Promocja książki o Bukowinie Stanisławy Galicy Górkiewicz (galeria) - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Zakopane
Clouds
11°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
11°
Wiatr: 13.644 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
13°
Wiatr: 7.956 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 55 %
Jakość powietrza
56 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
25.06.2009, 18:31 | czytano: 1100

Promocja książki o Bukowinie Stanisławy Galicy Górkiewicz (galeria)

ZAKOPANE. W Galerii Jednego Autora Stanisława Galica Górkiewicz prezentowała swoje książki. Wraz z córką Agnieszką i synem Andrzejem przenieśli nas w świat, w którym można obcować ze sztuką.

www.fotos.avx.pl
www.fotos.avx.pl
Stanisława Galica Górkiewicz autorka książek, laureatka konkursów muzyki ludowej, publicystka, upowszechniająca kulturę regionalną – jednym słowem człowiek renesansu przekazała swoje pasje młodszemu pokoleniu. Córka Agnieszka zilustrowała prezentację książek malarstwem na szkle. Syn Andrzej wsparł rodzinne przedsięwzięcie, czytając fragmenty książek mamy. Wystawa spotkała się z dużym uznaniem i zainteresowaniem.

Doskonały muzykant Bartek Koszarek wraz z kolegami, uświetnił muzyką góralską niezapomniany rodzinny wieczór.

Grono przyjaciół rodziny Górkiewiczów zapewniło degustację kuchni regionalnej. Można było spróbować moskole z masłem czosnkowym, oscypek, smalec oraz pyszne domowe ciasto.


Stanisława Górkiewicz jest rodowitą bukowianką. Pochodzi ze starej góralskiej rodziny – Galiców. Od przeszło 30 lat aktywnie uczestniczy w działalności kulturalno-regionalnej, promując i upowszechniając podhalańską kulturę ludową w kraju i zagranicą.

Z bukowińskim Domem Ludowym, a obecnie z Bukowińskim Centrum Kultury współpracuje od 1973 roku. Początkowo pracowała jako etatowy kierownik kapeli góralskiej i instruktor szkółki góralskiego muzykowania, działających przy Domu Ludowym. W latach 1978- 1982 była prezesem Spółdzielni Kulturalno-Oświatowej Dom Ludowy i kierowała działalnością kulturalną tej placówki. Od czasu zakończenia pracy etatowej współpracuje z Domem Ludowym społecznie. Aktywnie uczestniczy w przygotowaniu imprez „Sabałowe Bajania” i „Góralski Karnawał”. Jako znawca muzyki góralskiej i folkloru często zasiada w jury konkursów i przeglądów organizowanych przez Dom Ludowy. Przygotowywała wystawy twórczości ludowej i była ich kustoszem w czasie imprez. Pisze referaty na konferencje prasowe oraz teksty do folderów i informatorów.

Stanisława Górkiewicz jest uczennicą znakomitej podhalańskiej prymistki Bronisławy Koniecznej-Dziadońki. Dzięki wspaniałej nauczycielce Pani Stanisława gra i prezentuje muzykę góralską w pięknej, czystej formie nieskażonej naleciałościami z innych regionów i taką muzykę przekazuje dalej swoim uczniom. To również dzięki niej Bukowina ma dzisiaj wielu wspaniałych muzykantów. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień z dziedziny muzyki ludowej w Polsce. Nagrania jej muzyki znajdują się w zbiorach archiwalnych Polskiego Radia. Przygrywając zespołom regionalnym, wielokrotnie prezentowała i promowała muzykę góralską w kraju i zagranicą.

Jest wielokrotną laureatką konkursów muzyki ludowej (solo i z kapelą) m.in. Ogólnopolskiego konkursu Kapel i Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu Dolnym i Międzynarodowego Konkursu Kapel i Instrumentalistów w czasie MFFZG w Zakopanem.

Obok muzykowania Stanisława Górkiewicz zajmuje się publicystyką i upowszechnianiem twórczości i kultury ludowej w prasie i radiu. Od wielu lat z wielką pasją zbiera i gromadzi materiały dotyczące historii regionu – publikacje, dokumenty, stare fotografie itp. Jej artykuły o tematyce regionalnej publikowane były w „Tygodniku Podhalańskim”, w pismach ogólnopolskich „Nowa Wieś” i „Poznaj Świat” a także w piśmie polonijnym „Echo Podhalańskie” w USA.

Od 1996 – 2002 roku w lokalnym radiu Alex w Zakopanem przygotowywała i prowadziła autorskie audycje o tematyce regionalnej „Górole, górole, góralsko muzyka”, „Z bukowiańskich wierchów” w których prezentowała historię regionu, muzykę góralską, zabytki, ludzi kultury i twórczość ludową. Jej audycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Podhale.

Jest autorką książek o Bukowinie. Ma w tej dziedzinie znaczny dorobek literacki: „Na Bieńkowskim Wierchu w Bukowinie...” (2004), „Kuruce – Rody bukowiańskie” (2005), „Bukowina Tatrzańska. Czasy – Ludzie – Wydarzenia” (2007), „Bukowina Tatrzańska – Góralskie życie” oraz „Bukowina Tatrzańska – Powrót do źródeł” ukazały się w 2008 roku. Książki jej autorstwa cieszą się dużym powodzeniem i znakomitymi opiniami zarówno u zwykłych czytelników jak i ekspertów.

Dokonując oceny jej działalności należy stwierdzić, że ma nieocenione zasługi dla upowszechnienia kultury ludowej i regionu podhalańskiego. Pracę zawsze wykonuje rzetelnie i z pasją. Swoją postawą i pracą publicystyczną uczy poznawania wartości własnego dziedzictwa kulturowego i poszanowania tradycji.

Agnieszka Górkiewicz - malarka na szkle z Bukowiny Tatrzańskiej. Urodzona w Zakopanem, pochodzi od strony matki z góralskiego rodu Galiców. Maluje od 12 roku życia. Jest samoukiem. Najchętniej maluje prace o tematyce religijnej i tatrzańskiej. Po ukończeniu 16 roku życia, w styczniu 1997 roku, została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, w 1998 i 2003 roku. Swoje prace prezentuje na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą.

W opinii znawców malarstwa na szkle w tym m.in. kustosza Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, Romana Czekaya, dzięki temu, że Agnieszka Górkiewicz jest samoukiem, nie uległa wpływom innych twórców i wypracowała swój własny styl.

Charakteryzuje się on zachowaniem typowych dla tego malarstwa reguł, jednak z dużą dozą indywidualności, przejawiającej się w uczuciowym traktowaniu tematu. Wyrazisty kontur rysunku, wykonywany pędzelkiem i tuszem z wręcz wirtuozerską swobodą i pewnością kreski cechuje szczególna subtelność i miękkość. Kładziona z ogromnym wyczuciem plama barwna i światłocienie, otrzymywane nie przez szrafowanie kreskami, lecz laserunkowe podbarwienia, dodają żywości kolorom, nie zacierając kompozycji. Wskazuje to na mistrzowskie wykorzystanie efektu połyskliwej ostrości i głębi barw przeświecających przez szkło. Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prof. Stanisław Rodziński, podkreślał „zadziwiającą żywość kolorów” na obrazach Agnieszki Górkiewicz.

Obok najczęściej przedstawianych motywów religijnych, tj. Matki Bożej i postaci świętych, chętnie maluje pejzaże z Bukowiny utrzymane w „bajkowej” stylistyce, scenki rodzajowe osadzone w bukowiańskim krajobrazie, w tym obrzędowe, a także postacie aniołów m.in. zadumanych i płaczących. Czerpie inspiracje z różnych kręgów sztuki, przez co jej twórczość odznacza się wielkim bogactwem tematyki i otwartością.

Cechą malarstwa na szkle w ogólności jest powielanie motywów. Również Agnieszka Górkiewicz odtwarza szczególnie ulubione tematy, jednakże nie są to identyczne kopie. Zawsze różnią się detalem i kolorystyką. Emanuje z nich ciepło i radość życia.

Wszystko to sprawia, że obrazy Agnieszki pozostają w sercach widzów.

Ewa Czamańska
Tatrzańska Agencja Promocji i Kultury
Zdjęcia: www.fotos.avx.pl
Więcej informacji na www.skorusa.pl

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas