Sobota, 26 maj 2018, Imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny
Zakopane i okolice
niewielkie zachmurzenie
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 99%
płatki mgły
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 95%
płatki mgły
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 99%
pogodnie
11°
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 95%
deszcz
14°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 90%
niewielkie zachmurzenie
10°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 83%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
21.04.2017, 12:43 | czytano: 438

Kurs na południowy wschód czyli uczniowie II LO na wymianie w Rumunii (zdjęcia)

arch. szkoły

Kontynuując nasze cykliczne wymiany międzynarodowe w celu poszerzania wiedzy i rozwijania osobowości uczniów poprzez kontakty z jak najszerszym wachlarzem kulturowych inspiracji, w tym roku znów natknęliśmy się na język z grupy romańskich – w zeszłym były to: egzotyczny kataloński oraz hiszpański. Język ten jest specyficzny - brzmi czasami jak hiszpański,, włoski lub francuski, jednakże sąsiedztwo języków słowiańskich zdradzają takie słowa jak "da”, ”nevastă”, ”duh” lub "mamałyga" - tak, to język rumuński.

Oprócz językoznawczych odkryć, uczniowie naszego liceum, będąc gośćmi swoich rumuńskich rówieśników, doświadczyli niesamowitej ich gościnności, dzięki której mogliśmy zwiedzić takie miejsca jak: Bukareszt, Sibiu czy Karpaty Rumuńskie.
W miejscowości, której zamieszkaliśmy - Titu, odwiedziliśmy tutejsze placówki oświatowo-kulturalne oraz zostaliśmy ugoszczeni przez Burmistrza Miasta, który ufundował nam wejście na lokalny basen.

Dopełnieniem wrażeń estetyczno-kulturalnych była możliwość skosztowania specjałów kuchni rumuńskiej. Przypuszczam, iż każdy z nas będzie pamiętał smak mamałygi oraz sarmali, których sekretnym i decydującym o specyficznym aromacie składnikiem są kiszone liście winogron. Jako zwieńczenie naszych zmysłowych doznań i clou sensualnych percepcji ostatniego dnia pobytu w „kraju Draculi” , niezapomnianym wydarzeniem będzie także obiad w przepięknej restauracji w Bukareszcie przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego.

Z niecierpliwością oczekujemy ponownego spotkania w maju – tym razem jako gospodarze w naszym kraju.

Edyta Kula II LO w Nowym Targu
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij