Bezpłatne porady prawne, poradnictwo obywatelskie i mediacje na terenie powiatu nowotarskiego (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
13.12.2019, 10:40 | czytano: 1327

Bezpłatne porady prawne, poradnictwo obywatelskie i mediacje na terenie powiatu nowotarskiego (art. sponsorowany)

Od 1 stycznia br. każdy, kto nie jest w stanie ponieść kosztów płatnej porady prawnej/ obywatelskiej/ czy też mediacji może skorzystać z takiej pomocy bezpłatnie w kilku punktach na terenie powiatu. Jak to wygląda w praktyce?

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na wizytę. Następnie należy przyjść w umówionym dniu 
i godzinie na spotkanie z prawnikiem/ doradcą obywatelskim czy też mediatorem do punktu w wybranej miejscowości. Należy pamiętać, że zgodnie z nowymi przepisami, złożenie oświadczenia, że nie ma się możliwości poniesienia kosztów płatnej pomocy prawnej jest jedynym i jednocześnie niezbędnym warunkiem skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Każda wizyta w punkcie rozpoczyna się od podpisania wspomnianego oświadczenia – jego prosty wzór jest dostępny w punkcie. Jednocześnie nie ma obowiązku dokumentowania dochodu – samo wypełnienie i podpisanie oświadczenia jest wystarczającym warunkiem do uzyskania porady.

W jakich dziedzinach prawa można uzyskać poradę?

Zakres świadczonych porad prawnych jest dość szeroki i obejmuje m.in.: sprawy z zakresu prawa administracyjnego, rodzinnego, cywilnego, karnego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa podatkowego, spadkowego, rzeczowego, a także prawa do opieki zdrowotnej. Nieodpłatna pomoc nie obejmuje kwestii związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, za wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

Jaką pomoc uzyskamy w punkcie?

Przychodząc do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej możemy liczyć na poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym. Prawnik może wskazać sposób rozwiązania problemu prawnego lub przygotować projekt pisma w tych sprawach, 
z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism 
w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym. W przypadku trudnej sytuacji finansowej otrzymamy projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu 
w różnych rodzajach postępowań.

Od stycznia br., na terenie powiatu nowotarskiego, obok punktów pomocy prawnej funkcjonują również dwa punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (punkt w Czarnym Dunajcu oraz w Łapszach Niżnych), które obejmuje różnorodne dziedziny, w tym m.in. kwestie zadłużeń, sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W razie potrzeby, podczas porady obywatelskiej, może być sporządzony wspólnie z osobą zainteresowaną plan wyjścia z trudnej sytuacji oraz udzielona pomoc w jego realizacji.

W punktach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz w wybranych punktach nieodpłatnej pomocy prawnej świadczona jest również nieodpłatna mediacja, która może być prowadzona w sprawach małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich, konsumenckich i w innych kwestiach spornych, w tym również w sprawach toczących się już na drodze sądowej. Usługa może obejmować także rozmowę informacyjną o możliwościach wykorzystania polubownych metod rozwiązania sporu, przygotowanie projektu umowy lub wniosku o mediację, który osoba inicjująca mediację wystosuje do drugiej strony sporu oraz pomoc w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem. Należy pamiętać, że nieodpłatna mediacja nie może być prowadzona w sprawach formalnie skierowanych do mediacji (przez sąd albo inny organ), a także w sprawach, gdzie zachodzi podejrzenie przemocy w relacji stron.

W przypadku gdy przedstawiony problem nie może być rozwiązany w całości albo w części, w szczególności gdy nie ma wyłącznie charakteru prawnego, prawnik lub doradca obywatelski poinformuje o możliwościach uzyskania innej stosownej i darmowej pomocy w wyspecjalizowanych jednostkach.

Lokalizacje Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego
w Powiecie Nowotarskim:

I. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda:
1. NOWY TARG (Urząd Gminy), poniedziałek w godz. 12.30-16.30, od wtorku do piątku w godz. 10.00-14.00 (w wybrane dni – możliwość mediacji).
2. SZCZAWNICA (budynek Remizy OSP), wtorek w godz. 7.30 – 11.30, poniedziałek i od środy do piątku w godz. 10.00-14.00
II. Pozostałe punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:
1. RABA WYŻNA (Urząd Gminy), poniedziałek w godz. 9.00-15.00, środa i piątek w godz. 8.00-15.00
2. RABKA ZDRÓJ (Urząd Miejski), poniedziałek w godz. 13.00-17.00, od wtorku do czwartku w godz. 8.00-12.00, piątek w godz. 10.00-14.00
3. SZAFLARY (Urząd Gminy), poniedziałek w godz. 13.00-17.00, środa w godz. 11.00-15.00
4. MANIOWY (Urząd Gminy), wtorek, czwartek i piątek w godz. 9.00 – 13.00
5. JABŁONKA (Urząd Gminy), poniedziałek i wtorek w godz. 8.00-12.00, czwartek i piątek w godz. 14.00-18.00.
II. Punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzone przez Stowarzyszenie Sursum Corda:
1. CZARNY DUNAJEC (budynek Ośrodka Zdrowia), wtorek w godz. 13.00-18.00, od środy do piątku w godz. 10.00-15.00 (w wybrane dni – możliwość mediacji)
2. ŁAPSZE NIŻNE (Urząd Gminy), poniedziałek i środa w godz. 9.00-14.00, wtorek w godz. 12.00-17.00, czwartek w godz. 10.00-15.00 (w wybrane dni – możliwość mediacji).

Harmonogram pracy punktów na terenie Powiatu Nowotarskiego jest również dostępny na stronie www.nowotarski.pl.

Kobiecie, która jest w ciąży udzielanie pomocy prawnej odbywa się poza kolejnością.

Rejestracja na wizyty
Rejestracja na wizyty odbywa się pod numerem telefonu: 18 26 61 300 od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 – 15.30.

Zadanie z zakresu administracji rządowej, finansowane ze środków przekazanych przez Powiat Nowotarski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas