Wtorek, 12 listopad 2019, Imieniny: Renaty, Witolda, Czcibora
Nowy Targ i okolice
Rain
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 87
Rain
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 87
Rain
10°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 81
Rain
10°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 81
Rain
10°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 87
Rain
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
17.04.2019, 15:02 | czytano: 1043

"Wrzesień 1939 w Dolinie Dunajca" - promocja książki Dawida Golika (zdjęcia)

W Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem odbyło się spotkanie z Dawidem Golikiem, autorem książki „Wrzesień 1939 w Dolinie Dunajca. Bój graniczny i walki nad górnym Dunajcem między 1 a 6 września 1939 roku”.

Dawid Golik jest historykiem dziejów najnowszych. Napisał wiele książek i artykułów poświęconych działalności polskiego podziemia niepodległościowego w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Jest pracownikiem pionu poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

W książce bardzo dokładnie omówiona została kwestia działań wojennych we wrześniu 1939 na pograniczu polsko - słowackim, w dolinie Dunajca oraz na terenie powiatów nowotarskiego, nowosądeckiego i limanowskiego. Autor przedstawił w niej walkę pododdziałów polskiej 2. Brygady Górskiej Strzelców wchodzącej w skład Armii „Karpaty”
z jednostkami niemieckiej Dywizji Górskiej oraz wspomagającymi ją wojskami słowackimi. Zmagania zaczynają się starciami granicznymi w dniach 1-2 września, kończą zajęciem Nowego Sącza 6 września 1939 roku. Publikacja podzielona jest na sześć rozdziałów, w których zostały przedstawione w sposób chronologiczny wydarzenia na naszym terenie.

Po spotkaniu istniała możliwość nabycia książki „Wrzesień 1939 w Dolinie Dunajca” z imienną dedykacją autora.

Organizatorem spotkania było krościeńskie Liceum we współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

wb/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
jasno08:43, 18 kwietnia 2019
Z tego co się czyta, to nasz oficer przed wybuchem II WŚ głównie brylował na salonach, balach itp.. A trzeba było ostro się szkolić, przygotowywać różne warianty taktyki obronnej, łącznie z obroną przed uderzeniem Niemiec i ZSRR z obu stron. Kierunek południowy (uderzenie z Czech i Słowacji) pojawił się na przestrzeni 1938/1939. Polska armia (stan osobowy był naprawdę przyzwoity) rozpierzchła się w ciągu 2 tygodni (zostawiając bezbronne żony z dziećmi)!!!!!Poza przypadkami twierdz Wizna, czy bitwy pod Mokrą oraz Wysoką, nie było super heroicznej obrony i mega zaciętej walki. Przy obronie Westerplatte, z tego co się ukazuje po latach,to sam dowódca nie był do niej przekonany. A co do Rumunii to faktycznie wstyd z tym blokowaniem ich wstąpienia do UE. To właśnie przez Rumunię w 1939 r. kilkaset tysięcy żołnierzy uciekło dalej na Zachód. Z pewnością zbyt późno postawiono też modernizację wojsk pancernych i masową produkcję samolotu Łoś.
jaś22:52, 17 kwietnia 2019
byłem i uważnie słuchałem,dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem.
maverick17:48, 17 kwietnia 2019
Zarówno książka jak i prezentacja autora na spotkaniu wyraźnie pokazały że to nie byli tacy fajni Niemcy, tylko że to był okrutny i bezwzględny agresor, który na każdym kroku w kampanii wrześniowej punktował cywilizacyjne zacofanie Polski, z góry obraną tezę o niższości Polaków dokumentował licznymi zdjęciami, tendencyjnie ukazującymi naszą polską wsteczność i zacofanie. Czy po tylu latach nauczyliśmy się czegokolwiek z błędów z 1939 roku? Nie! Dalej nonszalancko zadłużamy się na Zachodzie (w 1939 roku po 17 września Sowieci pisali w ultkach dla Polaków że II Rzeczpospolita zbankrutowała; chodziło im oczywiście o obniżenie morale u Polaków, ale to niestety była prawda: ponad 90 procent majątków ziemskich było zadłużone na kilkunastokrotność swoich hipotetycznych wartości), dziś dalej arogancko z mentalnością jakby wielkiego supermocarstwa zachowujemy się wobec sąsisiadów, np. po 2004 roku polska dyplomacja na zębach stawała żeby zablokować wstąpienie Rumunii do UE (zaledwie dwa lata po wstąpieniu Polski), a o tym jak postępujemy z Rosją to nawet szkoda gadać.
Sami zajęliśmy część Czechosłowacji przy Anschlussie Hitlera, a strasznie się bulwersujemy gdy Słowacy ten sam numer wycięli nam we wrześniu.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij