"Orawa czyta Moją Drogę do Polski" - wspólne czytanie w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 kwietnia
Imieniny: Piotra, Rity, Angeliny
Jabłonka
Clouds
14°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
14°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
11°
Wiatr: 9.144 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
64 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
29.09.2023, 11:11 | czytano: 937

"Orawa czyta Moją Drogę do Polski" - wspólne czytanie w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)

W Lipnicy Wielkiej na Placu Piotra Borowego obok Muru Orawskich Ojców Niepodległości odbyło się wydarzenie artystyczne pn. „Orawa czyta Moją drogę do Polski” w 100. rocznicę wydania pamiętnika ks. Ferdynanda Machaya. Impreza ta została zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Moja droga do Polski” sfinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie z programu Patriotyzm Jutra.

zdj. Bronisław Kowalczyk
zdj. Bronisław Kowalczyk
Otwarcia uroczystości dokonała dyrektor GBP w Lipnicy Wielkiej Stanisława Kucek witając przybyłych gości oraz zgromadzona publiczność. Następnie głos zabrał wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, zaś Robert Kowalczyk mówił o walorach literackich i historycznych pamiętnika ks. Ferdynanda Machaya. Wspomniał, że swoją książkę ks. F. Machay ukończył w Lipnicy Wielkiej 30 maja 1922 roku, a w słowie od autora napisał: "Ojczystego, polskiego języka, nigdy w szkołach nie słyszałem. Toteż pamiętnika niniejszego nie puszczam w świat, jako dzieło literackie, mogące sprostać wszystkim wymogom krytyki, lecz jako skromną jaskółkę, mającą zwiastować Rodakom istnienie zaniedbanej zupełnie i nieznanej dzielnicy, czy też zaboru czwartego Polski."

Głównym punktem imprezy było wspólne czytanie „Mojej drogi do Polski”.

Tę ważną dla polskiej Orawy publikację czytali: wójt Mateusz Lichosyt, proboszcz parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej ks. Jerzy Bargiel, kustosz Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu Lucyna Czubernat, dyrektor Muzeum–Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej Dominika Wachałowicz–Kiersztyn, Ojciec Samuel (Andrzej Węgrzyn) z Zakonu Bernardynów, kustosz Muzeum–Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górne Jadwiga Pilch, wikariusz w parafii św. Łukasza Ewangelisty ks. Mateusz Zbroja, długoletnia dyrektor Orawskiej Biblioteki Publicznej w Jabłonce Maria Łaciak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej Karolina Kowalczyk, prezes Podhalańskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy Jan Świdroń, przedstawicielka Orawskiej Grupy Teatralnej im. dra E. Kowalczyka w Lipnicy Wielkiej Dominika Żywczak, przewodnicząca Rady Młodzieżowej w Gminie Lipnica Wielka Justyna Karlak, przedstawicielka Szkoły Podstawowej Nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Murowanicy Julia Pawlak oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipnicy Wielkiej Stanisława Kucek.

Uczestnikami wydarzenia były społeczności uczniowskie ze szkół w Gminie Lipnica Wielka: Szkoły Podstawowej Nr 1 z opiekunami Edytą Karkoszką, Władysławą Moniak, Łukaszem Klozykiem; Szkoły Podstawowej Nr 2 z opiekunami Anną Cymerman, Bogusławą Hetmańską, Andrzejem Buroniem; Szkoły Podstawowej Nr 3 z opiekunami Małgorzatą Spyrką, Wojciechem Kuckiem; Szkoły Podstawowej Nr 4 z opiekunami Beatą Mastela, Bożeną Marcinek; Szkoły Podstawowej w Kiczorach z Heleną Omylak, Wiolettą Machaj; Liceum Ogólnokształcącego z opiekunami Magdaleną Dutką, Krystyną Smoleń, ks. Mateuszem Zbroją.

W czasie wydarzenia zaprezentowano fiszki historyczne na temat historii Orawy w latach 1910-1920 opracowane na warsztatach historyczno-literackich oraz etiudę filmową, stworzoną w ramach warsztatów historyczno-filmowych.

Warsztaty kulinarne pn. „Potrawy orawskie sprzed 100. lat, spisane przez Eugeniusza Sterculę” z dziećmi i młodzieżą prowadziły gaździny z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Wielkiej: Bożena Kuliga, Danuta Kidoń, Jolanta Michalak i Maria Lach.

Materiałem historycznym do powyższego działania był artykuł E. Sterculi „Potrawy ludności góralskiej w Jabłonce” z 1913 roku ( Rocznik Podhalański 2.).

Wspólne czytanie „Mojej drogi do Polski” było swoistym zaproszeniem uczestników do historycznej wędrówki śladami ks. Ferdynanda Machaya. dr Michał Wenklar napisał o ks. F. Machayu: „Dla Orawy i Spisza był – przy zachowaniu wszystkich proporcji – tym, kim dla Górnego Śląska Wojciech Korfanty. Pochodził z ziemi orawskiej. Odznaczał się wielkim patriotyzmem, umiejętnościami retorycznymi i zdolnościami organizatorskimi. Odegrał kluczową rolę w staraniach o przyznanie Polsce po I wojnie światowej północnych terenów Spisza i Orawy.” Przedstawiając losy ks. F. Machaya w szerszym kontekście historycznym, odzwierciedlimy skomplikowany proces odzyskiwania niepodległości. Uroczystość była również pięknym i oryginalnym upamiętnieniem ważnych dla historii Orawy bohaterów, działaczy niepodległościowych i społecznych.

źródło: organizatorzy, zdj. ORAVA TV – Bronisław Kowalczyk
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
JK00:13, 5 października 2023
A przecież Ferdo Machay był też Słowakiem, jak i wszyscy Orawianie, tak pisał w tej książce. Czy to również odczytali?
małolat05:14, 30 września 2023
W Lipnicy tylko takie cyrki się robi,ale dla mieszkanców nić wójt nie robi
Zwykły lipniczanin13:11, 29 września 2023
To jest towarzystwo wzajemnej adoracji/czyt. nierobów lipnickich i orawskich "co to stołki obsiadli". Aby się pokazać , że cosik robią. Biedne dzieci trzeba ze szkół zagonić -bo normalni ludzie na takie imprezy nie chodzą !!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas