106 rocznica urodzin Franciszka Masnego urodzonego w Chochołowie, więźnia Palace i KL Auschwitz - podhale24.pl
Sobota, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Jabłonka
Clouds
17°
Wiatr: 9.072 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
17°
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
18°
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 71 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
04.12.2021, 20:08 | czytano: 1342

106 rocznica urodzin Franciszka Masnego urodzonego w Chochołowie, więźnia Palace i KL Auschwitz

Poznajcie Franciszka Masnego. Urodził się 4 grudnia 1915 roku w Chochołowie. Był rolnikiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 5 kwietnia 1941 roku.

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z Białego Dunajca, Szczawnicy, Dębna, Rabki, Nowego Targu, Białki, Bańskiej, Zakopanego i Czarnego Dunajca. Większość z nich zginęła.

"5 kwietnia 1941 roku przywieziono do KL Auschwitz transport więźniów zabranych z więzienia w Tarnowie (536 osób) i Montelupich w Krakowie (397 osób), skierowanych przez Sipo u. SD w Krakowie. (...)

Rankiem 5 kwietnia wyprowadzono z więzienia w Tarnowie kolumnę więźniów i pod eskortą żandarmów zaprowadzono na dworzec kolejowy. Więźniów załadowano do krytych wagonów towarowych. W Krakowie-Płaszowie do pociągu dołączono wagony z więźniami, przywiezionymi samochodami wojskowymi z więzienia Montelupich. Warunki transportu były katastrofalne. Z powodu załadowania do wagonów maksymalnej liczby osób, panował w nich tłok, zaduch, wysoka temperatura, brakowało powietrza i wody. Więźniowie zrzucali z siebie ciepłą odzież, ale niewiele to pomagało. Wielu nie wytrzymało trudów podróży i zmarło już w czasie transportu.

W godzinach popołudniowych pociąg przybył na przyobozową rampę kolejową w KL Auschwitz. Przy akompaniamencie wrzasków esesmanów i szczekania psów, bici i kopani więźniowie w pośpiechu opuszczali wagony. Wymęczonych podróżą, sponiewieranych i przerażonych ustawiono w kolumnę i popędzono na plac apelowy w obozie. Tam odbyła się " ceremonia powitania" i przegląd, podczas którego esesmani zdzierali więźniom zawieszone na szyi złote i srebrne łańcuszki z medalikami i krzyżykami. Po rejestracji nastąpił przydział więźniów do różnych bloków mieszkalnych, m.in./ 3a, 5, 18 oraz do komand roboczych."

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Franciszek Masny stał się numerem 11539. Zginął 21 lipca 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
antyPO21:41, 4 grudnia 2021
Za te wszystkie morderstwa, udręki i szkody materialne, niemcy są winni Polakom zadośćuczynienie. A tak naprawdę, żadne pieniądze nie są w stanie odkupić ich zbrodni.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas