Piątek, 18 październik 2019, Imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Fog
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 93
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
12.10.2019, 11:03 | czytano: 3302

Testy śmigłowców na lotnisku w Nowym Targu (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski

Na lotnisku w Nowym Targu testowano kolejny śmigłowiec. Tym razem był to Airbus H145, którym latali przedstawiciele Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i TOPR.

H145 to większy brat znanego już w naszym kraju H135, którymi lata obecnie LPR. Śmigłowiec ten jest mniejszy od testowanej przedwczoraj maszyny firmy Leonardo, ale cechuje się bardzo dobrymi parametrami lotu. Jest również tańszy w produkcji i utrzymaniu.

Maszyna może zabrać na pokład 2 pilotów i do 9 pasażerów, ale w ratownictwie zazwyczaj stosuje się wersję 2 pilotów, 3 ratowników oraz nosze z pacjentem. Śmigłowiec ma na wyposażeniu wyciągarkę o udźwigu blisko 300kg i długości liny 90m, co jest niezbędne do lotów wysokogórskich.

Airbus H145 jest obecnie jednym z najbardziej popularnych śmigłowców wykorzystywanych do ratownictwa na całym świecie. Lata się nim w 55 krajach. W Europie posiadają go m.in Włosi,Francuzi i Szwajcarzy. Do dzisiaj wyprodukowano ponad 1200 sztuk tego śmigłowca w różnych konfiguracjach.

Ostatnia, najnowsza wersja H145 z wirnikiem na 5 łopat, pobiła rekord lotu śmigłowca dwusilnikowego, który wylądował na najwyższym szczycie w Andach – Aconcagua – 6962m.

Film z tego wydarzenia, można zobaczyć tutaj:

am/ zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij