Sobota, 23 marzec 2019, Imieniny: Oktawiana, Pelagii, Zbisława
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Fog
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Fog
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 100
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 86
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
08.08.2018, 18:10 | czytano: 1868

Sokół 1908 - 2018 - 110-lecie istnienia budynku Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu

Rok 2018 jest szczególnym nie tylko dla naszej Ojczyzny, która odzyskała 100 lat temu niepodległość, ale i dlatego, że 15 sierpnia 110 lat temu uroczyście został poświęcony i oddany w użytkowanie Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” budynek przy placu Słowackiego 13 – obecna siedziba Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana.

Jest to gmach, z którym miało związek wiele wydarzeń kulturalnych i historycznie ważnych dla rodzącej się świadomości patriotycznej i idei wolnościowych w Nowym Targu.

ZS nr 1 stał się spadkobiercą dziedzictwa Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" poprzez zajmowany budynek i kształci młodzież w myśl słów patrona Władysława Orkana: „Wróć braciom coś wiedzą zdobył”, dba o jej intelekt, tężyznę fizyczną, wykształcenie obywatelskie i patriotyczne.

W związku z tym Dyrekcja, nauczyciele oraz cała społeczność Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana chcą tę okrągłą rocznicę, tę „historyczną chwilę” w dziejach Nowego Targu wyeksponować na tle innych, organizując szereg wydarzeń.

Jesteśmy przekonani, że tak ważne wydarzenie - jak celebracja rocznicy powstania wspaniałej budowli "Sokół" (łatwo identyfikowalnej w środowisku lokalnym) w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę zapisze się w historii - jak wiele wydarzeń ważnych dziejowo, a związanych z miejscem przy placu Słowackiego 13.

W programie obchodów m.in.: wykłady, prelekcje; 15 sierpnia 2018 r. uroczysta msza św. w Kościele Św. Katarzyny o godz. 12.30, odnowienie poświęcenia szkoły dokonane przez proboszcza ks. Zbigniewa Płachtę, pamiątkowe zdjęcie wszystkich Sokołów i ich sympatyków (zaproszonych gości, pracowników, uczniów) na wzór fotografii z 1908 r.; posadzenie „Dębu wolności” (upamiętniającego jednocześnie 110 rocznicę oddania w użytkowanie budynku "Sokół" i 100-lecie odzyskania niepodległości); narodowe czytanie "Przedwiośnia" S. Żeromskiego; dostojne i patetyczne w swej wymowie akademie z okazji: 11 listopada oraz dnia patrona szkoły - Władysława Orkana w 143 rocznicę urodzin.


Program obchodów 15 sierpnia 2018 roku:

12.30 uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej; przejście z pocztem sztandarowym pod gmach Sokoła; pamiątkowe zdjęcie na wzór wykonanego 15.08.1908 r.; posadzenie „Dębu wolności” upamiętniającego rocznice: 110-lecia poświęcenia budynku ZS nr 1 i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę;

Wydarzenie uzyskało pozwolenie na korzystanie z logo Niepodległa - jest to "Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości".

Wśród honorowych patronów obchodów są: Starosta Powiatu Nowotarskiego - p. Krzysztof Faber, Burmistrz Miasta Nowy Targ - p. Grzegorz Watycha, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" oddział Zakopane, Związek Podhalan, Galeria Sztuki BWA "Jatki" oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Patronat medialny: Podhale 24

Plakaty i materiały graficzne dotyczące rocznicy wykonała Beata Górka - adeptka zawodu technik grafiki i poligrafii cyfrowej w Zespole Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu.

źródło: szkoła
najnowsze informacje
komentarze
czester20:43, 16 sierpnia 2018
@ okejne:
U większości cywilizacji przedchrześcijańskich istniał strach, że złe moce nie mogąc co prawda zabić wszystkich użytkowników budowli, przynajmniej starają się zabić jej pierwszego użytkownika; dlatego wręcz proszono lokalnych szamanów, druidów, etc. aby odprawiali czary, święcili, kropili, dymili, a na koniec jako pierwsi weszli do nowo zbudowanego obiektu.

@ BAjAR:
Kraj faktycznie jest chory i dokonuje się w nim wielki cywilizacyjny regres, tym bardziej widoczny gdy inne kraje obok nas idą szybkimi krokami naprzód i intensywnie się rozwijają (Polska natomiast pogrąża się w atawistycznych rytuałach, które w 21 wieku mogą jedynie śmieszyć).
BAjAR12:18, 12 sierpnia 2018
@okejne
Na szczęście nie wszyscy jeszcze krzyżem leżą w tym chorym kraju.
okejne13:10, 9 sierpnia 2018
Swięto budynku w cywilizacji chrześcijańskiej?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij