Piątek, 27 listopad 2020, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Zakopane i okolice
Fog
-0°
Wiatr: 2.196 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 100
Fog
-0°
Wiatr: 2.556 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 89
Clouds
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 82
Fog
-2°
Wiatr: 2.592 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
23.10.2020, 18:42 | czytano: 1505

Święty Jan Paweł II Patronem Województwa Małopolskiego

zdj. UMWM

- Ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem Województwa Małopolskiego jest dla nas, mieszkańców Małopolski, kolejną okazją do przemyśleń na temat Jego nauczania - powiedział marszałek Witold Kozłowski. Na zdjęciu wraz z przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego Janem Dudą prezentują watykański dekret ws. ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Województwa Małopolskiego.

Podczas uroczystości związanych z 42. rocznicą rozpoczęcia pontyfikatu przez św. Jana Pawła II w Sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach została przekazana do publicznej wiadomości informacja o tym, że watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w odpowiedzi na prośbę Metropolity Krakowskiego z dnia 14 listopada 2019 roku, specjalnym dekretem potwierdziła, że św. Jan Paweł II jest patronem przed Bogiem Województwa Małopolskiego. Zabiegały o to władze województwa: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz radni. Dokument, który odczytał ks. kan. Grzegorz Kotala, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie, wręczył Marszałkowi Witoldowi Kozłowskiemu oraz Przewodniczącemu Sejmiku Janowi Dudzie Arcybiskup Marek Jędraszewski.

W dekrecie watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czytamy: „Kapłani i lud wierny Województwa Małopolskiego otaczają wyjątkową czcią św. Jana Pawła II, papieża, który przez swój apostolski zapał zaprosił cały rodzaj ludzki do otworzenia drzwi Odkupicielowi i przyjęcia Jego Boskiego miłosierdzia.

Dlatego Najdostojniejszy ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, biorąc pod uwagę powszechne pragnienia, a mianowicie przekonanie innych Biskupów, władz cywilnych, jak też wiernych wspomnianego województwa, uznał za słuszny wybór św. Jana Pawła II, papieża, na patrona przed Bogiem Województwa Małopolskiego. Stąd listem z dnia 14 listopada 2019 roku usilnie prosił, aby tego rodzaju wybór i aprobata zostały zatwierdzone według przepisów dotyczących ustanawiania patronów.

Ponieważ wiadomo, że dla zachowania prawa wymaga się wyboru i zgody, dlatego Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy władzy udzielonej jej przez papieża Franciszka, w odpowiedzi na przedłożoną sprawę, przystała na prośby i potwierdza, że św. Jan Paweł II, papież, jest patronem przed Bogiem Województwa Małopolskiego, wraz z wszystkimi wynikającymi z tego prawami i przywilejami liturgicznymi zgodnie z przepisami. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.”


Inicjatorem wspomnianej w dekrecie rezolucji był marszałek Witold Kozłowski. W maju 2019 roku została ona przyjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego. - Ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem Województwa Małopolskiego jest dla nas - mieszkańców Małopolski, kolejną okazją do przemyśleń na temat Jego nauczania jako kapłana, biskupa i papieża oraz wielkiego filozofa, zabierającego głos w sprawach dla świata i ludzkiej egzystencji najważniejszych. To wyjątkowa okazja, w roku w którym obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, aby przypomnieć życiową drogę, dziejowe dokonania i głębokie humanistyczne przesłanie wybitnego Małopolanina, który dla milionów Polaków jest niekwestionowanym autorytetem. To powód do świętowania i okazja do podziękowania za Jego naukę i opiekę nad Polakami i Ojczyzną. Papież Polak zajmuje szczególne miejsce w świadomości Małopolan, którzy pamiętają o Nim oraz miejscach związanych z Jego życiem - powiedział marszałek Witold Kozłowski.


W najbliższy poniedziałek, w związku z ogłoszeniem św. Jana Pawła II patronem Województwa Małopolskiego, stosowną deklarację ma podjąć w trakcie sesji także Sejmik Województwa Małopolskiego.

UMWM, opr.s/ zdj, UMWM
najnowsze informacje
komentarze
krakowski Podgórzanin21:16, 13 listopada 2020
przecież ateiści nie muszą uczestniczyć w takich uroczystościach/nikt nie zmusza/;czyżby zazdrościli???ja jako katolik nigdy nie zagłosowalem/i nie zagłosuję/na poganina,ateistę czy lewicowego"katolika"....zgodnie z sumieniem...zresztą mam /jeszcze/takie prawo;ani na POlityczną opcję której program jest sprzeczny,czy wrogi nauce Koscioła.....
starykoń20:24, 13 listopada 2020
i mamy w IIIRP jakże aktywny związek wojujących bezbożników;na wzór tego utworzonego w ZSRR przez Stalina pod patronatem NKWD....internetowi aktywiści i dyżurni kontynuują tamtą świecką tradycję...i walczą....trochę innymi metodami;choć zapał nie mniejszy;o POstęp i wolność/jak Stalin,ktory też wyzwalał/;lewica już nie zabija ale zawsze kłamie....już nie zabija..??ale jak zajdzie POtrzeba?na cmentarnym krzyżu w Gdańsku-ci co zawidzą modlącym-nie tylko politykom-napisali "zabić księdza'!bestia atakuje1Boze chroń Polskę!
luke21:27, 25 października 2020
zdjęcia oddają rzeczywistość tego kraju, przedstawiciele "władzy świeckiej" klęczą przed przedstawicielem okupanta watykańskiego. Kpina w żywe oczy. Skoro są tacy "wierzący", to niech się kłaniają czarnym nierobom prywatnie. Tego nikt im nie broni, ale pokazywanie służalczości władzy wobec tych zboków nie przystoi w świeckim kraju
karaluch17:14, 25 października 2020
Do Baca 1
Widać, że przejąłeś rozum po swoich podopiecznych czyli owieczkach
Baca 110:31, 25 października 2020
Taki z niego święty jak ze mnie kardynał.Wstyd mi, że jeszcze się promuje tego "świętego".
Jeszcze chwila i wróci inkwizycja.
Chwila prawdy20:54, 24 października 2020
Widocznie, jest już bardzo krucho.
obiektywny12:14, 24 października 2020
Zostawcie JPII w spokoju wszędzie pomniki nazywanie wszystkiego i wszystkich jego nazwą. A prosił nie stawiajcie mnie pomników
Jasiek09:15, 24 października 2020
Od czasu komuny nie widziałem tak rozmodlonych polityków.
Wzywamy Patrona na pomoc.07:37, 24 października 2020
Obaj Panowie przeczytajcie list byłego więźnia KL Auschwitz,
P. Bogumiła Sojeckiego, skierowany do najważniejszego urzędnika
w naszym państwie - w sprawie rujnowania tegoż Muzeum Bestialstwa.
Za Gierka wołano06:58, 24 października 2020
"Janie Pawle II , spłać za Polskę długi"
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij