Górale od Szczawnic (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Zakopane
Clouds
19°
Wiatr: 12.636 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
20°
Wiatr: 13.572 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
20°
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
20°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
24°
Wiatr: 3.816 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
22°
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 43 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
12.04.2015, 13:48 | czytano: 1670

Górale od Szczawnic (zdjęcia)

W czwartkowy, poświąteczny wieczór staliśmy się świadkami otwarcia bardzo ciekawej wystawy zatytułowanej: „Górale od Szczawnic na fotografii i w malarstwie”, zorganizowanej przez Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya, Fundację Andrzeja Mańkowskiego i Grupę Thermaleo wraz z Uzdrowiskiem Szczawnica.

Na wystawie pokazano ponad 100 zdjęć i kilkanaście obrazów olejnych i akwareli przedstawiających dawnych mieszkańców Szczawnicy Niżnej i Wyżnej, zwanych w XIX w. góralami od Szczawnic. Zdjęcia zrobiono na przestrzeni ostatnich 150 lat, jednak należy zwrócić uwagę, że znalazły się na nich także wizerunki osób żyjących obecnie. „Te osoby są jakby pomostem między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością” – tłumaczyła dobór bohaterów wystawy Barbara Węglarz, która jest dyrektorką Muzeum Pienińskiego. Pani Barbara swoim wykładem wprowadziła gości w klimat starej Szczawnicy. Podkreśliła ona, że wystawa jest próbą przedstawienia portretu zbiorowego górali szczawnickich na przestrzeni lat.

Osoby ukazane na fotografiach i obrazach to w większości ludzie zasłużeni dla miasta, jak np. Jan Malinowski z Sokolicy, autor do dziś granego przedstawienia pt. „Wesele góralskie”, Maciej Dziedzina zza Ławy, który był znanym na całym Podhalu uzdrowicielem, czy Józef Madeja – zwany pienińskim Sabałą - pierwszy szczawnicki przewodnik, przyjaźniący się m.in. z H. Sienkiewiczem.

Na wystawie nie zabrakło jednak także zwykłych, szarych ludzi, np. baców i juhasów podczas dojenia owiec, rolników w polu, hafciarek żmudnie wyszywających pienińskie wzory, muzyków i tancerzy z zespołów regionalnych. To także dzięki nim Szczawnica ma tak --bogatą historię i kulturę.-

Większość osób na portretach była podpisana imieniem i nazwiskiem, jednak zdarzały się też zdjęcia anonimowe. Ale jak zawsze, i tym razem można było liczyć na pamięć mieszkańców – podczas wystawy udało się dopasować nazwiska do kilku portretów. Nasuwała się refleksja: „tak dawno… a tak niedawno”. Pamięć o tych ludziach jest wielką wartością dla całego regionu.

Wystawę można zobaczyć w Galerii Pijalni Wód Mineralnych na pl. Dietla w Szczawnicy do dnia 15 czerwca w godz. 10:00-17:30.

Tekst Joanna Dziubińska, zdj. Jarosław Krajewski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
szcz14:13, 12 kwietnia 2015
... Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalała...oj ! chyba Synowie ... szaleli ...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas