Czwartek, 19 kwiecień 2018, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Jabłonka i okolice
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 16.9 km/h Wilgotność: 54%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 7.9 km/h Wilgotność: 49%
niewielkie zachmurzenie
23°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 46%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 56%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 56%
niewielkie zachmurzenie
20°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 47%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
18.03.2017, 18:48 | czytano: 925

Wernisaż wystawy obrazów Stanisława Gałka, wielkiego miłośnika Podhala (zdjecia)

Fot. Piotr Korczak

W Muzeum Tatrzańskim odbył się wernisaż wystawy obrazów Stanisława Gałka, wielkiego miłośnika Podhala, przez wiele lat mieszkańca Zakopanego, ucznia i profesora zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego. Kolekcja 46 obrazów o wartości około 150 tys. złotych od niedawna jest w posiadaniu Muzeum Tatrzańskim.

Została do zakopiańskiej instytucji przekazana przez siostrzenicę autora, Annę Olszewską.

- Pierwsze dwa tygodnie po przekazaniu tych obrazów przepłakałam z żalu, ale teraz uważam, że to jest najlepsze miejsce, gdzie mogłam przekazać ten zbiór, tak samo jest ze zbiorem mojego męża - mówiła podczas wernisażu Anna Olszewska.

Oprócz obrazów, darczyni do muzeum przekazała również 14 tys. fotografii zakopiańskich autorstwa swojego męża, Tadeusza Olszewskiego, który od lat 50. do swojej śmierci w 1985 dokumentował większość ważnych wydarzeń zakopiańskich: kulturalnych, społecznych, politycznych a także pejzaże tatrzańskie i akcje ratowników TOPR.

Według dyrektor Muzeum Anny Wende-Surmiak przekazana kolekcja, zarówno obrazów, jak i fotografii jest dla Muzeum Tatrzańskiego bezcenna pod względem artystycznym i historycznym. Przekazane obrazy doskonale uzupełniają pozostałą część kolekcji będącą w posiadaniu Muzeum. W sumie w Zakopanem jest ich teraz 80.

- Bardzo rzadko zdarza się, żeby pojedyncza osoba przekazała nam tak duży dar o tak wielkiej wartości nie tylko finansowej, przede wszystkim sentymentalnej. Tym bardziej jesteśmy bardzo wdzięczni pani Annie Olszewskiej - mówi dyrektor Wende-Surmiak.

rk-w/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij