Jak zbudować trombitę - zapisy na warsztaty - podhale24.pl
Niedziela, 19 maja
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Czarny Dunajec
Clouds
11°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
12°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
21.10.2015, 17:01 | czytano: 749

Jak zbudować trombitę - zapisy na warsztaty

Biuro Promocji Zakopanego zaprasza do udziału w warsztatach  budowy instrumentów ludowych „Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa trombity”, które odbędą się w ramach  programu Instytutu Muzyki i Tańca  „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” w dniach 26-27 listopada 2015 w godz. 12.00 – 18.00 w Zespole Szkół Budowlanych.

Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.
 
Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc  naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem.

Warsztaty poprowadzi  Jan Karpiel-Bułecka  jeden z najbardziej znanych twórców kultury góralskiej. Zakopiański muzyk multiinstrumentalista, bajarz i architekt, założyciel kapeli „Zokopiany”, współwłaściciel Podhalańskiej Pracowni Architektonicznej „Buduj a Woloj”, specjalizujący się w podhalańskim budownictwie drewnianym.
 
Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Jego ojciec, Bolesław, był skrzypkiem prymistą i zbieraczem nut podhalańskich. Matka, Zofia, występowała w zakopiańskim Zespole Regionalnym  im. Klimka Bachledy. Jan Karpiel-Bułecka nauczył się grać od ojca, jednak grę na innych instrumentach pasterskich regionu Podhala opanował już samodzielnie. Nie tylko gra na tych instrumentach, ale jest też ich twórcą: piszczałek pojedynczych i podwójnych, fujar, trombit i dud podhalańskich, zwanych kozą.
 
Z zawodu jest architektem, ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego z roku 1988 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej i laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga. Dużo koncertuje, zarówno z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, z którym zrealizował projekt „Namysłowski i Górale” (nagroda Fryderyka 1995, ) jak i własnym zespołem. Wiceprezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem. Tancerz, śpiewak, członek wielu zespołów regionalnych, wieloletni konferansjer, juror konkursów muzyki i tańca ludowego, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i Festiwalu Górali Polskich w Żywcu.
 
Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”. 

Zgłoszenia w wersji elektronicznej organizatorzy przyjmują do 6 listopada 2015, według kolejności nadsyłania zgłoszeń, na adres: k.bachleda@promocja.zakopane.pl. Zgłoszenie można również dostarczyć osobiście lub listownie do Biura Promocji Zakopanego, ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane, osoba do kontaktu: Karolina Bachleda - Księdzularz  e-mail : k.bachleda@promocja.zakopane.pl , tel. 18 20 66950.

Źródło: materiały prasowe, zdjęcia: Rafał Bałaś Biuro Promocji Zakopanego
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas