Projekt „5000 metrów nad poziom cukru” - wspólna wyprawa w góry pacjentów i lekarzy - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
98 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 49 | 98 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
19.02.2015, 20:49 | czytano: 1634

Projekt „5000 metrów nad poziom cukru” - wspólna wyprawa w góry pacjentów i lekarzy

Celem projektu „5000 m nad poziom cukru” zainicjowanego przez dr hab. Tomasza Klupę, prof. UJ z Kliniki Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jest stworzenie zespołu pacjentów i lekarzy zajmujących się cukrzycą, którzy wspólnie będą chodzić w góry.

zdj. Grzegorz Gaj
zdj. Grzegorz Gaj
To okazja dla bezpiecznej (pod kontrolą lekarską) optymalizacji insulinoterapii w warunkach tego rodzaju wysiłku fizycznego i wzajemnej wymiany doświadczeń. W przypadku wypraw w wyższe góry planowane jest także przeprowadzenie szeregu badań sprawdzających adaptację organizmu pacjenta z cukrzycą typu 1 do wysiłku w warunkach zmniejszonej ilości tlenu.

Pierwszym etapem projektu była wyprawa w Gorce trasą Maratonu Gorczańskiego. Uczestnicy przeszli wspólnie w ciągu 2 dni 42 km po górach, żaden z pacjentów nie miał większych problemów z kontrolą glikemii, grupa świetnie się zintegrowała.

Celem kolejnej wyprawy także były Gorce, ale w zimie. Organizatorzy chcieli udowodnić, iż młodzi pacjenci z cukrzycą typu 1 doskonale poradzą sobie w górach także w najtrudniejszych, zimowych warunkach. W dniach 13-15.02.2015 miał miejsce w Gorcach "Zimowy Obóz Przetrwania" dla chorych z cukrzycą typu 1. Razem z lekarzami ekipa liczyła 25 osób. Najważniejszym celem obozu było przetrwanie nocy w warunkach jak najbardziej zbliżonych do tych, panujących w górach lodowcowych. Obóz obejmował naukę poruszania się w rakietach śnieżnych, pokonywania przeszkód terenowych za pomocą lin i technik wspinaczkowych, usprawnienia komunikacji w grupie i zbudowanie zespołu, będącego w stanie zmierzyć się z górami wyższymi. Bardzo ważnym elementem było poznanie zasad pierwszej pomocy przy zejściu lawiny śnieżnej, posługiwania się detektorem lawinowym, sondą i zapoznanie się z taktyką prowadzenia akcji ratunkowej.

Dwoma najważniejszymi wyzwaniami obozu były:
- przejście kilku kilometrów w górach, w rakietach śnieżnych, w ciężkim, kopnym śniegu do miejsca obozowania. Było to wyzwanie nie tylko fizyczne, ale i medyczne - brak było dotąd wskazówek jak modyfikować insulinoterapię przy tego rodzaju wysiłku fizycznym przy niskich temperaturach - udało się!
- obozowanie na jednej z polan na północnych stokach Gorców - dla wielu pacjentów był to pierwszy biwak w namiocie na śniegu, pierwszy nocleg w takich warunkach przy temperaturach dochodzących do minus 10 stopni. Pacjenci także poradzili sobie znakomicie!

Kolejnym celem projektu jest wrześniowy wyjazd w Alpy, na wysokość ponad trzech tysięcy metrów, następnie Kaukaz, a zakończeniem osiągnięcie tytułowych 5000 metrów w Andach. Inicjatorzy akcji chcieliby z jednej strony pokazać, iż pacjenci z cukrzycą typu 1 mogą bezpiecznie podejmować wyzwania takie jak wyjście w wysokie góry, z drugiej strony pragnęliby, aby przykład osób z cukrzycą był dodatkowym bodźcem dla osób zdrowych do zwiększenia ich aktywności fizycznej, generalnie niestety niskiej w naszym kraju.

Kierownikiem wszystkich wypraw jest Wojciech Wiltos - alpinista i podróżnik, zdobywca nagrody podróżniczej Kolosa za wyprawę do Chile - Atacama 2000, kierownikiem medycznym jest dr hab. Tomasz Klupa, prof. UJ, a opieki przewodnickiej podjął się znany zakopiański himalaista Maciej Pawlikowski.

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas