Piątek, 27 listopad 2020, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Jabłonka i okolice
Fog
-4°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Fog
-3°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Fog
-3°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-0°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-3°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 89
Fog
-7°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
17.11.2020, 18:58 | czytano: 642

Dzieci z Podwilka stanęły "Do Hymnu"

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Jadwigi Królowej w Podwilku w Ogólnopolskim Konkursie „Do Hymnu" dla Szkół Podstawowych, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury z siedzibą w Warszawie, zdobyła pierwsze miejsce w województwie małopolskim.

To była już 3. edycja ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych Do Hymnu. Mimo epidemii udało się doprowadzić do finału i wyłonienia zwycięzców konkursu. Nabór miał miejsce w listopadzie 2019 r. - zgłosiło się ponad 500 szkół, z których 300 zostało zakwalifikowanych do konkursu.

W grudniu zorganizowano po raz pierwszy warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli przygotowujących uczniów do występów. Przesłuchania miały miejsce wiosną br., ale ze względu na epidemię zostały przerwane, a następnie wznowione jesienią – po przywróceniu funkcjonowania szkół.

Przesłuchano 136 szkół z 12 województw (w czterech nie udało się ich przeprowadzić), w których wzięło udział 18 tysięcy dzieci. Szkoły, które zgłosiły chęć udziału, a nie mogły zostać przesłuchane, będą miały pierwszeństwo udziału w kolejnej edycji konkursu.

Oprócz pieśni, które co roku stanowią trzon repertuaru, w tej edycji dodano „Marsz Pierwszej Brygady” dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Zwycięzców wyłoniła komisja konkursowa, złożona ze znakomitych pedagogów, profesorów uczelni muzycznych, autorytetów polskiej chóralistyki. Przewodniczącym komisji konkursowej jest Krzysztof Kozłowski, a jurorami głównymi: prof. Anna Domańska, prof. Wioletta Miłkowska, Krystyna Pałyga-Stańczak, prof. Aleksandra Paszek-Trefon, prof. Małgorzata Nowak, prof. Dariusz Dyczewski, prof. Roman Grucza, prof. Wiesław Delimat, prof. Wojciech Maciejowski i prof. Grzegorz Oliwa.

Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne w wysokości: 20 tys. zł (I miejsce), 15 tys. zł (II miejsce) i 10 tys. zł (III miejsce), a zwycięzcy wojewódzcy – po 5 tys. zł.

I miejsce
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie, która uzyskała 89,5 pkt. (woj. wielkopolskie)

II miejsce
Szkoła Podstawowa nr 2 im. W. Broniewskiego w Leżajsku, która uzyskała 87,0 pkt. (woj. podkarpackie)

III miejsce
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Grabinie, która uzyskała 86,0 pkt. (woj. opolskie)

Zwycięzcy w województwach:
Woj. kujawsko-pomorskie
Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich 69,0 pkt.

Woj. lubelskie
Społeczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Wronowskiej, 73,5 pkt.

Woj. łódzkie
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Godzianowie, 82,5 pkt.

Woj. małopolskie
Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Podwilku, 68,0 pkt.

Woj. mazowieckie
Prywatna Szkoła Podstawowa nr 6 Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej w Warszawie, 85,0 pkt.

Woj. podlaskie
Szkoła Podstawowa nr 10 im. I. Branickiej w Białymstoku, 71,0 pkt.

Woj. pomorskie
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Józefa Wybickiego w Rumi, 76,5 pkt.

Woj. śląskie
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Lotników Polskich w Mierzęcicach w Mierzęcicach, 83,0 pkt.

Woj. warmińsko-mazurskie
Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich, 61,0 pkt

Konkurs Do Hymnu Narodowego Centrum Kultury jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Niepodległa na lata 2017 – 2022.


opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
najważniejszy patriotyzm21:20, 17 listopada 2020
Wpis na stronie szkoły w Podwilku -
... Tak naprawdę Polacy musieli walczyć o niepodległość Ojczyzny i wyrywać polskie ziemie okupantom. Niemcy choć przegrane w I wojnie światowej nie chciały oddać Wielkopolski i Śląska. Odzyskaliśmy te piastowskie ziemie zwyciężając w powstaniu wielkopolskim (1918) i w 3 powstaniach śląskich( 1919, 1920, 1921). Walczyliśmy z Litwinami o Wilno i okolice, z Czechami, którzy najechali i podle zagarnęli Zaolzie, odepchnęliśmy ataki Ukraińców i najgorszą -pogańską, ateistyczną dzicz czyli Sowietów okrążających już Warszawę.

Trzeba o tym pamiętać, a zwłaszcza należy pamiętać o milionach Polaków i Polek- którzy nie szczędzili krwi i wysiłku by odzyskać niepodległą Polskę-Ojczyznę. Ale niepodległość została tez wymodlona i wybłagana przez Polaków żyjących i tych na" drugim brzegu" w wieczności. Ileż było interwencji Niebios i osobiście Matki Najświętszej- jak chociażby podczas bitwy warszawskiej( 15,16 sierpnia 1920 r.). Czy Polacy o tym wiedzą? Czy dziś ktoś tego uczy? Czy jako Polacy jesteśmy z tego powodu dumni?. Nie wolno zapominać, że na świecie liczą się tylko te narody, których młodzież uczy się i zna własną historię ( Amerykanie, Żydzi, Niemcy, Chińczycy). A my Polacy czym jesteśmy i czym mamy być ?( robotnikami, pachołkami, tanią siłą roboczą)....
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij