Wtorek, 04 sierpień 2020, Imieniny: Dominika, Protazego, Jana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
22°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 56
Rain
16°
Wiatr: 12.888 km/h Wilgotność: 60
Clouds
25°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 56
Clouds
22°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 88
Clouds
27°
Wiatr: 12.132 km/h Wilgotność: 61
Clouds
23°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 56
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
27.04.2017, 12:51 | czytano: 1878

Rozmowy o depresji

zdj. Z. Krauzowicz

W auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, odbyła się konferencja pod hasłem „Depresja-porozmawiajmy o niej”'.

Prof. dr hab. Dominiki Dudek w swojej prezentacji pt. "Depresja, jak ją zrozumieć" przytoczyła słowa A. Kępińskiego z „Melancholii”: „Niekiedy uporczywe tkwienie w smutku jest swoistą zemstą nad otoczeniem. W innych przypadkach jest ono karą sumienia (zwykle jego części nieświadomej) za popełnione przewinienie. Tkwienie w smutku bywa też ratunkiem przed poczuciem pustki własnego życia”.

Organizatorami konferencji była Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zakopanem. Patronat nad tym wydarzeniem objęli dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw. Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz Krzysztof Faber Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Adresatami debaty byli nauczyciele, pedagodzy szkolni, pracownicy socjalni, funkcjonariusze służb mundurowych, personel medyczny podstawowej opieki zdrowotnej oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.

Ważny temat sprawił, że frekwencja na konferencji przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów i przekroczyła znacznie spodziewaną liczbę uczestników. Aula mieszcząca zwykle 300 osób, pękała w szwach i trzeba było dostawiać krzesła.

Po przywitaniu i wstępnym wystąpieniu dr hab. Stanisława Gulaka, prof. nadzw. Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, uczestnicy z zainteresowaniem słuchali bardzo ciekawych wystąpień specjalistów, na co dzień zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Po wykładzie prof. dr hab. Dominiki Dudek z Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii CMUJ w Krakowie, pt. "Depresja, jak ją zrozumieć", w panelu dyskusyjnym wraz z Panią profesor, spotkali się przedstawiciele Policji: z-ca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Robert Stasik, Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu- dyrektor Barbara Paluch, Agata Bryniarska dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Rabce i Nowym Targu, dr Ewa Makieła z Oddziału Psychiatrii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Jarosław Foremny.

Wśród zaproszonych na konferencję gości pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych, Policji, Straży Pożarnej oraz instytucji; Starosta Krzysztof Faber oraz wice Starosta Władysław Tylka, wice burmistrz Joanna Iskrzyńska - Steg, przedstawiciel Starostwa Tatrzańskiego- Edmund Zmarz Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Marek Wierzba dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia Delegatura w Nowym Targu - Krystyna Pysz-Węglarz i przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu- wizytator Maria Zielińska. Obecna była także Kierownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie- Magdalena Koperny.

Szczególne podziękowania organizatorzy składają Maciejowi Jachymiakowi z Podhalańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego za zaproszenie specjalistów: prof. dr hab. Dominiki Dudek, dr Ewy Makieły z Oddziału Psychiatrii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, która wygłosiła wykład pt. "Depresja i samobójstwa" , a także mgr Mariusza Panka z Fundacji Leonardo w Krakowie, który zaprezentował bardzo ciekawy program dotyczący zwiększenia dostępności do usług psychiatrycznych w Powiecie Nowotarskim i sprawne prowadzenie konferencji.

Ewa Łapsa / PSS-E w Nowym Targu, oprac. s/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Pijak17:59, 27 kwietnia 2017
Ps Szkoda że nic nie wiedziałem nie było żadnych plakatów ani innych ogłoszeń nie ma czasu na siedzenie przy komputerze i czekanie na na takie dobre zaproszenia szkoda przyszedłbym mam pilną sprawę
Pijak17:49, 27 kwietnia 2017
Chciałbym iść do takiego specjalisty na wizytę porozmawiać sam na sam o depresji w nowym targu jak mam to załatwić i gdzie mam się zgłosić czy muszę mieć skierowanie ?
domestos13:03, 27 kwietnia 2017
coś organizatorzy słabo postarali się o promocje wydarzenia
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij