Samochodem po Ameryce (4) – Las Vegas (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
Wiatr: 10.368 km/h Wilgotność: 72 %
Clear
11°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 71 %
Clear
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
12°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 14.148 km/h Wilgotność: 79 %
Jakość powietrza
8 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
18.04.2018, 20:40 | czytano: 2649

Samochodem po Ameryce (4) – Las Vegas (zdjęcia)

Czwarty odcinek relacji z wyprawy naszego fotoreportera Michała Adamowskiego po Stanach Zjednoczonych dotyczy miasta, budzącego spore emocje. Zbudowane na pustyni Las Vegas to nie tylko "jaskinia hazardu" ale i słynna Strefa 51.

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Samochodem po Ameryce (4) – Las Vegas

Droga do Las Vegas z Los Angeles pomijając przystanek w Ghost Town zajmuje nam niecałe cztery godziny. Jedziemy niemalże cały czas przez pustynię, krajobraz jest monotonny, co nie zmienia faktu, że ciekawy. Po drodze na granicy Californii i Neveady, mijamy największą elektrownię słoneczną na świecie. Farma ma 173 tysiące paneli słonecznych i generuje 392 mega waty prądu, które pozwalają na oświetlenie 140 tysięcy domów w Californii. Projekt zakładał jeszcze większy zysk energii, ale rozbudowa została wstrzymana przez ochronę gatunku żółwia pustynnego, który zasiedla rejony elektrowni.

Czas na spacer po mieście. Zostawiamy samochód w hotelu i ruszamy na słynny Las Vegas Strip – takie “amerykańskie Krupówki” tylko, że nieporównywalnie większe. Blisko siedem kilometrów deptaka, to kilkadziesiąt hoteli o najwyższym standardzie, kasyna, restauracje, sklepy z pamiątkami, czy sklepy najbardziej znanych amerykańskich marek. Ulica to festiwal kolorów. Nic do siebie nie pasuje. Właściciele obiektów prześcigają się, kto zrobi większą i bardziej widowiskową konstrukcję. Idąc głównym deptakiem mijamy hotel, którego charakterystyczną cechą jest wierna kopia wieży z Placu św. Marka oraz słynne mosty Weneckie, po drugiej stronie natomiast mamy bujną zieleń z wodospadami hotelu Mirage. Są też dwa okręty, rzymskie rzeźby, kolumny i łuki, później wieża Eiffel’a z balonem braci Montgolifier, aż dochodzi się do części, gdzie nad ulicą dominuje Statua Wolności i Empire State Building charakterystyczne dla Nowego Yorku. Jest nawet Sfinks i piramida! Fantazja amerykanów nie zna granic, a Las Vegas Strip to w dalszym ciągu plac budowy. W jednym miejscu budowana jest właśnie chińska dzielnica, która poszerzy ofertę miasta. Obecnie na głównej ulicy LV jest blisko 70 tysięcy miejsc noclegowych, dziesiątki kasyn i nocnych klubów.

Skąd się wzięło Las Vegas? Miasto jest stosunkowo młode, bo prawa miejskie uzyskało w 1911 roku. Sto lat wcześniej ten teren był zieloną, dobrze nawodnioną oazą, którą porastała łąka. Prawdopodobnie to skłoniło wędrowców do założenia tutaj obozu. Przez ten teren zaczął biec szlak wędrowny z zachodu na wschód, a w 1905 roku wybudowano tutaj już stację kolejową. W 1930 roku zaczęto budowę zapory Hoovera oraz największego sztucznego jeziora w USA. Tysiące robotników z rodzinami zaczęło osiedlać się w Vegas, miasto przeżywało dynamiczny rozwój. Szybko rozwinęła się turystyka. Ludzie szukali tutaj noclegów i rozrywki podczas wycieczek na zaporę oraz do Wielkiego Kanionu. Miasto zalegalizowało hazard i choć obecnie grać można w innych miastach ameryki, Vegas pozostaje najsłynniejszym miastem do uprawiania hazardu na świecie. Surowość stanu Nevada sprawiła, że w bliskiej okolicy zaczęto opracowywać nowe technologie. Rząd USA uruchomił tutaj projekt, który miał ściągnąć najlepszych naukowców do zbudowania bomby atomowej. Powstała tzw. Strefa 51, która do dzisiaj jest jedną z największych tajemnic Stanów Zjednoczonych. Pustynny klimat, brak większych miast i duże odległości sprawiły, że Ameryka miała wielki ośrodek testowy, bez obaw na to, że nowoczesne technologie ujrzą światło dziennie. Projektowano tutaj broń i nowoczesne samoloty, które do dzisiaj latają i służą w US Air Force.

Niegdyś bogata w wodę osada, dzisiaj boryka się z jej niedoborem. Dwa miliony mieszkańców wszystkie dostępne zasoby zużywają w zastraszającym tempie. Naukowcy szacują, że gdy nie znajdą rozwiązania na dostawę wody pitnej do miasta, zabraknie jej już za niecałe 20 lat. Niedawno został wydrążony tunel pod jeziorem Mead, który dostarczać ma wodę z bardziej odległych terenów stanu Nevada.

Michał Adamowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas