Piątek, 10 lipiec 2020, Imieniny: Amelii, Filipa, Witalisa
Jabłonka i okolice
Clouds
24°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 47
Clear
23°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 67
Clouds
26°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 47
Clear
29°
Wiatr: 10.548 km/h Wilgotność: 56
Clouds
27°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 47
Clouds
25°
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 47
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
19.11.2019, 16:39 | czytano: 1195

Alarm antysmogowy w szkole

Fot. Piotr Kuczaj

W Szkole Podstawowej nr 2 w Rabce-Zdroju odbył się kolejny etap kampanii edukacyjno-informacyjnej dla mieszkańców Rabki-Zdroju "Odetchnij w uzdrowisku" przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Lokomotywa na zlecenie Urzędu Miasta.

Tym razem w centrum zainteresowania znaleźli się uczniowie szkoły podstawowej, zgodnie z założeniem, że najważniejsza jest edukacja młodych pokoleń.

Do Szkoły Podstawowej nr 2 wpadła ekipa Agentów Antysmogowych w kombinezonach i maskach, którzy w zaaranżowanym miasteczku ekologicznym edukowali, przepytywali i nagradzali uczniów od klasy 0 do VIII. Był to teatralizowany element akcji, która miała na celu zwrócenie większej uwagi na wpływ działalności każdego mieszkańca na czystość powietrza w uzdrowisku. Nie był to nudny wykład, uczestnicy musieli się porządnie nagimnastykować, zarówno fizycznie, jak i intelektualnie, żeby zarobić plusa w kolejnych konkurencjach. Klasa, która zdobyła najwięcej punktów, wygrywała statuetkę Złotego Kanarka i zestaw biodegradowalnych, kompostowalnych naczyń. Wszyscy dostawali też ulotki informacyjne i dostosowane do wieku karty pracy, które mogą być podstawą do rozwijania edukacji antysmogowej na lekcjach. Na stanowisku „Laboratorium” uczestnicy zdobywali podstawowe informacje na temat smogu i o zadaniach, jakie ich czekają. Pierwsze z nich to było „Wysypisko”, gdzie czekał ich test z wiedzy o segregacji odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy, co można spalić w piecu.

Na kolejnym stanowisku pn. „Sala Zabaw” musieli zmierzyć się w pojedynku na kalambury w temacie smogu i zachowań proekologicznych. Starsze klasy na stanowisku „Szkoła” czekał quiz wiedzowy, a wszyscy mogli zapoznać się z propozycjami na stacji „Warsztat”, gdzie potencjalne odpady były przetworzone zgodnie z ideą upcyklingu w zabawki, biżuterię, ozdoby i dekoracje.

Cała akcja wzbogacona była muzyką wykonywaną na żywo cenionego rabczańskiego muzyka i pedagoga Piotra Koleckiego, który jest też twórcą unikatowych instrumentów muzycznych, np. bębna z butli gazowej lub fujarki z rurki o materaca.

Akcja była częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej ODETCHNIJ W UZDROWISKU, zachęcającą mieszkańców Gminy Rabka-Zdrój do wymiany pieców na gazowe lub nowoczesne kotły na paliwa stałe z możliwością pozyskania dofinansowania. Inne etapy to wystawa edukacyjna w holu Urzędu Miejskiego i piknik ekologiczny dla mieszkańców w amfiteatrze.

Akcja zostały przygotowane przez Martę i Cezarego Skrockich oraz Monikę Rzoncę ze Stowarzyszenia Lokomotywa w oparciu o materiały Krakowskiego Alarmu Smogowego, Urzędu Miasta Rabka-Zdrój i inne ogólnie dostępne informacje.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu LIFE Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Materiały prasowe, oprac. r/
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij