Promocja wierszy Bronisławy Słodyczki - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Czarny Dunajec
Clear
Wiatr: 2.952 km/h Wilgotność: 75 %
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 78 %
Clear
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 79 %
Clear
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 75 %
Jakość powietrza
76 %
Nowy Targ
60 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 38 | 76 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
05.02.2016, 14:43 | czytano: 2032

Promocja wierszy Bronisławy Słodyczki

„I coz nom ostało?”, to tytuł publikacji poświęconej twórczości Bronisławy Słodyczki Pocosowej, poetki z Czerwiennego, która była także mocno związana z miejscowym oddziałem Związku Podhalan.

Uroczysta promocja książki, która jest zbiorem wierszy Bronisławy Słodyczki i wspomnień o poetce, odbyła się w niedzielę 31 stycznia. Poprzedziła ją msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce. Podczas nabożeństwa w intencji Bronisławy i jej męża Stanisława Słodyczki, oficjalnie poprzez ślubowanie przyjęto nowych członków miejscowego oddziału Związku Podhalan.

Po mszy św. złożono kwiaty, zapalono znicze i pomodlono się przy grobie Bronisławy i Stanisława Słodyczków.
Promocja książki pt. „I coz nom ostało?” opracowanej przez synową poetki Annę Słodyczkę, odbyła się w remizie OSP Czerwienne Górne. Obecnych było wiele osób m.in. mieszkańcy Czerwiennego, członkowie oddziału Związku Podhalan w Czerwiennem Górnem, dyrektorzy i nauczyciele miejscowych szkół, rodzina poetki, zaproszeni goście, przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisław Gonciarczyk, skarbnik Stanisława Pilch, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec Anna Trebunia – Wyrostek. Obecni byli także Andrzej Gąsienica – Makowski, wieloletni starosta tatrzański oraz dr Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.
Wszyscy obecni mogli obejrzeć przedstawienie o życiu poetki Bronisławy Słodyczki w wykonaniu dzieci z katolickich szkół w Czerwiennem. Zaprezentowana została historia Czerwiennego przeplatana wierszami poetki.

Bronisława Słodyczka Pocoska z domu Zarycka urodziła się 2 maja 1925 w Międzyczerwiennem na Podhalu. Pochodziła z bardzo ubogiej góralskiej rodziny. W 1938 r. ukończyła IV klasę szkoły powszechnej. Marzyła o zawodzie nauczycielki, lecz bieda i obawa matki o los córki uniemożliwiły dalszą naukę. Dokształcała się sama, czytając wszystko, co wpadło jej w ręce. W czasie II wojny światowej, w wieku 16 lat została aresztowana przez Niemców, a jej matka uwięziona w „Palace” w Zakopanem. Bronisława trafiła do Skawiny do pracy w dworku szlacheckim.

Po wojnie, w wieku 30 lat Bronisława wyszła za mąż za Stanisława Słodyczkę z Ratułowa. Zamieszkali razem w Czerwiennem, w rodzinnej wsi poetki, gdzie urodziła trzech synów Józefa, Stanisława i Władysława.

Pierwszym ważnym okresem jej rozwoju społecznego i literackiego były lata od 1967 do 1973. W tym czasie przyjeżdżali na Bachledówkę Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński i metropolita krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież i święty Jan Paweł II. To jej wierszami witano i żegnano dostojnych gości.

W 1973 r. poetka została przyjęta w poczet członków zwyczajnych warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa.

W latach 1986 – 1992 Bronisława Słodyczka stała się aktywną członkinią miejscowego oddziału Związku Podhalan. Był to dla niej drugi ważny i bardzo aktywny okres życia, w którym swój poetycki dorobek zaczęła prezentować także poza Czerwiennem. W tym czasie poszerzył się także krąg poruszanych przez nią tematów.

W ostatnim okresie życia, na ile pozwalało zdrowie, angażowała się w życie Czerwiennego. Bronisława Słodyczka zmarła 20 kwietnia 1993 r. podczas operacji w zakopiańskim szpitalu.

Wiersze poetki recytowali dorośli i dzieci, uczniowie obydwu szkół w Czerwiennem oraz uczestnicy różnych konkursów recytatorskich, w tym m.in. Festiwali Papieskich „Ojca Świętego Polska światu dała” organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Białym Dunajcu.

Na zakończenie promocji książki wszyscy obecni połamali się opłatkiem. Promocja książki Bronisławy Słodyczki zorganizowana została przez oddział Związku Podhalan w Czerwiennem Górnem i rodzinę Słodyczków Kordusiów.

Źródło: Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
kozioł09:27, 6 lutego 2016
A to nie ci sami ,co wieszali krzyżyki w przedszkolu katolickim? Co za świat!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas