Mały Królewic”, „Mały Princ” czy „Książę Szaranek”? Interpretacja „Małego Księcia” w trzech odsłonach (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 4 maja
Imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza
Czarny Dunajec
Clouds
20°
Wiatr: 12.78 km/h Wilgotność: 34 %
Clouds
21°
Wiatr: 13.464 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
21°
Wiatr: 14.004 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
21°
Wiatr: 14.292 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
23°
Wiatr: 14.544 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
21°
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 35 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
19.06.2023, 15:43 | czytano: 1620

Mały Królewic”, „Mały Princ” czy „Książę Szaranek”? Interpretacja „Małego Księcia” w trzech odsłonach (zdjęcia)

NOWY TARG. W nowotarskim Ratuszu, wśród licznie zebranych gości, dźwiękach muzyki zespołów „Młode Podhale” i „Dziurawiec” odbyło się wyjątkowe spotkanie, którego inspiracją była góralska interpretacja książki „Mały książę” francuskiego pisarza Antoine’a de Saint Exupery.

zdj. Maciej Gębacz
zdj. Maciej Gębacz
Trudnej sztuki przekładu podjęła się dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel, redaktor naczelna Almanachu Nowotarskiego, która była głównym bohaterem tego wydarzenia.

Po powitaniu przez dra Macieja Hodorowicza i Lucynę Czubernat z Zarządu Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Katarzynę Put naczelnik z Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Nowym Targu głos zabrała autorka tego tłumaczenia.

Opowiedziała o kulisach niełatwej pracy przy tworzeniu tego przekładu, o trudnościach językowych z tym związanych. Aby porównać brzmienie różnych gwar tego samego utworu, na spotkanie zaproszono również Krzysztofa Kokota i Paulinę Andersz, którzy wspólnie ze Stanisławą Trebunią-Staszel zaprezentowali fragmenty interpretacji „Małego Księcia”: na gwarę góralską – „Mały Królewic”, język śląski – „Mały Princ” i gwarę wielkopolską – „Książę Szaranek”. Oprócz muzyki, swoimi umiejętnościami aktorskimi wykazali się Dorota Trebunia i Andrzej Gubała, przygotowując w oryginalny sposób fragment tego znanego utworu. Organizatorzy składają podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do tego ciekawego wydarzenia.

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, zdj. Maciej Gębacz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas