Udany jubileusz rabczańskiego festiwalu (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Szczawnica
Clouds
11°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
12°
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
12°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 59 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
22.06.2016, 09:46 | czytano: 2611

Udany jubileusz rabczańskiego festiwalu (zdjęcia)

Ogłoszeniem wyników i nominacji na 25. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbędzie się w Nowym Sączu w lipcu 2017 r., zakończył się w Rabce-Zdroju, trwający dwa dni, 40. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych.

Jubileusz w pierwszej kolejności był okazją do złożenia sobie wzajemnych podziękowań za 40-lenią współpracę. W imieniu samorządu rabczańskiego, podziękowania za serce, życzliwość, profesjonalizm, szacunek do tradycji i wzorową współpracę przy organizacji Festiwalu Karpackiego, na ręce dyrektorów Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu – Antoniego Malczaka i Małgorzaty Kalarus – złożyła burmistrz Ewa Przybyło. Adresatem podziękowań została też dyrektor MOK Joanna Lelek – to dzięki jej wysiłkowi i jej najbliższych współpracowników, Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju jest jednym z najważniejszych festiwali dziecięcy w kraju prezentujących folklor najmłodszych. Za trud wkładany w jego organizację dziękowała też w liście do dyrektor Lelek, odczytanym ze sceny muszli koncertowej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka. Do życzeń i gratulacji dla Joanny Lelek przyłączył się dyrektor Malczak. - 40 lat temu, w tym miejscu, prezentowały się dzieci, które uczyły się kultury od swoich dziadków. Dzisiaj te dzieci, to pokolenia dziadków, a na scenie występuje pokolenie ich wnuków. Mamy przepiękną ciągłość pokoleniową, tradycję, która trwa przez pokolenia. To radość, z której możemy być dumni. Moim marzeniem jest by za 40 lat ktoś mógł powiedzieć, z tego miejsca, to samo co ja – mówił szef MCK „Sokół”, dziękując i gratulując Joannie Lelek jubileuszu festiwalu. Także dyrektor MOK włączyła się w podziękowania, osobiście dziękując i przekazując dyplomy dla tych wszystkich osób i instytucji, które przez wszystkie poprzednie lata włączały się w organizację imprezy, wspierały ją merytorycznie, finansowo i swoją pracą. - Dziękujemy za to – mówił.

Dobra pogoda sprawiła, że w ciągu dwóch dni występy zespołów obejrzały setki widzów, którzy z różnym natężeniem odwiedzali od popołudnia do wieczora rabczański amfiteatr.

Finał imprezy odbył się w niedzielne popołudnie. Był nim wspólny koncert jubileuszowy dziecięcych zespołów regionalnych Zemplinik ze Słowacji i Majeranki z Chabówki, ze wspólnym śpiewem, tańcem i muzyką. Festiwal zakończył zaś koncert zespołu folkowego Tryptyk, który wystąpił przy licznie wypełnionej publicznością widowni amfiteatru.

Imprezami towarzyszącymi były: kiermasz twórców ludowych i fotograficzna wystawa plenerowa „40 lat festiwalu” na zdjęciach Jana Cieplińskiego, Piotra Kuczaja i Jerzego Sierosławskiego.

Przez dwa dni na scenie Amfiteatru Miejskiego zaprezentowała się 14 zespołów z 11 regionów etnograficznych:z regionu Lachów Sądeckich -PIECUCHY z Nawojowej, z regionu Górali Żywieckich - MALI GROJCOWIANIE z Wieprza, z regionu Lachów Szczyrzyckich - MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca, z regionu Górali Spiskich - MAŁE PODHALE – grupa spiska z Jurgowa, z regionu Górali Babiogórskich - MAŁA POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego, ZOBIELSKO GROMADA Białki, z regionu Górali Podhalańskich - MALI WIYRCHOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej i MAJERANKI z Chabówki, z regionu Krakowiaków Wschodnich - MALI ŁONIOWIACY z Łoniowej i NIECZAJNIANIE z Nieczajnej Górnej, z regionu Pogórzan Sądeckich - MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej k. Korzennej, z regionu Górali Kliszczackich - BUDZOWSKIE KLISZCZAKI z Budzowa, z regionu Górali Orawskich -ORAWSKIE DZIECI z Lipnicy Wielkiej na Orawie, a
z regionu Zaolziańskich Górali Beskidzkich - MAŁE OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic (Czechy).

Występy oceniała komisja składzie: Aleksandra Szurmiak–Bogucka – etnomuzykolog, Wiesława Hazuka – choreograf, Małgorzata Kiereś – etnograf i Benedykt Kafel – etnograf /MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Po wnikliwej ocenie komisja wyróżniła najbardziej wartościowe elementy widowisk prezentujące tradycyjny folklor. Zespoły wymieniane są w kolejności występowania:

1. MAŁA POLANA MAKOWSKA (pow. suski) z programem „Jak to się kiedyś w Makowie bawiło” za stroje dziewcząt i liczne zabawy prezentowane w kontekście folkloru dziecięcego.

2. MAŁE PODHALE – GRUPA SPISKA z Jurgowa z programem „Jak to downo smaciorz po dziedzinak chodzioł” za wierność i kultywowanie tradycji folkloru Polskiego Spisza – odmiana jurgowska – w śpiewie, stroju i tańcu.

3. ZOBIELSKO GROMADA z Białki (pow. suski) z programem „Zielone świątki” za podjęcie tematu
o dużych walorach edukacyjnych dotyczących obyczajowości Zielonych Świątek.

4. MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca (pow. limanowski) z programem „Po zwózce” za reżyserię, wykonanie zabaw dziecięcych i ich prezentację w odpowiednim stroju dla wieku dziecka.

5. MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej (pow. nowosądecki) z programem „Na podwórku przed odpustem” za stworzenie klimatu folkloru dziecięcego i pokazanie jego specyfiki w zabawach, tańcu i ubiorze.

6. BUDZOWSKIE KLISZCZAKI z Budzowa (pow. suski) z programem „Na polanie” za próbę pokazania folkloru rodzimej ziemi i prezentację zabaw dziecięcych.

7. MALI WIYRCHOWIANIE Bukowiny T. (pow. tatrzański) z programem „Zabowmy siy razem” za dobry taniec chłopców oraz sprawny i ciekawy pokaz zabaw dziecięcych.

8. NIECZAJNIANIE z Nieczajnej Górnej i Dolnej (pow. dąbrowski) z programem „Ta nasza Nieczajna to daleko słynie, koronkowa robota przy każdej dziewczynie” za podjęcie tematu związanego z folklorem dziecięcym i tanecznym Krakowiaków Wschodnich.

9. MALI GROJCOWIANIE z Wieprza (pow. żywiecki) z programem „Jak dzieci z odpustu wracały” za estetykę stroju oraz technikę tańców Górali Żywieckich.

10. ORAWSKIE DZIECI Lipnicy Wielkiej na Orawie (pow. nowotarski) z programem „Po kościele” za ukazanie atmosfery folkloru tanecznego Orawy w kontekście tradycji religijnej.

11. MALI ŁONIOWIACY z Łoniowej (pow. brzeski) z programem „Dziyrganie Marysi” za dobór i pokaz zgodnych z tradycją tańców regionu.

12. MAŁE OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic (Czechy) z programem „Powrót Hanki” za wierne i pełne uroku kontynuowanie tradycji folklorystycznych Śląska Cieszyńskiego w muzyce, śpiewie, tańcu i stroju.

13. PIECUCHY z Nawojowej (pow. nowosądecki) z programem „Po robocie” za właściwy klimat i sposób prezentacji tańców Lachów Sądeckich.

14. MAJERANKI z Chabówki (pow. nowotarski) z programem „O dziewczynce, która przyjechała do uzdrowiska Rabka-Zdrój” za obrazek żywego folkloru dziecięcego pokazanego w pieśni, tańcu, śpiewie i muzyce.

Na 25. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, który odbędzie się w Nowym Sączu w lipcu 2017r. Komisja Artystyczna rekomenduje następujące zespoły z prezentowanymi na rabczańskiej scenie programami:

1. MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca – z programem „Po zwózce”

2. MALI WIYRCHOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej – z programem „Zabowmy siy razem”

3. ORAWSKIE DZIECI Lipnicy Wielkiej na Orawie (pow. nowotarski) z programem „Po kościele”

4. MALI ŁONIOWIACY z Łoniowej – z programem „Dziyrganie Marysi”

5. MAŁE OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic (Czechy) z programem „Powrót Hanki”

6. PIECUCHY z Nawojowej (pow. nowosądecki) z programem „Po robocie”

Komisja Artystyczna po obejrzeniu programów 14 dziecięcych zespołów folklorystycznych stwierdziła, że zaprezentowane programy ilustrują właściwą rolę i miejsce dziecka w folklorze. Jest to bez wątpienia wynik konsultacji, rozmów, szkoleń instruktorów pracujących z dziećmi. Cieszy fakt, że w tegorocznym, jubileuszowym festiwalu widoczny jest proces zmian w stylu prezentowanych widowisk estradowych na formę dawnej obyczajowości.

oprac. r/ zdjęcia Piotr Kuczaj
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas