Sama szyła stroje teatralne i lalki. Podarowała pieniądze na powstanie Szkoły Koronkarskiej w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 03 maja
Imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława
Jabłonka
Clouds
16°
Wiatr: 9.468 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
16°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.216 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
16°
Wiatr: 8.748 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
22°
Wiatr: 10.728 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
20°
Wiatr: 7.74 km/h Wilgotność: 68 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
14.12.2023, 15:30 | czytano: 1225

Sama szyła stroje teatralne i lalki. Podarowała pieniądze na powstanie Szkoły Koronkarskiej w Zakopanem (zdjęcia)

Helena Modrzejewska związana była mocno z Zakopanem. Mało kto wie czym się zajmowała. W Willi Oksza można było wysłuchać wykładu na temat matki chrzestnej Witkacego i fundatorki powstania Szkoły Koronkarskiej.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
- Dla Zakopanego Helena Modrzejewska, to przede wszystkim matka chrzestna Witkacego, ale też fundatorka Krajowej Szkoły Koronkarskiej. Na naszej stałej wystawie w Willi Oksza pokazujemy koronki, które zostały wykonane w Szkole Koronczarskiej dla Heleny Modrzejewskiej, czyli fundatorki szkoły - zaznacza Zofia Radwańska z działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego.

12 grudnia w filii Muzeum Tatrzańskiego - Willi Oksza można było wysłuchać prelekcji na temat Heleny Modrzejewskiej i zobaczyć archiwalne zdjęcia. O tej nietuzinkowej postaci opowiadała Katarzyna Wodarska-Ogidel z Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim Opery Narodowej.

- Mówiłam o strojach scenicznych Heleny Modrzejewskiej z perspektywy stroju aktorskiego z XIX wieku i tego jak wpływał strój na karierę aktorską - mówiła Katarzyna Wodarska-Ogidel. W trakcie wykładu można było usłyszeć jak ważnym były dodatki do strojów, w tym dodatki odbijające światło dzięki czemu występy były jeszcze bardziej atrakcyjne. - Ta pasja spowodowała, że i ona sama bardzo dużo własnej pracy wkładała w kostium.

Helena Modrzejewska wiele pracy wkłada we własnoręczne przygotowanie kreacji. Pozostałe skrawki materiałów wykorzystywała do swojego hobby, o którym mało kto wie. - Helena Modrzejewska szyła lalki. Z resztek tkanin, które zostawały po przygotowaniu stroju wykonywała całe lalki szyte z materiału, ale też robiła ubranka dla gotowych lalek porcelanowych. Te lalki były dla niej bardzo ważne. Była specjalna półka, która biegła dookoła sypialni i tam były one ustawione. Było ich dość dużo - zaznacza Wodarska-Ogidel.

- Helena Modrzejewska występowała w różnym repertuarze, gdzie bardzo dużo podróżowała z tymi samymi spektaklami. Mogła przygotować ten swój strój z całym przepychem, bo widziała ją zawsze inna publiczność. Nie musiała mieć tych strojów tak dużo, ale miała ich sporo, bo wybór ról był olbrzymi. Były takie sztandarowe role, z którymi podróżowała po całych Stanach Zjednoczonych. Ona sama dla siebie przygotowywała te stroje. Nie były one własnością teatru. Mogła je dopracować i używała ich przez wiele lat. Takim niezwykłym przykładem jak wpłynęła na pewne wizje sceniczne była rola Kleopatry. Ona była pierwszą Kleopatrą. Są zachowane elementy tego stroju w zbiorach Muzeum Krakowa i w Kalifornii - opowiada Katarzyna Wodarska-Ogidel. - Helena zrozumiała jak wielką rolę gra fotografia w autopromocji. Ilość jej przedstawień i zdjęć w konkretnym stroju z profilu i en face daje teraz możliwość badania tego stroju, bo możemy zobaczyć te szczegóły i porównać z zachowanymi strojami. Było ich bardzo dużo. Według wspomnień z jednej podróży, to miała kilkadziesiąt kufrów pełnych strojów - dodaje.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas