Piątek, 26 kwiecień 2019, Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Nowy Targ i okolice
Clouds
26°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 37
Clouds
25°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 37
Clouds
26°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 37
Clear
26°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 31
Clouds
26°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 37
Clouds
24°
Wiatr: 29.52 km/h Wilgotność: 37
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
09.11.2018, 14:50 | czytano: 582

Szczawnicki Chór zaśpiewa podczas Barokowych Eksploracji

zdj. K. Kordas

Festiwal Barokowe Eksploracje już w najbliższy piątek, 16 listopada zagości w Bytomiu. Na zaproszenie jednej z największych imprez muzycznych na Śląsku - Gorczycki Festiwal, zespół Baroque Collegium 1685 czyli Szczawnicki Chór Kameralny & czeska orkiestra Musica Florea Praha, zaprezentują wokalno-instrumentalną muzyką pochodząca z XVII wieku.

„Bardzo się cieszymy, iż ponownie zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w Festiwalu Gorczyckiego na Śląsku obok znakomitości polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej. Śląskiej publiczności zaprezentujemy wspaniałą muzykę polskich kompozytorów: Marcina Mielczewskiego oraz Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, która pochodzi z czasu największego prosperity Rzeczypospolitej. Muzyka profesjonalna stała wówczas na bardzo wysokim poziomie i była niezwykle ważną częścią życia ówczesnego społeczeństwa, ze wszech miar wartą ją dziś prezentować bo wciąż zachwyca.”- mówi Agnieszka Żarska, założycielka i dyrektor artystyczny Baroque Collegium 1685.

„Ponadto w programie koncertu znajdą się utwory bardzo rzadko lub nigdy w Polsce nie wykonywane jak przeciekawa muzyka Samuela Capricornusa, związanego z niegdysiejszym Pressburgiem a dzisiejszą Bratysławą oraz muzyka z archiwum w Kromieryżu, takich kompozytorów jak Vajvanowski czy Biber.”

Obok chóru i orkiestry barokowej, wzbogaconej sekcją instrumentów dętych (puzonów oraz cynków) wystąpi aż pięciu solistów, na co dzień koncertujących z najlepszymi zespołami muzyki barokowej w Europie: Aldona Bartnik, Antonina Ruda, Piotr Olech, Tomas Lajtkep oraz Marian Krejcik. Próby do koncertu odbędą się w Szczawnicy, w udostępnionym przez rodzinę Mańkowskich Dworku Gościnnym.

Organizatorem Festiwalu Barokowe Eksploracje jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Barokowe Eksploracje 2018 zostały wsparte grantami wielu prestiżowych instytucji: Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a także Miasta i Gminy Szczawnica. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2018”. Festiwal jest organizowany we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, Biecz Music Summer, Festiwalem Gorczyckiego oraz Theatrum Musicum. Dyrektorem artystycznym i organizacyjnym Festiwalu jest Agnieszka Żarska. 

Koncert:
„Barok w Europie Środkowej”
16.11.2018.- Bytom, Kościół pw. Św.Trójcy, ul. Kwietniewskiego 1
wykonawcy:
Aldona Bartnik-sopran, Antonina Ruda-sopran, Piotr Olech-alt,
Tomas Lajtkep-tenor, Marian Krejcik-bas
Baroque Collegium 1685 (chór&orkiestra)
Agnieszka Żarska-dyrygent
Wstęp wolny

mat. prasowy, opr.s/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij