds
-4°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 77 %
Snow
-4°
Wiatr: 6.732 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
-0°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
-0°
Wiatr: 19.116 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
-2°
Wiatr: 15.444 km/h Wilgotność: 74 %
17.11.2014, 19:59 | czytano: 1230

XXIII Kwesta na Rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków w Zakopanem - podsumowanie

1 listopada na starym i nowym cmentarzu kwestowali ludzie kultury, samorządowcy i przedstawiciele organizacji i instytucji. Była to XXIII Kwesta na Rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków w Zakopanem. W tym roku zebrano 19 501, 19 PLN, 34,30 Euro oraz 2,50 kuny.

Fot. Piotr Korczak
Fot. Piotr Korczak
Organizatorzy z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami składają wszystkim darczyńcom i kwestarzom serdeczne, staropolskie: BÓG ZAPŁAĆ za ochotne serce, hojność i życzliwość.

Byli to w kolejności kwestowania – na Starym Cmentarzu: Maria Mateja Torbiarz i Józef Pitoń, Andrzej Gąsienica Makowski - Starosta Tatrzański i Jan Gąsienica-Walczak, Sekretarz Miasta -Renata Szych, dyrektorka MGS - Anna Zadziorko, dyrektorka Biblioteki Publicznej Bożena Gąsienica, burmistrzowie: Janusz Majcher, Wojciech Solik, Mariusz Koperski, Tamara Rzucidło – Miejska Konserwator Zabytków i Jerzy Jędrysiak (Związek Artystów Plastyków), Alicja i Stanisław Mardułowie i Jan Karpiel Bułecka (Tow. Gimnastyczne „Sokół”), Marcin Zubek i Maria Cukier (Związek Podhalan), Bożena i Wojciech Gąsienica Byrcyn, Anna Wende – Surmiak - dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego i Maciej Wojak – radny miejski, Franciszek Bachleda – Księdzularz – radny Sejmiku Małopolskiego i Adam Kitkowski (Klub Niezależnych), Maria Gąsienica Chmiel, Regina Mrowca – Kenar i Wojciech Hyc (Towarzystwo Opieki nad Zabytkami).
Na Nowym Cmentarzu dyżur pełnili: Małgorzta Gładoch, Barbara Święchowicz (Stowarzyszenie Absolwentów LO) oraz Katarzyna Stanowska, Małgorzata Cichocka – dyrektorka Zakopiańskiego Centrum Edukacji i Włodzimierz Cichocki (Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego), Łukasz Chmielowski (Polskie Koleje Górskie), Wawrzyniec Bystrzycki, Bożena Solańska, Marek Donatowicz i Krzysztof Wiśniowski (radni miejscy), trzej burmistrzowie po raz drugi, Beata Denis – Jastrzębska, Małgorzata Karpiel i Piotr Kyc (Towarzystwo Miłośników Twórczości Jana Kasprowicza), Grażyna Syrzistie, Jerzy Filar, Mirosław Zawisza, Leszek Lassota z Tow. Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Anita i Krzysztof Trebunia-Tutka z synem Janem, Łukasz Filipowicz, Jan Jarosiewicz, Bartek Bryjak z Made in Zakopane, Małgorzata Wonuczka – Wnuk, Maria Gąsienica Gładczan i Edward Chyc Magdzin z Klubu im. Władysława Zamojskiego.

Podczas zeszłorocznej kwesty zebrano 17.581,59zł. Fundusze te przeznaczono w tym roku na renowację 20 nagrobków na Starym Cmentarzu i 3 na Nowym.

Na Pęksowym Brzyzku podjęto konserwację różnych nagrobków: kamiennych, drewnianych i z elementami metalowymi. Przede wszystkim na samym początku cmentarza  przywrócono blask wybijającemu się obecnie grobowcowi Ks. Józefa Stolarczyka – z pięknym zwieńczeniem z wapienia pińczowskiego oraz pomnikowi z białego marmuru, wystawionego przez uczniów  profesorowi Janowi Kornickiemu z Tarnowa. W środkowej części cmentarza odnowiono piękną figurę NMP na grobie Anny Kaszelewskiej – matki drugiego proboszcza zakopiańskiej parafii, granitowy monument Mariana Raciborskiego oraz pomniki bliżej nieznanych osób, takich jak pięknie zdobiony, drewniany krzyż Tadeusza Hołyńskiego i granitowe płyty: Heleny Witosławskiej, Józefy z Morawieckich Sołtysowej, Jana Glabisza, Julii z Kierskich Kłosowskiej, Tadeusza Madeyskiego, Włodzimierza Kiedrzyńskiego z początku XX w. Dawniej zaniedbane, szaro-czarne i nieczytelne – teraz odzyskały swą godność i „tożsamość”.

Ozdobą centralnej części cmentarza stały się dwa małe, kamienne nagrobki dziecięce: Dziuni Winnickiej i Maniutki Grudzińskiej. Obok nich został odnowiony, posadowiony na niskim kamiennym postumencie, bezimienny masywny krucyfiks z kuźnickiego żelaza z czaszką u stóp Chrystusa. Takich symboli już teraz się nie spotyka i zwiedzający często pytają co on oznacza? A przecież Jezus został pochowany na Wzgórzu Czaszki – Golgocie. Oprócz znaczenia samej nazwy,  symbolika sama się narzuca: pamiętaj o śmierci!

W głębi cmentarza odnowiono też 2 inne bezimienne drewniane krzyże o ciekawej formie,  z których jeden zidentyfikowano, jako krzyż  Stanisława Bieczyńskiego - Łodzia  i wykonano nową tabliczkę.

Odświeżono też szybko patynujący się nagrobek Marii Witkiewiczowej, a na grobowcu Rodziny Chramców uzupełniono, po konserwacji, porzuconą gdzieś pod bezimienną mogiłą i prawie nieczytelną marmurową tabliczkę Zofii Chramcównej z 1926 r. Drobne prace wykonano też przy nagrobkach Felicyi Pankiewiczówny i Anastazego Śliwińskiego.

Wykonano też symboliczną tabliczkę, poświęconą pamięci tragicznie zmarłej Heleny Dłuskiej w 105 rocznicę śmierci. Tablicę zamontowano i uroczyście odsłonięto na grobie Kazimierza Dłuskiego 13 października br.
Pan Andrzej Bukowski – nauczyciel Technikum Budowlanego gratisowo wykonał też nowy, drewniany krzyż artyście ŚP. Alfredowi Terleckiemu.

Na Nowym Cmentarzu odnowiono 3 różne nagrobki: kamienną płytę Elżbiety hrabiny Baworowskiej z elegancką wypukłą inskrypcją, grobowiec Julii Tetmajerowej – matki poety (odświeżono i pomalowano litery inskrypcji) oraz  drewniany krzyż artysty malarza:  Mariana Klaklika.

Łączny koszt wszystkich prac wraz z tablicą Heleny Dłuskiej wynosi 27 170 zł.

oprac. rkw/ zdjęcia Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas