Unijne pieniądze z Euroregionu Tatry: kiedy, ile i dla kogo - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
96 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
02.03.2015, 11:29 | czytano: 1269

Unijne pieniądze z Euroregionu Tatry: kiedy, ile i dla kogo

O pieniądzach i priorytetach Euroregionu „Tatry” mówi Bogusław Waksmundzki, przewodniczący Rady Związku Euroregion Tatry.

W unii Europejskiej rozpoczął się nowy okres finansowania 2014 – 2020. Jakie będą zasady gospodarowania tymi środkami w Euroregionie Tatry?

Bogusław Waksmundzki: 12.02.2015 Komisja Europejska zatwierdziła Program współpracy w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” pod nazwą Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Wiemy już, że w ramach tego Programu będzie dostępna kwota wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 155 mln EUR. Oczywiście, że gro tych środków będzie przeznaczonych na realizację dużych projektów w ramach trzech osi priorytetowych: 1 - Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza, 2 - Zrównoważony transport transgraniczny, 3 - Rozwój edukacji transgranicznej i uczenia się przez całe życie. Najwięcej środków będzie przeznaczonych na oś priorytetową 1. w kwocie 77,5 mln. EUR, na oś priorytetową 2 - 55,8 mln EUR, a na oś priorytetową 3 - 12,4 mln EUR.

Jaki będzie obszar wsparcia?

B.W.: Po stronie słowackiej: Preszowski Kraj Samorządowy, Żyliński Kraj Samorządowy jak również z naszej inicjatywy powiat Spiska Nowa Wieś w Kraju Koszyckim, a po polskiej stronie: południowa część województw: śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Jeżeli chodzi o województwo małopolskie to będą następujące powiaty: nowotarski, tatrzański, nowosądecki wraz z miastem Nowy Sącz, gorlicki, limanowski, chrzanowski, olkuski, myślenicki, suski, wadowicki, oświęcimski.

Kto będzie mógł korzystać ze środków z programu?

B.W: Wnioskodawcami mogą być następujące podmioty: organy administracji rządowej i samorządowej (ich związki i stowarzyszenia), jednostki ustanowione przez państwo lub samorząd w celu zapewnienia usług publicznych, instytucje systemu oświaty i szkoły wyższe, organizacje pozarządowe non-profit, Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej oraz kościoły i związki wyznaniowe. Nie mogą z tego programu korzystać osoby prywatne i instytucje dochodowe. To wsparcie nie jest również skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, które mogą korzystać z innych programów.

A czy w dalszym ciągu będą realizowane mikroprojekty, czyli małe projekty tak popularne w naszym regionie?

B.W.: Oczywiście tak. Realizacja mikroprojektów będzie kontynuowana w ramach trzech Projektów Parasolowych zarządzanych przez: Euroregion Karpacki, Euroregion Beskidy oraz Euroregion „Tatry” we współpracy z Wyższymi Jednostkami Terytorialnymi na Słowacji tj. Preszowski Kraj Samorządowy i Żyliński Kraj Samorządowy.
Na ten cel będzie przeznaczona kwota 23,248 mln EUR z czego w naszym parasolu (czyli do dyspozycji Euroregionu Tatry) to jest kwota 5 mln EUR.

Nowością będą wspólne projekty z partnerem wiodącym, które mogą otrzymać dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 70.000,00 EUR. Nie zmieni się też poziom dofinansowania: 85% z EFRR oraz 15% wkładu krajowego, z czego 10% dofinansuje budżet państwa z rezerwy celowej. Czyli per saldo beneficjent będzie musiał wnieść wkład własny w wysokości 5%. Fundusz Mikroprojektów będzie realizowany tylko w pierwszej (ochrona dziedzictwa) i trzeciej osi priorytetowej (rozwój edukacji).

Na co wiec będą przeznaczone pieniądze z UE w Euroregionie „Tatry” ?

B.W.: Na co będziemy wydatkować pieniądze jest określone w przyjętej w ubiegłym roku Polsko-słowackiej strategii działania Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY na lata 2014-2020, czyli strategii ugrupowania, które w sierpniu 2013 roku powołaliśmy z partnerem słowackim w celu realizacji projektów.

Oczywiście nadal markowym projektem pozostanie kontynuacja Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr. Na marginesie pragnę podkreślić, że to co zrobiliśmy i będzie zakończone w roku bieżącym to 74 km bezkolizyjnych, zrobionych zgodnie ze sztuką budowlaną ścieżek rowerowych z czego w jednym odcinku z Nowego Targu do Trsteny to 46 km. Kluczowymi działaniami w ramach przedmiotowej strategii stanowią przedsięwzięcia z zakresu rozwijania transgranicznej infrastruktury turystycznej (budowa pętli tematycznych powiązanych ze Szlakiem wokół Tatr np. trasa chochołowska i wierchowa, ścieżka cysterska, trasa łopuszniańska, pętla stoki Gorców) oraz działania dotyczące transgranicznej komunikacji publicznej, której brak jest szczególnie odczuwalny i stanowi jedną z głównych barier rozwoju obszaru wokół Tatr.

Czy mikroprojekty będą tak popularne jak w poprzednim programie?

B.W.: Sądzimy, że mikroprojekty tak jak do tej pory będą się cieszyły dużym zainteresowaniem: krótki czas realizacji, wysoki poziom dofinansowania, łatwość realizacji, szybki rezultat. Szczególnie będziemy zachęcać organizacje non-profit, które w małym stopniu korzystały ze środków UE w poprzedniej perspektywie finansowej.

Kiedy będzie można starać się o dofinansowanie?

B.W.: Sądzimy, że po przygotowaniu dokumentów przez Instytucję Zarządzającą i partnerów pierwsze wnioski będzie można składać w czwartym kwartale tego roku. Natomiast w pierwszej kolejności będą realizowane projekty flagowe - strategiczne dla całego programu, które będą miały odrębną procedurę zatwierdzenia. Dzisiaj już można, na podstawie programu, przygotować projekty, a koszty przygotowawcze tych projektów są kwalifikowane od 2014 roku. Oczywiście Instytucja Zarządzająca, Wspólny Sekretariat Techniczny i euroregiony będą prowadziły szeroką akcję promocyjną i szkoleniową o czym będziemy naszych potencjalnych beneficjentów informować. Wszelkie pytania w sprawie programu prosimy kierować drogą elektroniczną na adres: pwt@euroregion-tatry.eu lub telefonować po numer: 18 266 99 81.

Źródło: materiały prasowe Euroregionu Tatry, foto: Archiwum
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
euro10:43, 3 marca 2015
do czytanie ze zrozumieniem - SĄDZIMY... to nie podanie informacji...bo za chwile się okaże, że SĄDZIMY, że w 2016, a potem w 2018 itd...tak trudno takiej instytucji podać po prostu datę oficjalną???
Super18:08, 2 marca 2015
Pasi do tej kasy Pętla Okolo Tatier
czytanie ze zrozumieniem15:01, 2 marca 2015
euro - czytaj do końca - ... Sądzimy, że po przygotowaniu dokumentów przez Instytucję Zarządzającą i partnerów pierwsze wnioski będzie można składać w czwartym kwartale tego roku.

tak napisali
euro13:10, 2 marca 2015
a informacji, kiedy ruszy nabór wniosków w euroregionie nie ma...panowie jeszcze nie wiedzą? zdążą przed 2020?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas