XIV tom Rocznika Podhalańskiego już wydany - podhale24.pl
Poniedziałek, 6 maja
Imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
14°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
10°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
108 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 54 | 108 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
24.12.2020, 11:31 | czytano: 1116

XIV tom Rocznika Podhalańskiego już wydany

Muzeum Tatrzańskie informuje, że 14. tom Rocznika Podhalańskiego Muzeum Tatrzańskiego, właśnie dotarł z drukarni do Zakopanego. Ma 532 strony! To już czwarty tom, który jest wydany rok po roku! Nigdy wcześniej w historii Muzeum Tatrzańskiego nie udało się zachować corocznej ciągłości publikacji.

Artykuły zebrane w XIV tomie „Rocznika Podhalańskiego” są pokłosiem ogólnopolskiej konferencji naukowej „Juliusz Zborowski i jego dzieło”, zorganizowanej w dniach 6–8 czerwca 2019 roku z okazji sto trzydziestej rocznicy otwarcia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Główna idea przyświecająca wydarzeniu była zgodna z wyznaczonymi tej placówce kilkadziesiąt lat temu założeniami, które Juliusz Zborowski przez cały okres swojej pracy na stanowisku dyrektorskim konsekwentnie realizował. Powołane w XIX wieku muzeum miało stać się jednostką o charakterze badawczym. Zborowski planował prace dotyczące muzeum i nimi kierował, udzielał konsultacji, wspólnie z wybitnymi specjalistami poszerzał wiedzę w zakresie nauk przyrodniczych i humanistycznych na obszarze Tatr i Podtatrza i ją upowszechniał. Dążył do stworzenia z muzeum ośrodka koordynującego specjalistyczne badania nad regionem, a zbiory etnograficzne i przyrodnicze miały służyć naukowym opracowaniom na temat przyrody i kultury góralskiej z terenów Podhala, Spisza i Orawy. Zborowski dbał także o zasoby archiwalne, powiększył księgozbiór o kilka tysięcy woluminów dotyczących rożnych obszarów Karpat, a działalność wydawnicza była jednym z głównych kierunków rozwoju zarządzanej przez niego placówki. Zebrane w niniejszym „Roczniku Podhalańskim” artykuły i opracowania dotyczą więc wątków naukowego dorobku Zborowskiego oraz najnowszych wyników badań prowadzonych nad regionem z rożnych perspektyw poznawczych: etnologii, antropologii kulturowej, literaturoznawstwa, historii, dziedzictwa fonograficznego, muzealnego kolekcjonerstwa, archeologii, etnomuzykologii, etnolingwistyki i historii sztuki. Tym samym prezentują wielowątkowy opis postrzeganej rzeczywistości, bliski idei konsekwentnie wdrażanej przez pierwszego dyrektora Muzeum Tatrzańskiego.

Autor: Magdalena Kwiecińska – redaktor naukowy tegorocznego wydania.
mat. prasowy

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas