119 rocznica urodzin Karoliny Bełtowskiej, łączniczki Armii Krajowej, więźniarki niemieckich obozów koncentracyjnych - podhale24.pl
Niedziela, 19 maja
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Szczawnica
Clouds
11°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
44 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
04.11.2021, 11:10 | czytano: 1350

119 rocznica urodzin Karoliny Bełtowskiej, łączniczki Armii Krajowej, więźniarki niemieckich obozów koncentracyjnych

Poznajcie Karolinę Bełtowską. Urodziła się 4 listopada 1902 roku w Wampierzowie. Była urzędniczką. Żona porucznika Mieczysława Zbigniewa Bełtowskiego ps. " Antonii Wilga", "Ryś " - urodzonego w Nowym Targu, komendanta Obwodu Nowy Targ.

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Łączniczka Armii Krajowej ps. " Lola " . Po zdekonspirowaniu ucieka z Nowego Targu i ukrywa się z córkami w okolicach Jasła. Końcem 1942 roku w listopadzie, zostaje aresztowana przez Gestapo.

Po brutalnym śledztwie trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, transportem z 28 stycznia 1943 roku. Transport więźniarek z więzień w Tarnowie i Krakowie liczył 515 osób. W transporcie tym znalazły się również kobiety z Nowego Targu, Ochotnicy Górnej, Czarnego Dunajca, Zakopanego, Klikuszowej, Chabówki, Zubsuchego, Rabki, Mszany Górnej i Rogoźnika. W znacznej części niestety nie zdołano ustalić nazwisk kobiet z omawianego transportu. Karolina Bełtowska stała się od tamtej chwili numerem obozowym 32121.

Ewakuowana do KL Ravensbrück. Przeżyła piekło niemieckich obozów koncentracyjnych.

Jak wspominała w tamtym roku Pani Agnieszka Topolnicka, siostrzenica Mieczysława Bełtowskiego: "Wielkie było moje zaskoczenie, gdy zobaczyłam wzmiankę o Karolinie Bełtowskiej - Cioci Loli. Dobrze pamiętam Ciocię Lolę, która każdego roku przyjeżdżała do Nowego Targu na kilka dni. Posturę miała bardzo kruchą, była szczupła i niewysoka, zapamiętałam Ją jako osobę pogodną. Do dziś mam w pamięci numer wytatuowany na jej przedramieniu. Już jako dziecko wiedziałam, że nie należy nachalnie dopytać się - co to jest. W moim rodzinnym domu temat wojny i obozów był tematem tabu ze względu na stratę kilku najbliższych i cierpienia innych członków rodziny. Ciocia Lola była harcmistrzem ZHP i po wojnie nadal działała w Hufcu ZHP w Gnieźnie. Zmarła 43 lata temu i jest pochowana w Poznaniu, gdzie mieszka Jej starsza córka Maria. Karolina Bełtowska, wdowa po Mieczysławie wychowała i wykształciła dwie wspaniałe córki - Marię (prof. dr hab. chemii) i młodszą Halinę (dr chemii), która zmarła w lutym bieżącego roku w Olsztynie. Obie kuzynki często spędzały część wakacji i ferii zimowych w Nowym Targu. Do tej pory łączy nas serdeczna więź."

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas