Sobota, 17 listopad 2018, Imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety
Nowy Targ i okolice
niewielkie zachmurzenie
-4°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 80%
niewielkie zachmurzenie
-1°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 75%
niewielkie zachmurzenie
-2°
Wiatr: 5.5 km/h Wilgotność: 81%
niewielkie zachmurzenie
-2°
Wiatr: 5.5 km/h Wilgotność: 81%
niewielkie zachmurzenie
18°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 37%
przewaga chmur
-4°
Wiatr: 2.1 km/h Wilgotność: 81%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
09.02.2018, 20:48 | czytano: 948

Wernisaż wystawy Brzozowski - Stajuda. Iloczyn zbiorów (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się wernisaż wystawy prezentującej malarstwo dwóch wielkich osobowości twórczych XX w., wybitnych przedstawicieli polskiej awangardy malarskiej, Tadeusza Brzozowskiego i Jerzego Stajudy.

Jednym z formalnych powodów pomysłu realizacji wystawy jest setna rocznica urodzin Tadeusza Brzozowskiego, którą obchodzić będziemy w listopadzie br. Tym samym wystawa wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Wystawę otworzyła dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher, która przywitała wszystkich gości. Więcej o idei wystawy i samych autorach opowiedziała dyrektor galerii Lidia Rosińska Podleśny - kuratorka i pomysłodawczyni tego projektu. Licznie zebrani goście ze wzruszeniem słuchali opowieści syna Tadeusza Brzozowskiego - Joachima, dotyczące ojca i jego malarstwa. Sylwetkę Jerzego Stajudy przybliżyła Lidia Rosińska Podleśny, cytując wspomnienia przyjaciół artysty i jego syna - Jeremiego. Odczytany został również list p. Aleksandry Semenowicz, w którym autorka w ciepłych słowach wspominała przyjaźń obu artystów, dziękując jednocześnie Lidii Rosińskiej Podleśny za pomysł i realizację tej wystawy. Do podziękowań w imieniu burmistrza Zakopanego dołączyła się Anna Karpiel Semberecka.

Na koniec dyrektor Beata Majcher w imieniu swoim oraz całego zespołu ZCK podziękowała za lata pracy, Janinie Sałapatek - wieloletniej pracownicy Miejskiej Galerii Sztuki (wcześniej Biuro Wystaw Artystycznych), która odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Prezentowane na wystawie prace Tadeusza Brzozowskiego, pochodzę z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Narodowej Galerii Sztuki ZACHĘTA oraz ze zbiorów rodzinnych. Natomiast Jerzego Stajudy, pozyskane zostały ze zbiorów Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

pk/ Materiały prasowe Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, zdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij