Obchody 11 listopada w ZSPiG w Szaflarach - podhale24.pl
Niedziela, 19 maja
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Szczawnica
Clouds
16°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
17°
Wiatr: 2.592 km/h Wilgotność: 45 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
10.11.2016, 20:08 | czytano: 635

Obchody 11 listopada w ZSPiG w Szaflarach

8 listopada ZSPiG w Szaflarach świętował 110 rocznicę urodzin patrona szkoły – Augustyna Suskiego. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji zamordowanego w Auschwitz bohatera II wojny światowej. Po powrocie do szkoły uczniowie obejrzeli akademię z okazji zbliżającej się 98 rocznicy odzyskania niepodległości.

arch. szkoły
arch. szkoły
"Akademia w tym roku miała charakter patriotyczno-regionalny postanowiliśmy bowiem przedstawić w niej udział górali podhalańskich we wszystkich możliwych wydarzeniach historycznych w których ważyły się losy narodu. Chcieliśmy uczcić lokalnych działaczy niepodległościowych, inteligencję działającą na Podhalu oraz zwykłych ludzi którym nie obce były losy ojczyzny. Wspomnieliśmy udział górali w legendarnych zmaganiach z Tatarami i Szwedami oraz ich obecność w historycznych wydarzeniach Powstania Chochołowskiego i Wiosny Ludów. Przywołaliśmy także kwestie przysłowiowej „Galicyjskiej Biedy” i związanej z nią emigracji zarobkowej Podhalan. Przy herbatce u Chałubińskiego zasiadła kulturalna elita kraju a następnie pojawili się na scenie góralski generał – Andrzej Galica i znany tylko lokalnie wójt Szaflar z czasów II wojny światowej, który wspominał opisane w pamiętniku działania wojenne w których w młodości uczestniczył. W regionalnej części akademii wzięli udział bez mała wszyscy uczniowie klasy III B gimnazjum oraz 3 osoby z klas I i II gimnazjum" - relacjonuje Katarzyna Fiedler.

Na scenie pojawili się: pierwszy zakopiański proboszcz – ks. Józef Stolarczyk, Wojciech Kamiński, Jan Matejko, Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, gen. Andrzej Galica, Henryk Sienkiewicz, Helena Modrzejewska, Jan Krzeptowski-Sabała.
Akademię okrasiły regionalne utwory muzyczne – góralskie śpiewki i ballady oraz utwory muzyczne grane przez uczniów: na akordeonie - przez Karolinę Fąfrowicz oraz n a skrzypcach i basach podhalańskich – przez Kamila Dzieżęgę, Emilię Stopkę, Wiktorię Sąder i Wojciecha Mrowcę.

Po części regionalnej zaprezentowały się na scenie dziewczynki z Kabatinek pod kierownictwem p. Agnieszki Zając przedstawiły utwory: „Hej Panienki” oraz „Wojenko, wojenko” .

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
sus20:12, 15 listopada 2016
To szkoła nie wie ,że 110 rocznica urodzin patrona będzie za rok...no chyba, że całe następne 12 miesięcy będą świętować. Ej ludzie,ludzie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas