Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu uczestniczą w programie „Szkoła Dialogu” - podhale24.pl
Środa, 01 maja
Imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.388 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 11.88 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
01.12.2013, 12:31 | czytano: 3039

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu uczestniczą w programie „Szkoła Dialogu”

Uczniowie klasy 2 d I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu, wspierani przez wolontariuszki Forum Dialogu Między Narodami z Warszawy biorą udział w programie „Szkoła Dialogu”.

arch. szkoły
arch. szkoły
To program edukacyjny przygotowany i realizowany przez wspomnianą Fundację , którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.

Oparty jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci. Uczniowie uczestniczący w projekcie poznają historię własnej miejscowości. Odkrywają historię przedwojennej ludności żydowskiej oraz samodzielnie przygotowują projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Celem programu i zadaniem dla uczniów jest przeprowadzenie przygotowanej przez siebie wycieczki dla samodzielnie określonej grupy, np. swoich koleżanek i kolegów ze szkoły. Trenerzy pilotują przygotowania, udzielając uczniom wsparcia. Opiekunem szkolnym projektu jest Pani Aneta Borkowska.

W ramach projektu odbyła się seria warsztatów z trenerkami Fundacji. Na dwóch pierwszych warsztatach pogłębiali wiedzę dotyczącą kultury, religii i obyczajów Żydów, a także poznawali historię ich życia w Nowym Targu. Zadaniem ‘domowym’ dla klasy było przygotowanie dla trenerek wycieczki próbnej pt. „Śladami nowotarskich Żydów” oraz spotkania z osobą zajmującą się tą tematyką w naszym mieście lub regionie.

W ramach trzeciego warsztatu uczniowie kl.2 d oprowadzili trenerki po wybranych przez siebie miejscach Nowego Targu związanych przed II wojną światową z liczną społecznością żydowską, opowiadając jednocześnie o jej życiu przed, w czasie i po Zagładzie. Po powrocie do szkoły odbyło się spotkanie z zaproszonym gościem – Karoliną Panz – m.in. stypendystką Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, która realizuje projekt odtworzenia losów poszczególnych żydowskich mieszkańców Nowego Targu i opisanie lokalnej historii Zagłady poprzez te losy. Jest to możliwe dzięki zachowanej i niedawno przez Nią odnalezionej Kartoteki Żydów z Nowego Targu zawierającej karty rejestracyjne wszystkich żydowskich mieszkańców miasta, aktualizowanej do lipca 1942 roku oraz wspomnieniom Ocalonych np. goszczącej w kwietniu br. w Nowym Targu Janet Applefield. Pani Panz przedstawiła w formie prezentacji losy rodziny Singerów i odpowiedziała na wiele pytań uczestników projektu, wzbogacając ich wiedzę.

Na czwartym warsztacie podsumowany został dotychczasowy dorobek drugoklasistów oraz trenerki nakreśliły schemat przygotowania sprawozdania z realizacji projektu, który weźmie udział w ogólnopolskim konkursie Fundacji.

W chwili obecnej klasa 2d oprowadza swoje koleżanki i kolegów (ostatnio we wtorek 26.11) szlakiem miejsc związanych z żydowskimi mieszkańcami Nowego Targu, przygotowuje stronę internetową przygotowanej przez siebie wycieczki oraz zaangażowała się w projekt edukacyjny Burmistrza Miasta i PPWSZ pt. „Żyli wśród nas – odkrywanie historii ludności żydowskiej Podhala”. I nie są to z pewnością ostatnie działania naukowe klasy 2d.

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas