Zakończyły się 12. Spotkania z Filmem Górskim - podhale24.pl
Sobota, 4 maja
Imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza
Czarny Dunajec
Clouds
15°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.396 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
15°
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
20°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
104 %
Nowy Targ
52 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 52 | 104 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
06.09.2016, 12:59 | czytano: 1617

Zakończyły się 12. Spotkania z Filmem Górskim

Pokazy filmów, spotkania z himalaistami i wspinaczami, promocje książek o tematyce górskiej, sztuki teatralne, Akademia Górska – warsztaty w Tatrach z ekspertami, Zako Boulder Power Puchar Polski we wspinaczce, pokazy highline i slackline, wycieczka bez programu w stylu retro – były głównymi atrakcjami festiwalu.

Spotkania z Filmem Górskim to jeden z największych tego typu festiwali w Polsce. Odbywał się on w Zakopanem w dniach 31.08 – 04.09. W 2 kinach – Giewont i Sokół – oglądać można było filmy o tematyce górskiej i okołogórskiej. 22 filmy z 15 krajów prezentowane były w ramach międzynarodowego konkursu filmowego; pozostałe – były to projekcje pozakonkursowe, Górskie Kino Nocne oraz pokazy specjalne w tym archiwalny film z pierwszej wyprawy pod K2 z 1909 roku).

Nie sposób w informacji prasowej wymienić wszystkich Gości, którzy przybyli w tym roku na Spotkania, oraz wszystkich atrakcji. Już od środy 31.08. w Kinie Giewont odbywały się prelekcje, spotkania i prezentacje. Gościliśmy m.in. zimowych zdobywców Nanga Parbat – Simone Moro i Alexa Txikona. Z publicznością spotkał się Andrzej Bargiel, który niedawno zakończył pomyślnie rekordowy wyścig o tytuł Śnieżnej Pantery. Pełną salę kina „Sokół” przyciągnęło także spotkanie z himalaistą Januszem Gołębiem. Przyjechali legendarny wspinacz John Porter oraz „alpejscy wojownicy” – ikony alpinizmu Viki Grošelj ze Słowenii oraz Chorwat Stipe Bozic. Bernadette McDonald – przewodnicząca jury międzynarodowego konkursu filmowego oraz autorka nagradzanej książki „Alpejscy wojownicy” przybliżyła historię słoweńskich dokonań w górach wysokich.

Ważnym akcentem było spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz. W trzydziestą rocznicę zdobycia przez polską himalaistkę K2, Christine de Colombel, francuska dziennikarska i alpinistka, opowiedziała o niezwykłej wyprawie z roku 1982, dzięki której, być może, Wanda cztery lata później stanęła na szczycie tej góry jako pierwsza kobieta i pierwsza z polskich himalaistów. W spotkaniu uczestniczyła także czeska himalaistkaDina Štĕrbova oraz polskie środowisko górskie: Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Janusz Gołąb i Jerzy Natkański opowiedzieli o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017 roku. Danuta Piotrowska przybliżyła postać swojego męża, himalaisty Tadeusza Piotrowskiego, również w 30-lecie wejścia na K2. Gościem Spotkań był także świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Z pewnością niejednego zainspirowało spotkanie z podróżniczką Moniką Witkowską, zdobywczynią Korony Ziemi.

Sporo było akcentów literackich, bo też w ostatnich miesiącach ukazało się kilka interesujących pozycji wydawniczych. Niektóre na zakopiański festiwal przywiezione zostały wprost z drukarni – jak książka autorstwa Johna Portera „Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach”. Wraz z książkami przybyli i autorzy, by spotkać się z publicznością. Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” autorstwa Ewy Matuszewskiej przypomniana została postać i osiągnięcia Andrzeja Zawady, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Sala Kina Giewont wypełniła się po brzegi podczas spotkania z autorami książki „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”: Maciejem Krupą, Piotrem Mazikiem i Kubą Szpilką. Książka ukazała się w sierpniu nakładem Wydawnictwa Czarne, we współpracy z Muzeum Tatrzańskim. Aż trzy nowości przywiozło wydawnictwo Agora. Były to książki „Alpejscy wojownicy” autorstwa Bernadette Mc Donald, „Kukuczka – opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego oraz „Nanga Parbat - śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” Dominika Szczepańskiego i Piotra Tomzy. Zainteresowanie wzbudziła także książka „Tęsknota i przeznaczenie” autorstwa Diny Štěrbovej o pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki. Całości dopełniło spotkanie z Moniką Rogozińską, która opowiedziała o swojej wydanej niedawno przez wydawnictwo Bernardinum książce „Lot koło Nagiej Damy”. Na stoiskach wydawniczych dostać można było również wiele innych książek – zarówno nowych („Góry z Duszą” tom II autorstwa Moniki Witkowskiej), jak i wydanych dawniej.

Nowością zakopiańskiego festiwalu były sztuki teatralne: „Pavla nad Przepaścią” słoweńskiego Teatru Mladinsko, którą można było zobaczyć w Teatrze Witkacego oraz „Chiński Maharadża”, którą w Kinie Giewont pokazał słowacki Teatr Kontra.

Całości dopełniły wystawy, wycieczka w stylu retro, zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power, pokazy highline i slackline, kiermasz outdoorowy, oraz Akademia Górska - warsztaty w Tatrach z ekspertami.

Organizatorami wydarzenia są: stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim oraz Gmina Miasto Zakopane. Projekt zrealizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Źródło: organizatorzy
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas