Dworek Gościnny, czyli "pieniński salon" miejscem ludzkich pasji i kultury - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Rabka Zdrój
Clouds
11°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
11°
Wiatr: 13.644 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
13°
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 55 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
25.01.2015, 18:51 | czytano: 1273

Dworek Gościnny, czyli "pieniński salon" miejscem ludzkich pasji i kultury

Szczawnicki Dworek Gościnny zwany "pienińskim salonem", bądź ,,Kursalonem’’, to miejsce ze wspaniałą historią, budynkiem i salami, w których pielęgnowano miłość do kultury a zarazem wyróżniano ludzi z pasjami twórczymi.

Jak jest obecnie i co proponują obecni właściciele Dworku Gościnnego oraz ich menadżerowie?

Najpierw jednak, dla pełnego poznania idei obecnych właścicieli "pienińskiego salonu" przypomnienie historii tego ważnego dla kultury nie tylko szczawnickiej, ale i ogólnopolskiej miejsca.

Budowa szczawnickiego Dworku Gościnnego rozpoczęła się w 1881 r. Budynek powstawał według projektu jednego z najbardziej renomowanych architektów w Krakowie, Macieja Oraczewskiego.

Dworek uroczyście otwarto w 1884 r. i mieściła się w nim m. in. okazała sala balowa z galeriami dla widzów i muzyków oraz sala widowiskowa ze sceną, a także traktiernia, cukiernia i sala fortepianowa oraz atelier fotografa Awita Szuberta.

Od 1909 r. właścicielem Dworku Gościnnego był Adam hrabia Stadnicki, a budynek przez lata stanowił centrum życia kulturalnego i rozrywkowego. Gościł znakomitych artystów z Polski i Europy, takich jak np. Helena Modrzejewska, Mieczysław Frenkiel, Aleksander Zelwerowicz, Ludwik Solski, czy Stefan Jaracz.

W 1962 r. Dworek Gościnny zostaje doszczętnie zniszczony przez pożar i dopiero w 2005 r. spadkobiercy hrabiego Adama Stadnickiego, kiedy odzyskali w wyniku procesu reprywatyzacji dawny majątek uzdrowiska - wnuk hrabiego Andrzej Mańkowski wraz ze swoją rodziną, podjął się zadania przywrócenia dawnego blasku i splendoru szczawnickiemu Kursalonowi.

Dzięki temu w 2008 r rozpoczęto odbudowę Dworku Gościnnego zgodnie z jego pierwowzorem na podstawie posiadanych fotografii i w trzy lata później nastąpiło uroczyste otwarcie oraz oddanie do użytku nowoczesnego i ponadczasowego budynku.

Według idei spadkobierców hr. Adama Stadnickiego celem Dworku jest powrót do jego przedwojennej świetności, czyli stworzenie miejsca, a raczej przywrócenie miejsca dla twórców i bohemy artystycznej zarówno regionu Pienin, ale także Polski i Europy. Ma to być miejsce twórców ludzi pasji i tych, którzy jej szukają.

Zrodziła się idea, aby Dworek Gościnny był miejscem, w którym ludzie odnajdują i dzielą się swoją pasją, prowadza rozmowy, wymieniają myśli. W niedzielę 15 lutego można będzie spotkać się z artystami szczawnickimi, wspólnie wykonać małe artystyczne dzieło. Wcześniej - 6 lutego tu właśnie po raz pierwszy odsłoni swoją pasję - dziennikarz TVN 24 Jarosław Kuźniar. O godzinie 18.oo otwarta zostanie jego wystawa fotograficzna. Dzień później o godz. 11.00 red. Kuźniar zaprasza wszystkich chętnych na otwarte warsztaty dziennikarskie.

Dworek ma być miejscem wymiany myśli nie tylko pokoleniowej, ale także międzynarodowej, dlatego menadżerowie zapraszają do Szczawnicy osobowości z różnych części świata.

W okresie weekendowym będzie miejscem promocji kultury, ludzi kultury oraz spotkań pasjonatów. Program jest zamknięty w cykle tematyczne. I tak, każda pierwsza sobota miesiąca to „Muzyczne spotkania z…”, w ramach których dziennikarze muzyczni, radiowi i telewizyjni prezentować będą swoje muzyczne pasje. Wystąpi m. in. Hirek Wrona i Piotr Metz.

Druga sobota miesiąca to cykl „Ciekawy artysta" - czyli spotkania z artystami, którzy nie są jeszcze znani, ale są ciekawymi osobowościami, bądź twórcami już uznanymi prezentującymi premierowe projekty.

Trzecia sobota miesiąca to „Wydarzenie miesiąca". Odbyła się już inauguracja tego cyklu - był to koncert Grażyny Auguścik, jednej z najlepszych wokalistek jazzowych na świecie. W lutym zaproszony został Krzysztof Kiliański, w marcu Szymon Majewski z monodramem, w kwietniu - Krystyna Janda.

W czwartą sobotę miesiąca organizowany jest cykl „Książką miesiąca”, w trakcie którego prezentowane będą premierowe wydania. 31 stycznia Wydawnictwo Zwierciadło i Magazyn Zwierciadło promować będzie Ałbene Grabowską i jej premierową książkę.

Jak zapowiada Agnieszka Pietruszka, dyrektor Dworku Gościnnego - ważna rolę odgrywać będzie promocja kultury pienińskiej. Szczawnicki "Kursalon" ma być miejscem prezentacji pienińskich gawędziarzy w cyklu „Pieniński Stand up”. Między innymi już w lutym swoje gawędziarskie pasje zaprezentuje Piotr Gąsienica, dyrektor szczawnickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Jak podkreśla Agnieszka Pietruszka wiele zawodowych środowisk Szczawnicy ma nie tylko swoją historię, ale i zwyczaje. - W Szczawnicy mamy GOPR-owców, artystów z muzyczno – tanecznych zespołów góralskich, czy teatrów, między innymi Zespołu Reionalnego im. Jana Malinowskiego, której szefowa Aniela Krupczyńska, w ostatnich dniach została uhonorowana przez Ministra Kultury Medalem Gloria Artis - przypomina.

Zaprzecza dość powszechnej opinii, że Dworek Gościnny to miejsce drogie i nie każdego jest stać na przyjście, czy skorzystanie z oferty imprez. - Są płatne wydarzenia ale na wiele z nich jest wstęp wolny. Czego przykładem jest propozycja przedstawiona na luty, z których na czternaście imprez związanych z kulturą tylko trzy są biletowane - argumentuje.

Henryk Janusz Olkiewicz, zdj. arch. Dworku Gościnnego
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas