Piasek, mundury, dokumenty, zdjęcia nowa wystawa historyczna w Ratuszu (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 03 maja
Imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława
Czarny Dunajec
Clouds
20°
Wiatr: 15.192 km/h Wilgotność: 33 %
Clouds
21°
Wiatr: 17.1 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
21°
Wiatr: 16.632 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
21°
Wiatr: 17.748 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
24°
Wiatr: 16.2 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
20°
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 33 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
46 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
05.05.2017, 11:00 | czytano: 2586

Piasek, mundury, dokumenty, zdjęcia nowa wystawa historyczna w Ratuszu (zdjęcia)

NOWY TARG. Od początku maja w Ratuszu można oglądać nową wystawę historyczną. Jej wernisaż odbył się w podczas uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 M-aja, z udziałem mieszkańców oraz władz miasta z burmistrzem Grzegorzem Watychą i przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Rajskim na czele.

„Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej. 75. rocznica wyjścia armii gen. Władysława Andersa z ZSRR”, to ekspozycja zrealizowana przez historyków: Roberta Kowalskiego i Bartosza Janczaka, pracowników naukowych instytucji realizujących to przedsięwzięcie a mianowicie: Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego oraz Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu.

W sali reprezentacyjnej zgromadzonych zostało szereg bezcennych pamiątek: dokumentów, zdjęć, rzeczy osobistych oraz mundury, sprzęt, wyposażenie i uzbrojenie wojskowe. Wiele z nich, pokazanych zostało na wystawie po raz pierwszy. Udostępnione przez rodziny były żołnierzy walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Niezwykle ciekawe materiały przekazała organizatorom rodzina Antoniego Kiedziucha, który po ucieczce z okupowanej Polski walczył pod Tobrukiem w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich a następnie służył na ORP „Błyskawicy”.

Niezwykłe dokumenty, w tym karta pocztowa z Obozu w Starobielsku czy nakaz stawienia się miejscu formowania armii gen. Andersa, wystawione na nazwisko Edwarda Tomaszewskiego, pochodzą ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Targu. Tym samym odkryta został postać oficera WP, który przeszedł cały szlak bojowy z Armią Polską na Wschodzie, absolwenta wydziału prawa na Uniwersytecie Oxford, późniejszego wieloletniego pedagoga Liceum Ogólnokształcącego w Rabce.

Inną postacią przypomnianą na wystawie jest Ludwik Mrugała – nowotarżanin, autor bezcennych zdjęć przechowywanych w zasobach Muzeum Podhalańskiego. Jego krótkie wspomnienia m.in. z okresu walk pod Tobrukiem czy służby w Palestynie są ważnymi dokumentami źródłowymi.

Trudno nie wspomnieć o por. Marii Szoskiej. Jej oryginalny mundur z okresu służby w PSZ zajmuje ważne miejsce na ekspozycji. Przeżywszy gehennę deportacji i zesłania, następnie ewakuację z ZSRR, poświeciła się bez reszty pracy z młodzieżą, kształtując młode pokolenie Polaków na Środkowym Wschodzie, a po wojnie także w nowotarskim gimnazjum. Jej wspomnienia oraz nieliczne pamiątki w tym mundur, przechowywane są w nowotarskim muzeum.
Należy także wspomnieć o pamiątkach związanych z Antonim Zachwieją ze Szczawnicy, komendancie Policji Państwowej w Borysławiu zamordowanym przez NKWD w Miednoje i jego rodziną deportowaną do Kazachstanu. Na wystawie pokazano m.in. „Spisok – spis” wyposażenia mieszkania rodziny Zachwiei wywiezionych w bydlęcych wagonach na wschód. Na wystawie eksponowane są również dokumenty Joanny Budarkiewicz – żony rtm. Włodzimierza Budarkiewcza zastępcy dowódcy 1 PSP AK.

Ekspozycja wzbogacona została kilkunastoma tablicami przybliżającymi genezę i proces powstania Armii Polskiej w ZSRR, tworzonej przez gen. Władysława Andersa, ewakuację żołnierzy i cywili z Rosji do Iraku, dalej formowanie Armii Polskiej na Wschodzie, jej szlak na ziemi włoskiej oraz losy „Andersowców” po zakończeniu wojny. Szczególną uwagę zwiedzających przykuwa diorama – scenka rodzajowa, przedstawiająca fragment warsztatu mechanicznego z namiotem i wyposażeniem osobisty żołnierza. Można m.in. dostrzec postać w kombinezonie roboczym pochylającą się nad narzędziami, puszki z „mielonką”, kocher z menażką, manierkę na wodę czy w końcu krzesło z zawieszonym na nim mundurem. Do przygotowania tego fragmentu ekspozycji zużyto 100 kg najprawdziwszego piasku.

Wystawie w nowotarskim ratuszu towarzyszyć będą ciekawe wydarzenia. Już 12 maja odbędzie się promocja książki Dagmary Dworak pt. „Kromka chleba” poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania. Natomiast 20 maja w ramach Nocy Muzeów zorganizowany zostanie piknik edukacyjny, którego tematem przewodnim będą Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Na nowotarskim rynku będzie można zatem obejrzeć pojazdy wojskowe: półgąsienicowy Half Truck, samochód terenowy Willis, półciężarówkę Dodge a także samochód sztabowy i motocykle. Towarzyszyć im będą rekonstruktorzy w mundurach wojskowych ze Stowarzyszenia Historycznego „Breda” z Bielska Białej. Z kolei dla na uczniów podhalańskich szkół przygotowano lekcje muzealne z pokazem uzbrojenia i wyposażenia wojskowego oraz projekcie filmów dokumentalnych.

Organizatorami wystawy są: Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Ekspozycja w nowotarskim ratuszu czynna będzie do połowy sierpnia 2017 r.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas