Wystawa "Oto człowiek" w Galerii Władysława Hasiora - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Zakopane
Clouds
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
76 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 38 | 76 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
02.02.2018, 12:57 | czytano: 1124

Wystawa "Oto człowiek" w Galerii Władysława Hasiora

ZAKOPANE. Muzeum Tatrzańskie zaprasza do obejrzenia nowej wystawy pt. "Oto Człowiek. Malarstwo Marka Żuławskiego", która prezentowana jest w Galerii Władysława Hasiora (filii Muzeum Tatrzańskiego).

Wystawa przedstawia należącą do Muzeum Tatrzańskiego, część bogatej kolekcji prac artysty. Marek Żuławski (1908-1985) przez większą część życia mieszkał i pracował w Londynie, gdzie zdobył uznanie w tamtejszym środowisku artystycznym. Jego dzieciństwo upłynęło jednak w Zakopanem i dlatego zawsze czuł się związany z Tatrami i Podhalem. Stąd obecność bogatego zbioru jego prac w Muzeum Tatrzańskim. Artysta w swoim malarstwie przeprowadzał liczne eksperymenty formalne, czerpiąc z doświadczeń różnych nurtów sztuki współczesnej, zawsze jednak wykorzystywał je na swój własny sposób, pozostając wiernym malarstwu przedstawiającemu. Centralnym punktem jego zainteresowania był człowiek.

Obecna wystawa Marka Żuławskiego poświęcona jest szeroko rozumianej tematyce pasyjnej, co bezpośrednio nawiązuje do czasu, w którym jest prezentowana. Z jednej strony jest to tematyka ściśle religijna. W twórczości Marka Żuławskiego nie była ona dominująca, ale właśnie w „odsłonie” pasyjnej znalazła swoją najliczniejszą i najciekawszą egzemplifikację. Przejmujący, choć niezachowany obraz „Złożenie do grobu” pojawił się już we wczesnej twórczości artysty, w okresie jego studiów, a największy rozkwit tej tematyki przyniosły lata 40. i 50. XX wieku, z ważnym dziełem „Chrystus z Belsen”, licznymi wersjami „Ecce Homo”, a także „Chustą św. Weroniki” i „Zmartwychwstaniem” .

Z drugiej strony, zgodnie z głównym przesłaniem twórczości Marka Żuławskiego, w której dominującym tematem był człowiek, na wystawę wybrane zostały prace nawiązujące do ludzkich „Pasji”, takich jak: grzech, cierpienie, trud codzienności, ubóstwo, samotność, bezdomność, wojna i reżimy, starość, w końcu śmierć. Wszystko to jednak ukazane jest w duchu nadziei i w perspektywie zmartwychwstania.

Ekspozycja prezentuje także różnorodność użytych technik plastycznych – malarstwo olejne i akrylowe, gwasze, rysunki i szkice, a także wyjątkową w twórczości artysty rzeźbę – świadczy zatem o wszechstronności ich autora. Daje także możliwość prześledzenia formalnych poszukiwań malarza w różnych okresach jego pracy.

Na wystawę składają się głównie prace z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego (ofiarowanej przez żonę artysty Marylę Żuławską w roku 1987). Ważne jej uzupełnienie stanowią jednak obrazy ze zbiorów toruńskich: Muzeum Uniwersyteckiego (Archiwum Emigracji) oraz Muzeum Okręgowego. Prezentacja zbiega się ponadto ze 110 rocznicą urodzin artysty przypadającą 13 kwietnia 2018 roku.

Wystawę można oglądać od 3 lutego do 15 kwietnia 2018 roku.

Źródło: Muzeum Tatrzańskie, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas