„Bezpiecznie w górach” – zajęcia praktyczne - podhale24.pl
Sobota, 4 maja
Imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza
Czarny Dunajec
Clouds
11°
Wiatr: 0.936 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
11°
Wiatr: 0.792 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
12°
Wiatr: 1.26 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
70 %
Nowy Targ
96 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
27.11.2016, 20:29 | czytano: 2132

„Bezpiecznie w górach” – zajęcia praktyczne

Dzień 24 listopada dla uczniów klas IV, VI Szkoły Podstawowej w Ostrowsku był pewnego rodzaju egzaminem znajomości zasad zachowania się w górach, orientacji w terenie, umiejętności pracy z mapą.

arch. szkoły
arch. szkoły
Tego dnia grupa młodych turystów wraz z trzema opiekunami pod czujnym okiem przewodnika Agnieszki Szymaszek udali się do jednej z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych dolin tatrzańskich. W XIX wieku Dolina Kościeliska była poważnym ośrodkiem hutniczym - w okolicznych górach wydobywano najpierw rudy metali kolorowych, głównie srebra, potem żelaza. Wycieczka edukacyjna rozpoczęła się od wędrówki wzdłuż potoku Kirowa Woda, który jest jednym ze źródłowych potoków Czarnego Dunajca. W trakcie zajęć uczniowie poznali nazwy wąskich bram z twardych skał dolomitowych – Brama Kantaka, Brama Józefa Ignacego Kraszewskiego. Na szlaku uczniowie poznawali oznaczenia szlaków, nazwy ścieżek, dolin, treść tabliczek informujących o zagrożeniach lawinami. Na skraju Polany Stare Kościeliska poznali historię kapliczki, przez turystów nazywaną Zbójnicką, ale tak naprawdę wybudowaną przez górników.

Ciekawostką okazało się Lodowe Źródło, stanowiące jedną z osobliwości przyrodniczych Doliny Kościeliskiej: woda w nim ma ledwie 4 stopnie, a wypływa trzema strumieniami w różne strony. Następnie młodzi wędrowcy dotarli do rozległej i pięknej widokowo Polany Pisanej. Tu przewodnik zaplanował zadania z mapą. Wszystkie grupy bez najmniejszego problemu poradzili sobie z nimi. Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się w kierunku żółtego szlaku do Wąwozu Kraków. Pięknie ukształtowany wąwóz przypominał wąskie uliczki krakowskiej starówki, stąd też okolicznym turniom nadawali nazwy, wiążące się z tym miastem i jego legendami: Ratusz, Saturn, a niewielka jaskinia nosi nazwę Smocza Jama. Jednak dla szóstoklasistów był to wąwóz, który musieli pokonać bohaterowie „Hobbita”. Po udanej sesji zdjęciowej na tle wąwozu uczestnicy wycieczki udali się w drogę powrotną.

Zajęcia i przejazd były finansowane z budżetu państwa w ramach realizacji Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – Bezpieczna+

źródło: szkoła
Reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas