Narodowe Czytanie w Rogoźniku (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Zakopane
Clouds
20°
Wiatr: 3.852 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
21°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
21°
Wiatr: 1.08 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
21°
Wiatr: 0.396 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
22°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
21°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 49 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
54 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
11.09.2023, 16:24 | czytano: 1038

Narodowe Czytanie w Rogoźniku (zdjęcia)

Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku przenieśliśmy się w świat powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Była to już 12. edycja wydarzenia. W sobotę 9 września spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu „Nad Niemnem” w Rogoźniku – w altanie obok stadionu sportowego. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. – Nasza filia biblioteki w Rogoźniku obchodzi w tym roku 50-lecie. Poprzez zorganizowanie czytania w tej miejscowości chciałyśmy uczcić jubileusz. Dzięki uprzejmości pana sołtysa Kazimierza Zubka mogliśmy właśnie tutaj spotkać się na Narodowym Czytaniu – mówiła Iwona Faltyn, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie.
- Zgromadziliśmy się tutaj, aby wspólnie odkrywać dzieło literatury polskiej Elizy Orzeszkowej. Jest to niezwykła powieść, przenosząca nas w czasy historyczne. Jest źródłem nie tylko piękna języka, ale również mądrości i refleksji. Razem przenosimy się do świata „Nad Niemnem”, do jego malowniczych krajobrazów i skomplikowanych losów bohaterów - zaznaczyła dyrektor Gminnej Biblioteki.

Narodowe Czytanie, jest akcją propagującą znajomość literatury narodowej, której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Została zapoczątkowana w 2012 roku i objęta jest honorowym patronatem pary prezydenckiej. Eliza Orzeszkowa to jedna z najwybitniejszych polskich powieściopisarek w okresie pozytywizmu.

Podczas spotkania w altanie fragmenty powieści odczytali: Kazimierz Zubek – sołtys Rogoźnika, Danuta Hajnos – przedstawicielka Rady Sołeckiej, Monika Pacyga – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku, Robert Barczak – katecheta i bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Rogoźniku, Julia Dąbek – przedstawicielka Związku Harcerstwa, Dominika Staszel – reprezentująca czytelników dorosłych, Józefa Kuchta – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej, Wiesław Parzygnat – zastępca wójta Gminy Nowy Targ, Ewa i Krzysztof Kokotowie oraz Danuta Buła – bibliotekarz z filii w Rogoźniku. Swoją obecnością zaszczycili również Stanisław Buła – Przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ, ks. Andrzej Bukalski – proboszcz parafii w Rogoźniku, Adam Pałka – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej.
Spotkanie uświetniła występem artystka Sylwia Basta. Zaśpiewała pieśni biesiadne, a do wspólnego śpiewu włączyła się też publiczność.

Źródło: GBP Waksmund, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas