Wtorek, 07 lipiec 2020, Imieniny: Estery, Metodego, Kiry
Szczawnica i okolice
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 45
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 45
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 45
Clouds
18°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 63
Rain
18°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 59
Clouds
18°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 45
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
30.06.2020, 19:41 | czytano: 476

Kadetki z PLO dla Młodzieży w Nowym Targu w gronie laureatów historycznego konkursu ogólnopolskiego (zdjęcia i filmy)

arch. szkoły

W IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii” organizowanego przez Komendę główną Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej kadetki Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży Danuta Malacina i Klaudia Szubryt (pierwszy zespół) oraz Julia Komeprda, Wiktoria Nowak i Sabina Kamińska (drugi zespół) swoimi opracowaniami, filmami odnośnie policjantów Policji Państwowej wywalczyły tytuł laureatek.

Danuta i Claudia opracowały postać policjanta Zygmunta Czopka natomiast Julka, Wiktoria i Sabina zajęły się postacią Antoniego Matykiewicza. Obydwaj wybrani bohaterowie są ofiarami zbrodni katyńskiej. Opiekunem merytorycznym z ramienia szkoły był mjr Krzysztof Tekiel. W poprzednich trzech edycjach kadeci z naszego liceum również byli w gronie laureatów.

Konkurs ten składał się z trzech elementów. Należało wybrać bohatera tzn. policjanta Policji Państwowej w okresie II RP lub pełniącego służbę w tzw. „granatowej policji” w okresie II wojny światowej, który swoimi czynami dowiódł, że nie sprzeniewierzył się Rocie Ślubowania i w okresie wojny pomagał ludności, współpracował ze zbrojnym podziemiem, odnaleźć członków jego rodziny, przeprowadzić z nimi wywiad i stworzyć film. Kolejnym etapem było odnalezienie miejsca pamięci poświęconego wybranemu bohaterowi, a ostatnim elementem było przeprowadzenie żywej lekcji historii poza macierzystą szkołą. Podczas lekcji należało przedstawić rys historyczny powstania formacji w której służyli wybrani bohaterowie oraz przedstawić swojego bohatera.

W poprzednich trzech edycjach laureaci konkursu zwiedzali, Litwę, Łotwę, Białoruś, Ukrainę i Rosję. Byli w miejscach pamięci poświęconych ofiarom zbrodni katyńskiej oraz zwiedzali zabytki. Byli w Moskwie, Wilnie, Mińsku, Lwowie, Kijowie, Katyniu, Twerze, Miednoje i wielu, wielu innych miejscach. W tym roku w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną wyjazdu edukacyjnego niestety nie będzie. Laureaci otrzymają bardzo wartościowe wydawnictwa książkowe.

Film Julii, Wiktorii i Sabiny:


Flm Danuty i Claudii

źródło: szkoła
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij