Środa, 19 luty 2020, Imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta
Jabłonka i okolice
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 71
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Clouds
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 55
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
18.08.2019, 19:31 | czytano: 840

Za nami drugi koncert VIII edycji Baroku na Spiszu (zdjęcia)

W kościele św. Bartłomieja w Niedzicy odbył się kolejny koncert w ramach cyklu "Barok na Spiszu". Jednak zanim przed publicznością wystąpił zespół Ensemble del Passato, poznaliśmy nieco bliżej historię zabytkowej świątyni. Elżbieta Łukuś, historyk oraz regionalistka pochodząca z Niedzicy, w pasjonującej prelekcji zdradziła melomanom, skąd bierze się wyjątkowość tego miejsca.

Te niezwykłe wnętrza, w połączeniu z barokową muzyką sakralną kompozytorów włoskich, przeniosły nas w sobotnie popołudnie w inny wymiar. Obok doznań artystycznych jej największą wartością stała się dla nas, melomanów, możliwość zatrzymania. Refleksji nad pięknem muzyki będącej od zarania dziejów tą dziedziną sztuki, która uwrażliwiała człowieka na otaczający świat.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż mieliśmy możliwość obcowania z dziełami włoskich twórców w mistrzowskich interpretacjach zespołu Ensemble del Passato. Solistki Anna Budzyńska i Katarzyna Wiwer, przy akompaniamencie lutnistów Macieja Kończaka i Henryka Kasperczaka, bisowały na życzenie licznie zgromadzonych miłośników barokowego brzmienia. Dziękujemy artystom za obecność i przyjęcie naszego zaproszenia do Niedzicy. Z dzisiejszej perspektywy trudno byłoby wyobrazić sobie VIII edycję naszego festiwalu bez koncertu SACRUM I EMOCJE.

Jesteśmy wdzięczni Parafii św. Bartłomieja Apostoła za możliwość zorganizowania koncertu w tak pięknej świątyni. Warto wspomnieć, że pierwsze wzmianki historyczne o gotyckim, murowanym kościele w Niedzicy pochodzą z roku 1325, a jej fundatorem był węgierski magnat Kokosz Berzeviczy. Miejsce to zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter wystrojowi z różnych epok. Jednym z najpiękniejszych jego elementów jest bez wątpienia późnobarokowy ołtarz, a także dekoracje malarskie o rokokowych motywach.

Równocześnie przypominamy Państwu, że już w następny weekend czekają nas na Spiszu kolejne emocje. Trzeci z tegorocznych koncertów odbędzie się w Nowej Białej, sąsiadującej z malowniczym Przełomem Białki. W piątek 23 sierpnia o godz. 18.00 spotkamy się w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na koncercie zespołu Scepus Baroque. Na program wieczoru pt. NARZECZONA CZY MNISZKA? TĘSKNOTA ZA OBLUBIEŃCEM złożą się utwory mniszek- kompozytorek, które zespół wykona wspólnie z aktorką Anną Bugajską. Pół godziny przed koncertem o historii XVIII- wiecznej świątyni opowie ks. Tadeusz Korczak z Parafii św. Katarzyny. Zapraszamy w imieniu organizatora- Fundacji Kulturalny Szlak.

Tradycyjnie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, bez których kolejna edycja festiwalu nie byłaby możliwa. VIII Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2019 realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, przy wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz we współpracy z Gminą Łapsze Niżne; jej Włodarzowi Panu Wójtowi Jakubowi Jamrozowi nisko się kłaniamy. Nasze działania na Spiszu wspierają również: Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Muzeum Tatrzańskie, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska i Orle Gniazdo w Sromowcach.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Marszałek Małopolski Witold Kozłowski oraz Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz.

organizatorzy, zdj. Kinga Dyndowicz
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij