Sobota, 17 kwiecień 2021, Imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 85
Clouds
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
28.02.2021, 12:27 | czytano: 616

Nowa wystawa "Witkacy u Fedorowiczów" (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak

ZAKOPANE. W willi Oksza otwarta została nowa ekspozycja. Wystawa "Witkacy u Federowiczów" prezentowan jest w dwóch formach.

- Muzea zostały już otwarte, ale z myślą o tych, ktorzy nie mają możliwości osobistego odwiedzenia placówek, przygotowaliśmy także wersję wirtualną. Chcemy wszystkim zapewnić rozrywkę na dobrym poziomie i interesujące spędzanie czasu - mówi Anne Wende-Surmiak, dyrektor Narodowego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Muzeum Tatrzańskie jest w posiadaniu wielu prac Witkacego. To ponad 70 portretów, rysunki, kolekcja fotografii Witkacego, ponad 300 szklanych negatywów i pozytywy. Jak mówi Zofia Radwańska, pracownica działu Sztuki NMT, koordynatorka Galerii Hasiora i współtwórczyni nowej wystawy - ta ekspozycja jest wyjątkowa. - Ona jest przemyślana i stale powiększana przez zbiory i portrety osób związanych z Zakopanem. Nasze nabytki pochodzą od rodzin albo spadkobierców osób portretowanych przez Witkacego. Ostatnio pozyskaliśmy 20 prac z kolekcji Józefa Federowicza, słynnego pracownika zakopiańskiego Instytutu Meteorologicznego - mówi kuratorka.


Kolekcja zawiera też jeden portret rysowany węglem oraz wyjątkowy obraz przedstawiający górala namalowany farbą olejną na płótnie. A także pejzaż olejny na płótnie, szkice olejne na tekturze oraz projekt stempla i winiety Towarzystwa Teatralnego, wykonany ołówkiem i tuszem. Zbiór dopełnia 13 niewielkich rysunków ołówkiem, kredką i atramentem.

Na wystawie wirtualnej przybliżono fragment wspomnianej kolekcji związany właśnie z rodziną Fedorowiczów. Stanisław Ignacy Witkiewicz był częstym gościem u Państwa Fedorowiczów, portretował gospodarzy i ich rodzinę oraz przyjaciół. Córki Józefa Federowicza przekazały Muzeum m. in. albumy rodzinne.

Wystawę można obejrzeć na stronie Muzeum.

s/ zfdj. Piotr Korczak
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij