"Krakowiacy, Lachy i Górale. Opowieść o strojach wsi małopolskiej" - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Szczawnica
Clouds
13°
Wiatr: 9.72 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
14°
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
14°
Wiatr: 22.14 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.432 km/h Wilgotność: 69 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
44 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
24.04.2022, 14:36 | czytano: 1701

"Krakowiacy, Lachy i Górale. Opowieść o strojach wsi małopolskiej"

W dworze z Drogini na terenie skansenu w Wygiełzowie odbyło się spotkanie poświęcone unikalnemu wydawnictwu - "Krakowiacy, Lachy, Górale – stroje wsi małopolskiej". Promowany był tom I - Krakowiacy Zachodni. Kolejne tomy poświęcone są Góralom Babiogórskim, Orawskim, Podhalańskim, Ochotnickim, Spiskim i Pienińskim.

zdj. UMWM
zdj. UMWM
Wydawnictwo ukazuj urodę, bogactwo i różnorodność tradycyjnych, świątecznych strojów oraz codziennych ubiorów chłopskich noszonych niegdyś w małopolskich wsiach od Krakowa po Zakopane, od Zawoi po Gorlice.

Podczas spotkania, którego organizatorami byli Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół, zaprezentowano to oryginalne wydawnicze przedsięwzięcie oraz tom I - „Krakowiacy Zachodni”. Artystyczne popołudnie uświetniły też występy grup śpiewaczych Bolęcanie, Zdrojanki, Kopiéniocki oraz Kapela Kopiénioki z Igołomi.

Składający się z 10 tomów album „Krakowiacy, Lachy, Górale - stroje wsi małopolskiej” jest efektem realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu projektu badawczo-dokumentacyjnego pod nazwą Małopolska Źródłem Tradycji, finansowanego z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

"Strój od zawsze pełnił w tradycyjnej społeczności wiejskiej niezwykle ważną rolę. Demonstrował przynależność do stanu chłopskiego i do swojej lokalnej grupy. Po ubiorze rozpoznawano zamożność, pozycję społeczną oraz stan cywilny. Świąteczny, paradny - noszony podczas ważnych wydarzeń i uroczystości - spełniał rozliczne funkcje obrzędowe. Strój bujnie się rozwijał i ewoluował na przestrzeni lat. Najstarsze ubiory miały proste, archaiczne kroje, naturalne kolory oraz skromne, choć wysmakowane, zdobnictwo. Z czasem wprowadzano coraz więcej przemysłowych barwnych, wzorzystych tkanin oraz bogatszą ornamentykę - opisują animatorzy kultury z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Jak zaznaczają wydawcy - na terenie dzisiejszego województwa małopolskiego istniało dawniej bez mała trzydzieści odmian wiejskiego stroju odświętnego w obrębie kilkunastu zamieszkałych tu grup etnograficznych. Na północy byli to Krakowiacy z licznymi subregionami w części zachodniej i wschodniej; w centrum na terenach podgórskich – Lachy i Pogórzanie o mieszanej, krakowsko-góralskiej kulturze; wreszcie – cały szereg grup górali karpackich, żyjących u podnóży Beskidów i Tatr, po Beskid Niski na wschodzie, zasiedlony niegdyś przez Łemków.

Tom VI: Górale Babiogórscy, Górale Orawscy


Wydawca: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Redaktor serii: Maria Brylak-Załuska
Autor: Karolina i Marcin Kowalczykowie, Jadwiga Pilch
Liczba stron: 168
Nakład: 1500 egz.

Tom VII: Górale Podhalańscy, Górale Ochotniccy


Wydawca: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Redaktor serii: Maria Brylak-Załuska
Autorzy: dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel, Katarzyna Fiedler
Liczba stron: 256
Nakład: 1500 egz.

Tom VIII: Górale Spiscy, Górale Szczawniccy i Pienińscy


Wydawca: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Redaktor serii: Maria Brylak-Załuska
Autor: Justyna Masłowiec, Barbara Alina Węglarz
Liczba stron: 232
Nakład: 1500 egz.

Więcej informacji o wydawnictwie „Krakowiacy, Lachy i Górale - stroje wsi małopolskiej” można znaleźć na stronie internetowej Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

opr.s/ zdjęcia w tekście pochodzą z publikacji
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas