Wystawa Góry w szkle Henryka Trebuni-Tutki. Unikatowe podhalańskie rękodzieło - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
09.08.2016, 15:50 | czytano: 2384

Wystawa Góry w szkle Henryka Trebuni-Tutki. Unikatowe podhalańskie rękodzieło

W Zakopanem, w Willi Czerwony Dwór zaprezentowany zostanie niezwykły rodzaj rękodzieła - ludową rzeźbę w szkle. Jest to rzemiosło unikatowe na skalę Polski i Europy, ponieważ wykonywane obecnie przez jednego tylko artystę Henryka Trebunię-Tutkę.

zdj. Łukasz Nodzyński
zdj. Łukasz Nodzyński
Stosowana przez niego technika rzeźbienia przy pomocy twardych kamieni szlifierskich jest trudna i wymaga precyzji oraz doskonałego wyobrażenia o projektowanym wzorze. W swojej twórczości Henryk Trebunia-Tutka wykorzystuje motywy podhalańskie, takie jak: parzenica, leluja, rozeta, dziewięćsił. Ukazuje tatrzańską roślinność, krajobrazy, zwierzęta. Charakterystyczne dla jego prac są również sceny rodzajowe z życia górali.

Henryk Trebunia-Tutka urodził się w 1932 roku w Poroninie jako syn Jana i Ludwiny z domu Budz – Lepsiok. Wywodzi się z rodu Trebuniów z Poronina. Jego dziadem ze strony matki był słynny dudziarz, ikona kultury góralskiej, Stanisław Budz-Lepsiok zwany Mrozem, którego muzyki słuchali m.in. Jan Kasprowicz i Karol Szymanowski. Jego ojciec, Jan, także był muzykantem, podobnie bracia – Stanisław, Andrzej i Władysław - multiinstrumentalista, malarz. Muzykują również kolejne pokolenia w rodzinie, jego syn Stanisław i wnuki.

Jest ludowym twórcą, muzykantem, rękodzielnikiem, jedynym na Podhalu artystą rzeźbiący w szkle. Początkowo zajmował się rzeźbą w drewnie. Pierwszą pracę podjął w zakładzie szklarskim w Zakopanem, później pracował w Cepelii w Nowym Targu, prowadził też własną działalność. Po raz pierwszy jego prace zostały wystawione w 1983 roku w Galerii Rzeźby w Warszawie.

W 2002 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla kultury podhalańskiej”. Jest Laureatem plebiscytu „Marka Tatrzańska” w kategorii wyrobów i produktów rękodzielniczych (2011), Laureatem nagrody okolicznościowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za artyzm i kunszt rękodzielniczy wykonywanych rzeźb w szkle oraz długie lata pracy rękodzielniczej” (2014). Członek Związku Podhalan w Poroninie, uczestnik wielu wystaw na terenie Podhala.

Henryk Trebunia-Tutka wykonał „Złote Ciupagi" w szkle, które zostały w 2012 roku wręczone jako nagrody główne laureatom Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Natomiast rok później w ramach 45. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbyły się warsztaty folklorystyczne dla młodzieży pod tytułem „Regionalne rękodzieło - rzeźba w szkle", które miały przybliżyć i zachęcić do nauki wykonywania tej ginącej i niepowtarzalnej sztuki rękodzielniczej, jaką jest rzeźba w szkle.

Jego prace zdobią drzwi Kościoła Parafialnego w Poroninie, wnętrza wielu budynków na Podhalu, jak również poza granicami Polski, w szczególności w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i Austrii.

Prace artysty można oglądać od 11 do 30 sierpnia 2016 roku w Willi Czerwony Dwór przy ulicy Kasprusie 24 w Zakopanem w godzinach 10:00-17:00. Wstęp na wystawę wolny.

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas