Poranek i popołudnie z Naukowcami w Niedzicy - edycja 2016 - podhale24.pl
Wtorek, 30 kwietnia
Imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii
Rabka Zdrój
Clouds
15°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
14°
Wiatr: 9.684 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
Wiatr: 7.92 km/h Wilgotność: 75 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
10.02.2016, 21:53 | czytano: 728

Poranek i popołudnie z Naukowcami w Niedzicy - edycja 2016

„Żadna forma istnienia, w tym także życie ludzkie nie byłaby możliwa bez energii” – takimi słowami rozpoczął się wykład dr hab. Magdaleny Dudek podczas tegorocznej edycji „Poranku i popołudnia z Naukowcami 2016”, zorganizowanego przez ZEW Niedzica S.A.

Całodniowe święto nauki w Niedzicy, obfitowało w wydarzenia. Zaplanowane na cały dzień wykłady oraz warsztaty laboratoryjne, prowadzone przez wykładowców i studentów Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, poprzedziły prezentacje prac konkursowych, przygotowanych przez uczestniczących w Akademii Młodego Energetyka (AME) uczniów klas 5 szkół w Krościenku, Grywałdzie, Krośnicy, Kacwinie, Trybszu, Łapszach Niżnych i Niedzicy.

W jury oceniającym przygotowane przez młodzież prace konkursowe zasiedli: Pani Danuta Podlewska – Przewodnicząca Komisji Konkursowej, Pani Magda Wojtarowicz – reprezentująca portal Pieniny.info, Pani Krystyna Milaniak – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niedzicy oraz Pan Ryszard Wojtarowicz – Wicewójt Gminy Krościenko.

Zgodnie z decyzją Jury, równoległe I miejsce w konkursie zdobyły uczennice z Kacwina: Agnieszka Pietruś, Maria Piwowarczyk, Ola i Alicja Rak i Julia Woleńska oraz uczniowie z Krościenka: Patrycja Gabryś, Agnieszka Potaśnik, Małgosia Szerszeń i Kacper Koper. III miejsce wywalczyła szkoła w Trybszu, którą reprezentowali: Bartek Budz, Michał Mataniak, Sabina Pawlica, Bartek Słowik i Gabriela Turkot. Specjalne wyróżnienie Inżynierów ZEW Niedzica S.A. otrzymały szkoła w Trybsz za projekt katapulty wikingów oraz szkoła w Niedzicy za projekt trebusza.

Poza oceną prezentowanych prac uczniów, ogłoszono również wyniki konkursu na filmik o Patronie Grupy – Henryku Niewodniczańskim. Zwyciężył film „Henio”, którego twórcami byli: Patrycja Gabryś, Kacper Koper, Agnieszka Potaśnik, Gosia Szerszeń - ze szkoły podstawowej w Krościenku.Wszyscy uczestnicy konkursów uhonorowani zostali nagrodami, które wręczał Prezes Zarządu ZEW Niedzica S.A. – Grzegorz Podlewski.

Po części konkursowej, uczestników spotkania zaproszono na wykład dr hab. Magdaleny Dudek „Energia i Świat w XXI wieku”. Czuwająca nad wysokim, merytorycznym poziomem wydarzenia Pani dr. Dudek, wprowadziła uczestników w zagadnienia związane z pozyskiwaniem energii, zarówno w sposób konwencjonalny, jak i ekologiczny.

Prawdziwe laboratorium uruchomiono po wykładzie. Specjalnie przygotowane na tą okazję stanowiska badawcze, obsługiwane przez Doktorantów i Studentów AGH do udziału, w których zaproszono młodych mieszkańców naszego regionu, skupiły się na następujących tematach:

1. Ogniwa zasilane owocami  - A co to takiego?
2. Energia wiatrowa.  Jak zrobić elektrownię wiatrową?
3. Fotowoltaika.
4. Maszyna parowa – sapie dyszy uff!!
5. Ekologiczne pojazdy w Niedzicy, czemu nie ?
6. Elektrownia jądrowa nie taki straszny diabeł  jak go malują

Honorowym gościem ”Poranku i popołudnia z Naukowcami” był Dziekan Wydziały Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej - prof. dr hab. Wojciech Suwała – oficjalny Patron Akademii Młodego Energetyka.

W drugiej części dnia dedykowanej młodzieży szkół podstawowych, która nie bierze udziału w AME, wzięli udział uczniowie ze szkół w Ostrowsku, Krościenku, Grywałdzie, Krośnicy, Gronkowie i Szlembarku, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie elektrowni. W sumie siedzibę Akademii odwiedziło w tym dniu 120 dzieci.

To już trzecie tego typu spotkanie z Naukowcami Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa, którego organizatorem jest ZEW Niedzica S.A. Dwa poprzednie wydarzenie miały miejsce w roku ubiegłym. Celem jaki przyświeca tej inicjatywie jest przede wszystkim wprowadzenie uczniów w zagadnienia związane z czystą energią, możliwościami jej wytwarzania oraz użytkowania w życiu codziennym.

ZEW Niedzica S.A. jako gospodarz jeziora czorsztyńskiego ale przede wszystkim świadomy i odpowiedzialny przedsiębiorca, podjął wyzwanie, jakim jest zaangażowanie się w działania edukacyjne dla dzieci, w tym głównie z terenów okolicznych gmin. Korzystając ze współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce ale także bazując na wiedzy własnych pracowników – wysoko wykwalifikowanych inżynierów - Spółka stara się poprzez Akademię Młodego Energetyka czynnie uczestniczyć w edukacji i wzroście świadomości ekologicznej młodego pokolenia.

Kolejne, bezpłatne spotkanie z Naukowcami, na najwyższej zaporze ziemnej w Polsce, zaplanowano na 5 marca br. Już dziś zainteresowane szkoły podstawowe mogą zgłaszać chęć swojego udziału , kierując wiadomość na adres: natalia.niemiec@niedzica.pl. Nabór zakończy się w dniu 1 marca br. albo po wyczerpaniu wolnych miejsc. Wydarzenia organizowane w ramach Akademii Młodego Energetyka śledzić można na profilu www.facebook.com/zewniedzica


Anna Sinko, ZEW Niedzica
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas