Dusza na dłoni - malarstwo i kuśnierstwo (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny
Jabłonka
Clear
12°
Wiatr: 12.492 km/h Wilgotność: 52 %
Clear
12°
Wiatr: 13.428 km/h Wilgotność: 76 %
Clear
13°
Wiatr: 10.872 km/h Wilgotność: 53 %
Clear
13°
Wiatr: 10.872 km/h Wilgotność: 55 %
Clear
14°
Wiatr: 12.564 km/h Wilgotność: 59 %
Clear
12°
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 60 %
Jakość powietrza
86 %
Nowy Targ
66 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 43 | 86 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
07.09.2015, 14:03 | czytano: 1343

Dusza na dłoni - malarstwo i kuśnierstwo (zdjęcia)

W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbył się ostatni tego lata wernisaż wystawy z cyklu „Dusza na dłoni”. Po raz kolejny spotkały się tutaj dwa różnorodne światy: malarstwa na płótnie autorstwa pani Jolanty Placzyńskiej z Sosnowca oraz kożuchów i serdaków pana Stanisława Gąsienicy-Wawrytki z Poronina.

W piątkowy wieczór sale wypełniły się gośćmi , którzy z wielkim sercem przysłuchiwali się opowiadaniom Artystów o tym „co im w duszy gra”. Wypowiedziom towarzyszyły pełne wzruszeń i radości wspomnienia, a także ściśle związane z pasją, plany na przyszłość .

Pani Jolanta od najmłodszych lat pasjonowała się malarstwem. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym. Studia podyplomowe z plastyki ukończyła na Wydziale Artystycznym w cieszyńskim Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Pracuje w szkole, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, jest autorką i organizatorką Regionalnego Festiwalu Plastycznego w Sosnowcu , autorką okładki do książki Roberta Mołdysza „Dziobem do fali”. Malarstwo stało się jej główną, wielką pasją. Zajmuje się malarstwem sztalugowym olejnym i akrylowym, ikonopisaniem, rysunkiem oraz maluje porcelanę. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą głównie w Anglii, Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych. Maluje głównie pejzaże, a także martwą naturę, ukochane anioły , oraz abstrakcje. Ostatnio fascynuje ją spontan realism, który przejawia się w malowaniu głównie motywów kobiecych na dużych formatach. Eksperymentuje z różnymi technikami. Lubi mocne kolory choć dla kontrastu używa czasem czerni. Ma na swoim koncie liczne wystawy zbiorowe i indywidualne. W czerwcu 2013 r. zdobyła Grand Prix w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Art Passion Festival, a rok później III miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Pejzaże osobliwe” im. Jana Świderskiego. Od 2012r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.

Kontakt pana Stanisław z kuśnierstwem rozpoczął się w szkole zawodowej o tejże specjalności. Najpierw pracował w zakładzie kuśnierskim u Stefana Dziadkowca w Zakopanem, a następnie rozpoczął działalność gospodarczą o tym profilu. Jeden z serdaków, który wyszedł spod igły Pana Stanisława został podarowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Wykonał on również strój dla góralki – figury z watykańskiej szopki. Nie tylko praca zawodowa Pana Stanisława jest związana z tradycyjną kulturą Podhala. Jest również członkiem Zespołu Regionalnego im. Bartusia Obrochty, z którym czterokrotnie zdobył złotą ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, prezesem Związku Podhalan oddział Poronin, członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Ochotniczej Straży Pożarnej w Poroninie, Radnym Gminy Poronin. Jest również inicjatorem założenia dziecięcego zespołu regionalnego „Małe Regle” , którego był kierownikiem do 2004 roku. W 2000 roku podczas „Sabałowych Bajań” został pasowany na Zbójnika, zaś rok później wybrany na Harnasia Roku podczas Tatrzańskich Wici w Białce Tatrzańskiej. W 2011 roku był uczestnikiem opery góralskiej „Jan Paweł II na Podhalu”. Pan Stanisław za swoje zaangażowanie i pracę artystyczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami. Należą do nich m.in.: „Zasłużony dla Związku Podhalan” (2002 r.), I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Ludowej (2003 r.), „Zasłużony dla kultury regionalnej” (2004 r.) „Zasłużony dla Gminy Poronin” (2007 r.), „Marka Tatrzańska” w kategorii wyroby i produkty rękodzielnicze (2009 r.), Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej” .

Pamiątkowe dyplomy wręczyła Artystom Maria Kuchta – Sołtys Wsi Bukowina Tatrzańska, a słowa uznania skierował Wójt Gminy Poronin – Bronisław Stoch, obecny na wernisażu wraz z małżonką, swoim zastępcą Andrzejem Buńdą i Katarzyną Różak z Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie.

Wernisaż ten był również okazją do szczególnych podziękowań ludziom, którzy wsparli tegoroczny cykl wystaw „Dusza na dłoni”: Staroście Tatrzańskiemu Piotrowi Bąkowi, Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisławowi Łukaszczykowi, Prezesowi Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego Edwardowi Tyborowi, który tego wieczoru był z nami, a także bukowiańskim restauratorom: Wiolecie Kowalczyk - Pensjonat „Orlik”, Bogusławie Śledź - Restauracja Regionalna „Skalnica”, Karczmie Widokowej „Szymkówka”, Magdalenie i Andrzejowi Głodom - Karczma „Pod Dębem”, Mirosławowi Krzysikowi - Karczma „Giewont”, Renacie Bieniek - „Karczma Szarotka” oraz Helenie Łapce – Gospoda „U Michałków”. Wasza „cegiełka” przyczyniła się, aby pod strzechą Domu Ludowego, przez dwa miesiące mogło zaprezentować swoją twórczość 19 Artystów z całej Polski. Goście, którzy nas odwiedzali byli z różnych zakątków nie tylko naszego kraju, ale i z zagranicy. Wiele pozytywnych słów zostało zapisanych na kartach kroniki pamiątkowej.

Dziękujemy również muzyce z Jurgowa, która uświetniła to piątkowe spotkanie ze sztuką.

źródło: Bukowiańskie Centrum Kultury, s/ zdj. Wojciech Kubina
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas