Obchody 81. rocznicy zagłady Żydów z Czarnego Dunajca. "Chcemy oddać hołd ofiarom Holokaustu z naszego regionu" - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
14°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
13°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
10°
Wiatr: 10.692 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
46 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
23.08.2023, 11:51 | czytano: 2119

Obchody 81. rocznicy zagłady Żydów z Czarnego Dunajca. "Chcemy oddać hołd ofiarom Holokaustu z naszego regionu"

Modlitwa i odczytanie nazwisk ofiar Zagłady na cmentarzu żydowskim oraz koncert w synagodze - to główne punkty programu obchodów 81. rocznicy zagłady Żydów z Czarnego Dunajca i okolicznych miejscowości, które odbędą się w poniedziałek 28 sierpnia.

Materiały prasowe
Materiały prasowe
Przed II wojną światową w Czarnym Dunajcu i okolicy mieszkało kilkuset Żydów. Prowadzili tutaj handel, byli właścicielami sklepów, piekarni, karczm, młynów, warsztatów. Pracowali jako kramarze, rzeźnicy, szewcy, krawcy, ale też jako adwokaci, lekarze i nauczyciele, kilku z nich było też radnymi. W budynku przy ul. Sienkiewicza działała synagoga, było też kilka innych domów modlitwy, mykwa i cmentarz. Żydzi z Czarnego Dunajca mówili po polsku, znali gwarę góralską, chodzili do szkół ze swoimi góralskimi sąsiadami, byli ważną częścią przedwojennej społeczności miasteczka. W sierpniu 1942 roku większość Żydów z Podhala, w tym z Czarnego Dunajca zginęła w obozie zagłady w Bełżcu.

Obchody 81. rocznicy zagłady Żydów z Czarnego Dunajca

- 28 sierpnia chcemy przypomnieć o tych strasznych wydarzeniach, największej tragedii w historii miejscowości, bo w czasie Zagłady zginęło kilkuset mieszkańców Czarnego Dunajca i okolicznych wsi. Chcemy oddać hołd ofiarom Holokaustu z naszego regionu - mówi Michał Szaflarski, organizator obchodów 81. rocznicy zagłady Żydów z Czarnego Dunajca.
28 sierpnia 1942 r. to symboliczna data - ostatni dzień istnienia społeczności żydowskiej w Czarnym Dunajcu. Dwa dni później większość żydowskich mieszkańców Podhala została przetransportowana w strasznych warunkach pociągiem z Nowego Targu do obozu w Bełżcu, gdzie zginęła.

Główna uroczystość rozpocznie się o godz. 17 na cmentarzu żydowskim, odnowionym w 2020 r. w ramach projektu “Ludzie, nie liczby” Dariusza Popieli. Wtedy również powstał granitowy pomnik poświęcony ofiarom Zagłady i tablice z imionami i nazwiskami ofiar, które zostaną ponownie odczytane na głos przez wszystkich zgromadzonych. W uroczystości mają wziąć udział również potomkowie Żydów z Czarnego Dunajca, którzy przyjadą na obchody z zagranicy.

Strona internetowa poświęcona historii Żydów z Czarnego Dunajca

- Żydzi mieszkali tu od dawna, byli sąsiadami naszych dziadków, ale po wojnie w Czarnym Dunajcu nie było już społeczności żydowskiej. Nieliczni, którzy ocaleli zginęli po wojnie lub wyjechali za granicę. Chcemy przypominać o tym, że kiedyś tutaj żyli - dodaje Szaflarski i zapowiada inaugurację w poniedziałek nowego projektu, który ma pomóc zachować pamięć o żydowskiej społeczności tej części Podhala.

W ramach stypendium fundacji Forum Dialogu powstała strona internetowa dokumentująca historię Żydów z tego terenu. Znajdą się na niej między innymi historie rodzinne ze zdjęciami, dokumenty, indeks nazwisk przedwojennych mieszkańców, opis miejsc związanych z Żydami w mieście i relacje z działań poświęconych zachowaniu pamięci o nich. W poniedziałek 28 sierpnia w Czarnym Dunajcu odbędzie się spotkanie promujące uruchomienie nowej strony, podczas którego zostaną przedstawione szczegóły projektu.

Program obchodów 81. rocznicy zagłady Żydów z Czarnego Dunajca

Poniedziałek, 28 sierpnia:

Godz. 17 - Modlitwa i odczytanie imion i nazwisk ofiar Zagłady na cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu
Godz. 18.30 - Spotkanie z potomkami oraz prezentacja strony internetowej poświęconej historii społeczności żydowskiej z Czarnego Dunajca (sala widowiskowa CKiP w Czarnym Dunajcu, ul. Piłsudskiego 2A)
Godz. 20. Recital kantorki Ryfki Foremniak w synagodze (ul. Sienkiewicza 10)

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Organizatorzy dziękują za pomoc przy organizacji obchodów Centrum Kultury i Promocji miasta i gminy Czarny Dunajec oraz fundacji Forum Dialogu, która współfinansowała powstanie strony internetowej.

O organizatorze:

Michał Szaflarski, społecznik z Czarnego Dunajca, w 2016 roku rozpoczął coroczną akcję porządkowania cmentarza żydowskiego w swojej miejscowości, od kilku lat dokumentuje historię społeczności żydowskiej z Czarnego Dunajca. Wolontariusz projektu “Ludzie, nie liczby” i członek Sieci Forum Dialogu, finalista konkursu Nagroda POLIN 2022, aktywnie działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, od 2022 r. utrzymuje kontakt z przedstawicielami gminy Matte Asher z Izraela. Twórca cyfrowego archiwum społeczności żydowskiej z Czarnego Dunajca i współorganizator obchodów rocznicy Zagłady w Czarnym Dunajcu.

Materiały prasowe, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas