Prace archeologiczne na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Czarny Dunajec
Clouds
15°
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
16°
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
17°
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
20°
Wiatr: 18.648 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
17°
Wiatr: 10.368 km/h Wilgotność: 53 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
12.10.2020, 17:28 | czytano: 2818

Prace archeologiczne na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Zakopanem (zdjęcia)

ZAKOPANE. W budynku, gdzie znajduje się Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” odbyła się konferencja prasowa poświęcona prowadzonym tuż obok pracom wykopaliskowym.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Instytut Pamięci Narodowej Biuro Poszukiwań i Identyfikacji prowadzi prace wykopaliskowe przed budynkiem „Palace”. Na razie nie odnaleziono jeszcze szczątków ludzkich, ale działania będą prowadzone w tym i przyszłym roku.

Jak powiedział doktor Dawid Golik z krakowskiego oddziału IPN - "to jest miejsce szczególne dla Zakopanego jak również dla całego Podhala. Przez cele zakopiańskiej placówki gestapo mogło przejść nawet dwa tysiące osób. Duża część z nich została zamordowana lub trafiła do obozów koncentracyjnych. Nie mamy pewności, że dookoła budynku istniały jakiekolwiek masowe groby, ale istnieją przesłanki mówiące o tym że przynajmniej kilka osób mogło być tutaj zagrzebanych. Ponad sto osób zostało zamordowanych w celach w tym budynku. Istnieją relacje, pojedyncze zapisy mówiące o tym, że część osób zagrzebywano potajemnie w nocy w okolicach budynku".

Na razie udało się odkryć relikty wcześniejszej zabudowy. Są to fragmenty fundamentów budowli bardzo ważnej dla Zakopanego. Fundamenty należą do wili Pepita. Był to drugi budynek w stylu zakopiańskim wykonany według projektu Stanisława Witkiewicza. Został ukończony w tym samym czasie co Willa Koliba. Niestety w roku 1928 willa spłonęła, a działka została sprzedana rodzinie Sznajderów, którzy wybudowali w tym miejscu wille Palace.

Muzeum Palace ma zostać otwarte w roku 2023. Do tego czasu będą prowadzone badania, a następnie rozpocznie się remont. Teraz tworzona jest dokumentacja remontowa oraz scenariusz remontu.

pk/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Odwagi21:04, 12 października 2020
Zacny Panie Dawidzie, może by tak poszukać na "Skałkach" w Ochotnicy,
tam w tych ostrężynach. Pan wie kogo.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas