Wystawa fotograficzna „Trzej bardzo znani górale... (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny
Rabka Zdrój
Clouds
13°
Wiatr: 12.312 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
13°
Wiatr: 12.564 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
13°
Wiatr: 11.376 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
14°
Wiatr: 10.8 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
19°
Wiatr: 13.896 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
17°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 55 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
01.09.2015, 19:39 | czytano: 1046

Wystawa fotograficzna „Trzej bardzo znani górale... (zdjęcia)

W Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej otwarto wystawę fotograficzną „Trzej bardzo znani górale – Jan Krzeptowski-Sabała, Klimek Bachleda, Bartuś Obrochta”. Prezentacja fotograficzna obejmuje kilkadziesiąt fotografii, przeważnie w ujęciu „portretowym”, trzech górali tatrzańskich, których historia regionu zapamiętała w sposób szczególny.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego oraz ze zbiorów rodziny Krzeptowskich i Obrochtów.

Pierwszy z nich, Jan Krzeptowski-Sabała urodził się na początku XIX wieku i uchodził za tatrzańskiego zbójnika. Był honorowym przewodnikiem tatrzańskim, myśliwym, bajarzem, którego ówcześni pisarze nazywali „tatrzańskim Homerem”. To była barwna postać zakopiańska, opisywana przez Sienkiewicza, Witkiewicza i malowana przez Eljasza-Radzikowskiego.

Z kolei, Klimek Bachleda uchodził za „króla” przewodników tatrzańskich, znał doliny i szczyty Tatr jak mało kto na przełomie XIX i XX wieku. Był (jako pierwszy) zdobywcą kilku tatrzańskich szczytów i chodził w góry z wieloma artystami, taternikami, turystami tamtego czasu. Bachleda był także jednym z pierwszych członków TOPR, zastępcą Mariusza Zaruskiego. Niestety, w sierpniu 1910 roku zginął tragicznie pod Małym Jaworowym.

Chyba najbarwniejszą postacią był trzeci bohater wystawy – Bartuś Obrochta. W młodości wędrował po Tatrach ze zbójnikiem Mateją, później przez kilka lat przebywał po węgierskiej stronie, by wrócić do Zakopanego i zająć się do końca życia graniem na skrzypcach. Obrochta był również przewodnikiem tatrzańskim i strażnikiem kozic. Ponadto był wydawcą gazety „Góral”, a przez kilka sezonów objaśniał panoramę „Tatry”, która była wystawiona w Warszawie, a także wyjeżdżał na Śląsk (w związku z akcją plebiscytową). Jego kapela góralska i tancerze jako pierwsi ludowi artyści z Podhala wyjechali w świat – do Paryża w 1925 roku – by promować polską sztukę i kulturę.

Na wernisaż przybyli, m. in. Agnieszka Gąsienica-Giewont, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, Andrzej Kawecki, dyrektor Biura Promocji Zakopanego, Józef Obrochta, skrzypek, ostatni żyjący wnuk Bartusia Obrochty, Krystyna Pach-Staszel, poetka regionalna oraz goście z Krakowa, turyści i mieszkańcy Zakopanego.
Na rozpoczęcie przybyli również potomkowie Sabały i Bartusia Obrochty. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała Małgorzata Bachleda-Szeliga, dyrektorka Zakopiańskiego Centrum Edukacji.

Jak zwykle, na takiej uroczystości nie zabrakło muzyki góralskiej. Spotkanie uświetniła kapela Bartka Obrochty, który w linii prostej jest potomkiem słynnego Bartusia. O wystawie, jej bohaterach i współczesnym kontekście życia górali tatrzańskich opowiedział Adam Kitkowski, kurator wystawy. Natomiast Krystyna Pach-Staszel recytowała swoje utwory, poświęcone bohaterom wystawy.

Ekspozycja fotograficzna jest imprezą towarzyszącą 47. Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru Ziem Górskich. Wystawę można oglądać codziennie do 30 września b.r. w godzinach 8.00 – 20.00 (wstęp wolny).

Adam Kitkowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas