Piątek, 13 grudzień 2019, Imieniny: Łucji, Otylii, Włodzisławy
Rabka Zdrój i okolice
Snow
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 80
Snow
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 80
Snow
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 80
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 60
Snow
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 80
Snow
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 80
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Bardzo dobra
08.04.2016, 23:13 | czytano: 862

„O cukrzycy słów kilka…” czyli Światowy Dzień Zdrowia w Nowym Targu zorganizowany przez II LO i ZSZ Nr 5

arch. szkoły

NOWY TARG. Na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 odbyła się akcja profilaktyki zdrowia dotycząca prewencji cukrzycy typu drugiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez II Liceum Ogólnokształcące oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową Nr 5.

Uczniowie tych dwóch szkół uczestniczyli wspólnie w warsztatach kulinarnych, przygotowując dania odpowiednie nie tylko dla osób z zaburzoną gospodarką węglowodanową, ale mające także zastosowanie w przeciwdziałaniu chorób o podłożu metabolicznym. Te niecodzienne zajęcia prowadzone przez nauczycielki technologii gastronomicznej -Panie: Monikę Drożdż, Urszulę Szroborz, Elżbietę Gil i Małgorzatę Zarębczan, odbyły się w środę oraz czwartek, dzięki czemu skorzystało z nich kilkudziesięciu uczniów. Jest sprawą niezwykle istotną aby młodzi ludzie potrafili samodzielnie sporządzać potrawy korzystne dla ich zdrowia.

Każda osoba, która przyszła na spotkanie w SOSW miała okazję zmierzyć w punkcie Maltańskiej Służby Medycznej poziom przygodnej glikemii, dokonać pomiaru masy ciała, spróbować potraw odpowiednich dla diety cukrzycowej, porozmawiać z podologami o prawidłowej pielęgnacji stóp, zasięgnąć porad żywieniowych u dietetyków oraz przedyskutować ze specjalistami rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej bezpiecznej dla swojego stanu zdrowia.

Instruktor zajęć ruchowych - Katarzyna Wójcik oraz trener personalny - Mateusz Buławski w sposób profesjonalny instruowali uczestników akcji pod kątem prawidłowego wykonywania ćwiczeń fizycznych. W kolejnej części wydarzenia uczestnicy spotkania wysłuchali wykładów dotyczących cukrzycy typu drugiego, jej prewencji oraz powikłań. Honorowy Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Andrzej Bauman opowiedział o wczesnych i niepokojących objawach cukrzycy, na które warto jest zwrócić uwagę oraz przedstawił obecną sytuację epidemiologiczną cukrzycy typu drugiego w Polsce. Warto wiedzieć, że w naszym kraju choruje prawie 3 mln osób, z czego niemal jedna trzecia nie jest świadoma swojego stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o konieczności wykonywania badań profilaktycznych.

Specjalista podolog, Aneta Kowalczyk z Centrum Podologicznego w Nowym Targu zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę na prawidłową pielęgnację stóp i konsekwencje nieodpowiedniego postępowania w ich leczeniu, które u osób dotkniętych cukrzycą mogą zakończyć się amputacją kończyny. Warto mieć świadomość, że podolog zajmuje się w sposób kompleksowy zdrowiem stóp począwszy od wykonywania badań profilaktycznych poprzez specjalistyczne zabiegi, na doborze obuwia skończywszy - a dzięki należytej opiece diabetyk może uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych.
Kolejne wykłady, prowadzone przez dietetyków z Polskiego Towarzystwa Dietetyki i Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków, poświęcono roli prawidłowego żywienia w prewencji i leczeniu cukrzycy typu drugiego. Magdalena Cygan przedstawiła aktualne zasady prawidłowego żywienia oraz w niezwykle przystępny sposób uwrażliwiła obecnych na spotkaniu na problem cukru ukrytego w produktach spożywczych. Okazuje się, że statystyczny Polak zjada w ciągu jednego roku ok. 47 kg cukru!

Wojciech Pajerski wyjaśnił zagadnienie indeksu glikemicznego i jego zastosowania w doborze produktów spożywczych. W krótkim podsumowaniu ujął najważniejsze zagadnienia związane z profilaktyką cukrzycy typu drugiego oraz konieczności podejmowania działań edukacyjnych.

Podczas spotkania uczennica Publicznego Gimnazjum im. ks. Prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy, Justyna Zachwieja, została nagrodzona za zajęcie pierwszego miejsca w organizowanym równolegle konkursie dla uczniów gimnazjów na plakat dotyczący profilaktyki cukrzycy typu drugiego. Justyna otrzymała atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz wygrała dla swojej klasy zajęcia z dietetykiem z Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz portal mojacukrzyca.org Złotym Sponsorem akcji była firma Kcalmar (http://www.kcalmar.com/) proponująca wykorzystanie nowoczesnych technologii w dbałości o zdrowie. Dzięki tego typu rozwiązaniu i zastosowaniu aplikacji, każdy pacjent może skorzystać całkowicie bezpłatnie z diety opracowanej przez specjalistów dietetyki.

Serdeczne podziękowania od Organizatorów należą się Partnerom wydarzenia: Przychodni Medycyny Rodzinnej w Nowym Targu, nowotarskiej filii Centrum Podologicznego oraz Maltańskiej Służbie Medycznej , a także Sponsorom: książKawiarni Rezerwat, Pani Katarzynie Wójcik (Fitness&Fun), Panu Mateuszowi Buławskiemu (Masażysta i Trener personalny), Sklepowi „Kocham Cię Mamo”, firmom: Roche oraz BD.

Uczestnicy wydarzenia w anonimowej ankiecie opowiedzieli się jednoznacznie o konieczności podejmowania tego typu inicjatyw celem podnoszenia świadomości społeczeństwa w obszarze profilaktyki zdrowia. Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia inicjatywa tego typu otwarta dla mieszkańców naszego regionu.

Pomysłodawcami oraz koordynatorami tego przedsięwzięcia była Elżbieta Buławska – pedagog z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Wojciech Pajerski - dietetyk i nauczyciel II LO działający przy olbrzymim zaangażowaniu Dyrektor ZSZ Czesławy Królczyk oraz Beaty Tarnowskiej - Dyrektor II LO.

źródło: II LO w Nowym Targu
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij