Ogromna impreza sportowa na lotnisku. Blisko 3 tysiące zawodników - podhale24.pl

Ogromna impreza sportowa na lotnisku. Blisko 3 tysiące zawodników

Blisko 3 tysiące młodych sportowców przybyło na nowotarskie lotnisko, by walczyć o medale mistrzostw Małopolski w biegach przełajowych. Licealiści walczyli w sztafetach, zaś indywidualnie uczniowie z podstawówek i gimnazjów. Tak dużej sportowej imprezy w Nowym Targu jeszcze nie było.

- Rekord frekwencji - mówi organizator Stanisław Mrowca. – W porównaniu z poprzednimi latami doszły nam dwie grupy zawodników i zawodniczek z licencjami. To powiększyło liczbę startujących, a zawody trwały od 10 do 16 godziny. W jednej grupie wiekowej w Igrzyskach stanęło na starcie aż 119 zawodników. Sędziowie mieli mnóstwo roboty, bo zacięta walka była do ostatnich metrów. Przed metą były przepychanki, niektórzy zawodnicy leżeli. Nas cieszy, że młodzi sportowcy z Podhala stawali na podium. Wywalczyli pięć złotych medali i cztery w kolorze srebrnym.
Rywalizacja rozpoczęła się od sztafet dziewcząt. Świetny początek zrobiły podopieczne Ewy Kolasy z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego z Nowego Targu. Od startu były blisko czołówki i liczyły się w walce o medale.

Świetną dziewiątą zmianę dała Urszula Tokarczyk. Pobiegła fantastycznie i wyprowadziła sztafetę na pierwsze miejsce. Przekazała pałeczkę Aleksandrze Misiurze, która w mistrzostwach powiatu taktycznie rozwiązała bieg. Schowana za prowadzącą na ostatnich 100 metrach zaatakowała i z blisko 30 metrową przewagą dotarła do mety. – Tym razem taktyka była inna. Ola od początku przejęła inicjatywę i nie oddała jej do mety – powiedział Piotr Jabłoński.
Jego chłopcy nie stanęli na podium, zajęli piąte miejsce, ale…- Pobiegli bardzo dobrze. O 30 sekund pobiegli szybciej niż w poprzednim roku – powiedział.

Miano najlepszej drużyny wywalczyły: Alicja Czyszczoń, Karolina Dąbrowska, Weronika Florek, Justyna Jachera, Aleksandra Misiura, Joanna Rypel, Julia Sproch, Julia Szymusiak, Urszula Tokarczyk i Magdalena Ziemianek.
Męska ekipa „Goszcza” biegała w składzie: Dariusz Bednarczyk, Bartłomiej Chowaniec, Gabriel Duda, Maciej Fryźlewicz, Damian Handzel, Kamil Jaworski, Maciej Jeziorczak, Wojciech Trojnarski, Szymon Waksmundzki, Adrian Wojtaszek, Krzysztof Zarębczan.

Wicemistrzowie powiatu nowotarskiego - I LO Rabka (dziewczęta) i ZSO nr 2 Nowy Targ (chłopcy), zajęli odpowiednio piąte i dwunaste miejsce. Przedstawiciel powiatu tatrzańskiego – Zespół Szkól Budowlanych z Zakopanego - rywalizował tylko z chłopakami i sklasyfikowany został na 24 pozycji.

Drugi złoty medal mistrzostw dla naszego regionu wywalczył Szymon Celej z SP 10 Zakopane, w roczniku 2005. W tejże grupie wiekowej na czwartej pozycji zmagania ukończył Dominik Paniak (Ciche 1), a dziewiąty był Piotr Floryn (Czerwienne). Rówieśniczki – Patrycja Czyszczoń i Natalia Nowak (obie Ciche 1) – uplasowały się na miejscach 5 i 6.
W roczniku 2004 w pierwszej dziesiątce na szóstym miejscu, znalazł się Szymon Baranowski z Witowa. Najbardziej z jego sukcesu cieszył się Roman Baran, znany sędzia piłkarski, który trenuje grupę. Wyściskał i wycałował chłopaka.
W roczniku 2003 srebrny medal zdobył Patryk Janczy (Sromowce Wyżne), na piątym miejscu finiszował Dominik Hebda (Tylmanowa).

Trzy złote medale dla gimnazjalistów. W roczniku 2001 na najwyższym stopniu podium stanęła Monika Jama ze Szczawnicy, w tej samej kategorii wiekowej wśród chłopców srebrny krążek zawisł na szyi Daniela Siedlaczyka (Maniowy).

W roczniku 2002 na najwyższym stopniu podium stanął Mateusz Szwajnos (Ciche 2), a jego rówieśniczka szkolna Dominika Mulica wywalczyła wicemistrzostwo województwa.

Srebrny medal w kategorii dziewcząt urodzonych w 2000 roku zdobyła Patrycja Karciarz (Biały Dunajec), a Mateusz Buka (Raba Niżna) okazał się najszybszy z swoim roczniku.