Poniedziałek, 14 czerwiec 2021, Imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
16°
Wiatr: 11.628 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
16°
Wiatr: 11.772 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
17°
Wiatr: 11.628 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
17°
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
17°
Wiatr: 19.08 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
15°
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 89 %
28.06.2017, 11:41 | czytano: 1079

"Pierwsi Niepodlegli" - program z udziałem Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu przystąpiło w charakterze partnera do makroregionalnego projektu badawczo - edukacyjno - filmowego „Pierwsi Niepodlegli”. Nowotarska placówka będzie jednocześnie jego lokalnym koordynatorem.

Program, który realizowany będzie w latach 2017-2018, ma przede wszystkim na celu przywrócenie społecznej pamięci o serii niesłusznie dziś zapomnianych, zwycięskich zrywów niepodległościowych jakie dokonały się w ówczesnej Galicji i na Śląsku Cieszyńskim. Dzięki zaangażowaniu działaczy społecznych, wojskowych i urzędników, polskie instytucje przejęły tutaj pełną władzę z rąk zaborców jako pierwsze w całym kraju, kilkanaście dni wcześniej niż w Warszawie. To właśnie historyczna Małopolska (wraz z ciążącym ku niej Podbeskidziem) była bowiem pierwszym realnie niepodległym regionem w odradzającej się, po okresie zaborów, Rzeczpospolitej. Obok Cieszyna, Krakowa, Nowego Sącza, Rzeszowa, Tarnowa, Wadowic i Zakopanego, także Nowy Targ wywalczył samodzielnie niepodległość. Miało to miejsce w nocy z 31 października na 1 listopada 1918 r. Dziś te wydarzenia oraz jego uczestnicy są zupełnie zapomniani i dlatego w przededniu zbliżającej się rocznicy odzyskania niepodległości chcemy ich sylwetki przybliżyć.

Pomysłodawcami i inicjatorami dwuletniego projektu „Pierwsi Niepodlegli” są organizatorzy Festiwalu Niepodległości oraz Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości (SKOSON). Upoważnionym przez inicjatorów administratorem i oficjalnym wykonawcą jest natomiast Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych w Tarnowie. Głównym konsultantem historycznym projektu jest prof. dr hab. Andrzej Chwalba.
Na program składać się będą cztery duże zdania o charakterze naukowym i edukacyjnym. Zorganizowany zostanie cykl sesji i spotkań naukowo-badawczych z udziałem lokalnych historyków badających wydarzenia roku 1918 w dziejach małych ojczyzn oraz wydanie pionierskiej publikacji będącej podsumowaniem dotychczasowych badań naukowych.

Drugim zadaniem będzie wytypowanie i przypomnienie stu wybranych postaci czynnie zaangażowanych w przewroty niepodległościowe dokonane w październiku roku 1918. Przeprowadzona zostanie kampania społeczna pod wspólnym szyldem „Pierwsi Niepodlegli”. Przygotowane zostaną plakaty, karty pocztowe oraz spoty audiowizualne, w których wykorzystane zostaną wizerunki przypominanych postaci wraz z ich krótkimi biogramami.

Kolejną zaplanowaną inicjatywą będzie organizacja okolicznościowej akcji zbioru pamiątek, wspomnień, listów, dokumentów, zdjęć, pocztówek, wydawnictw etc. dotyczących epoki, głównie okresu odzyskiwania niepodległości przed stu laty.

Ostatnim, podsumowującym cały projekt przedsięwzięciem będzie realizacja pełnometrażowego, z elementami fabularyzacji, filmu dokumentalnego (ok. 60 minut) z przeznaczeniem do emisji m.in. w ogólnopolskiej telewizji i jako materiał edukacyjny. Jego premiery odbędą się w ośrodkach uczestniczących w przedsięwzięciu.

W ramach podhalańskiej części programu, której koordynatorami są dwaj historycy: Robert Kowalski z Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu oraz Lesław Dall z Zakopanego, zakończony został jeden z istotnych jego elementów. Z szeregu zaangażowanych w walkę o niepodległość osób, wytypowano kilkanaście postaci mających decydujący wpływ na przebieg październikowych wydarzeń, wyniku których przejęto władzę administracyjną z rąk zaborów i tym samym wywalczono wolność w Zakopanem i Nowym Targu. W stolicy Podhala takimi osobami bez wątpienia byli: mjr Otokar „Brzoza” Brzezina, dr Jan Bednarski, burmistrz Józef Rajski, dr Jan Tomasz Dziedzic, por. Jerzy Lgocki, por. Edward Polak i dr Zygmunt Wasiewicz. Opracowane zostały krótkie biogramy oraz wybrane zdjęcia jakie zostaną wykorzystane w kampanii społecznej. Na przełomie czerwca i lipca br. zaplanowano w Nowym Targu i Zakopanem zdjęcia do krótkich spotów audiowizualnych, przybliżających sylwetki bohaterów odzyskania na Podhalu niepodległości.

Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu
najnowsze informacje
komentarze
Paweł09:26, 2 lipca 2017
Czy w Muzeum Rocha dzieją się jeszcze inne wydarzenia oprócz wojenek, żołnierzyków i szabel.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij