Czwartek, 19 kwiecień 2018, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Nowy Targ i okolice
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 16.9 km/h Wilgotność: 54%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 7.9 km/h Wilgotność: 49%
niewielkie zachmurzenie
23°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 46%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 56%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 56%
niewielkie zachmurzenie
20°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 47%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
16.04.2017, 17:19 | czytano: 5966

I Muzyki Podhalańskie – konkurs tańca góralskiego

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. I Muzyki Podhalańskie to w założeniu konkurs tańca góralskiego z prawdziwego zdarzenia. Nie zgłaszają się do niego pary, lecz indywidualnie tancerze i tancerki. Taniec w parze będzie wynikiem losowania. Toniecnicy będą losować z kim zatańczą solówkę.

- Każdy oceniany będzie indywidualnie: panowie, za dryg i oryginalność w tańcu, panie za trafną interpretację zabiegów partnera oraz za umiejętność odnalezienia się w każdej tanecznej sytuacji stworzonej przez mężczyznę - tłumaczy w imieniu organizatorów Paweł Łojas.

Nazwa konkursu ma swoje źródło w dawnej zwyczajowości mieszkańców Podhala, a dokładnie w spotkaniach z żywą muzyką, gdzie można było potańczyć, głównie po góralsku. Bardzo ważnym aspektem tych spotkań był ich niekomercyjny charakter oraz fakt, że były organizowane w prywatnych domach i szopach czyli tak zwanych boiskach. W czasie okupacji ze względów bezpieczeństwa, muzyki organizowano potajemnie z dala od wsi w szopkach, gdzie w zimie przetrzymywano ostrewki. Nie ważne było miejsce, istotna była naturalna potrzeba tańca, umiejętność czerpania z niego przyjemności oraz wszechobecna wśród toniecników finezja i śleboda.

- Celem konkursu jest integracja środowiska ceniącego góralską kulturę, pokazanie różnorodności tańca góralskiego na Podhalu, a przede wszystkim uzyskanie wspaniałej, rodzinnej i wesołej atmosfery, która panowała na dawnych Muzykach. Zapraszamy chętnych z całego Podhala! - dodaje Paweł Łojas.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w konkursie, będą zobowiązani do wrzucenia datku do basów, gdzie uzbierana suma będzie po połowie nagrodą dla najlepszego toniecnika i toniecnicy.

Toniecniów oceniać będzie jury w składzie: Hanna Malacina Karpiel, Hanna Gowin (Kubosek), Szymon Bafia i Maciej Krzeptowski.

Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie zgłoszenia oraz pełnoletniość zainteresowanych. Zgłoszenia należy przesyłać do 20 kwietnia 2017 roku na adres mailowy cenedureg@gmail.com. W tytule maila należy wpisać: I Muzyki Podhalańskie – zgłoszenie, a w treści maila: swoje imię, nazwisko, adres i datę urodzenia.

Konkurs odbędzie się 22 kwietnia w Centrum Edukacji Regionalnej – ul. Podhalańska 39 w Zakopanem. Początek o godzinie 17.00.

s/
najnowsze informacje
komentarze
Baca19:23, 19 kwietnia 2017
Czy chodzi o Darka Bańkę - byłego policjanta, a obecnie miłośnika koni?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij