Poniedziałek, 20 maj 2019, Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Jabłonka i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clouds
14°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clouds
13°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clear
14°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 67
Clouds
13°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Clouds
11°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 100
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
11.06.2018, 20:34 | czytano: 2124

Udana inscenizacja historyczna w Rabce-Zdroju (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj

Impreza pod nazwą "Odkryjmy dawnej Rabki czar", która powstała z prywatnej inicjatywy, okazała się strzałem w dziesiątkę.

Grupa osób, która organizuje w Rabce-Zdroju prywatnie bale karnawałowe w przebraniach, postanowiła wykorzystać jeden ze swoich pomysłów i pokazać go publicznie. Z pomocą Liceum Romera, Miejskiego Ośrodka Kultury, młodzieży i wielu osób dobrej woli, z inicjatywy Małgorzaty Rybińskiej przygotowano inscenizację historyczną nawiązującą do okresu świetności, jaki przeżywało miasto w latach międzywojennych ub. wieku.

I oto w sobotę pociągiem retro przyjechała do Rabki-Zdroju grupa kuracjuszy pragnących w zdroju podreperować zdrowie i wypocząć. Panie w eleganckich sukienkach, w kapeluszach z piórami i kwiatami lub w opaskach, elegancko ubrani panowie w cylindrach na głowach, dzieci w epokowych strojach - wszyscy wysiedli na stacji PKP w Rabce-Zdroju i udali się konnymi bryczkami na deptak zdrojowy. Tu czekała na nich orkiestra Old Metropolitan Band, do muzyki której zatańczyli charlestona i swing.

Chłopcy-gazeciarze roznosili wydany specjalny na tę okazję numer "Wiadomości rabczańskich" z praktycznymi informacjami dla kuracjuszy, odbył się plener malarski, piknik na trawie, było atelier fotograficzne, a na koniec dancing w restauracji "Zdrojowa". Wszystko odbyło się bez oficjalnych otwarć czy przemówień, spontanicznie, tak jak wiek temu.

Spacerowicze mogli też obejrzeć ciekawą wystawę przedwojennych fotografii ze zbiorów rabczańskiego fotografa i kolekcjonera Piotra Kuczaja, ukazującą Rabkę-Zdrój w latach rozkwitu.

Organizatorzy mówili, że chcieli się poczuć jak goście przybywający sto lat temu do Rabki-Zdroju i przeżyć jeden dzień jak oni. Udało się. Bawili się znakomicie, a inscenizacja została bardzo dobrze przyjęta przez turystów i mieszkańców Rabki-Zdroju. Padł nawet pomysł, żeby właśnie w taki sposób rokrocznie inaugurować letni sezon w Rabce-Zdroju. Być może turyści oczekują różnorodnej oferty, bo przecież nie samą góralszczyzną człowiek żyje.

r/ zdjęcia Piotr Kuczaj
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Anselm19:50, 12 czerwca 2018
Genialne!!!Gratulacje!
...10:36, 12 czerwca 2018
Gratuluję. Pomysł fantastyczny. Dlaczego władze miasta na to nie wpadły. Ale skoro już się zrobiło dużo i widać że ludziom się to podoba to trzeba by było temat pociągnąć dofinansować i rozreklamować i zacząć tą Rabkę w końcu podnosić z ruin. Ciekawe czy pani burmistrz i radni w ogóle zwrócą uwagę na pomysłodawców.
mak09:30, 12 czerwca 2018
Super!!!
ciekawska07:39, 12 czerwca 2018
genialny pomysł! :)
e221:53, 11 czerwca 2018
Super! Brawo za pomysł i realizację! Wspaniała zabawa!!!
ojTamOjTamRabkaSieRozwija21:53, 11 czerwca 2018
A gdzie Ewka w góralszczyźnie :) ?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij